Відеоблоги

Безоплатна передача ТМЦ: облік доходу та ПДВ

Ви дізнаєтесь:

  • Як визначається сума доходу при безоплатному отриманні ТМЦ.
  • Чи нараховується амортизація на безоплатно отримані ТМЦ.
  • Про облік ПДВ при безоплатному отриманні ТМЦ від резидентів та нерезидентів.
Оберіть відео для перегляду

5(13)

Оцініть відео:

Безоплатна передача ТМЦ: облік доходу та ПДВ

00:08:45

Ольга Самофалова

5(13)

Оцініть відео:


Визначення безоплатно наданих товарів та послуг


Відповідно до пп. 13 п. 1 ст. 14 ПКУ безоплатно надані товари, роботи, послуги: це товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладання навіть таких договорів; це роботи (послуги), що виконуються чи надаються без висування вимоги щодо компенсації їх вартості; та товари, що передані юридичній або фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею.

Пунктом 5 Національного стандарту бухгалтерського обліку 15 «Дохід» встановлено, що дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу коштом внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути вірогідно визначена. А відповідно до п. 21 НП(С)БО 15, дохід відображається в бухгалтерському обліку в сумі справедливої вартості активів, що отримані або підлягають отриманню. При цьому Податковий кодекс України дає визначення, що таке звичайна ціна у пп. 71 п. 1 ст. 14: це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Це визначення не поширюється тільки на операції, що визначаються контрольованими відповідно до ст. 39 ПКУ. Підпункт 219 п. 1 ст. 14 ПКУ дає визначення ринковій ціні: це ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі й обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють вірогідною інформацією про такі товари (роботи й послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних або однорідних товарів чи послуг у порівняних економічних (комерційних) умовах.


Вплив на фінрезультат безоплатно отриманих ТМЦ

Для платників податку на прибуток на загальних підставах безоплатно отримані товари будуть збільшувати фінансовий результат до оподаткування на їх справедливу звичайну вартість, а їх списання зменшуватиме фінансовий результат до оподаткування. Тобто в собівартість продукції чи до складу інших витрат ми включаємо такі ТМЦ по цій же вартості, що й визнавали дохід. У податковому обліку не передбачено обмежень щодо нарахування амортизації на основні засоби, які були безоплатно отримані платником податку. Тому такі основні засоби, які призначені для використання в господарській діяльності платника, підлягають амортизації відповідно до ст. 138 ПКУ.

А до суми доходу платника єдиного податку третьої групи також включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів чи послуг. При цьому безоплатно отриманими вважаються товари та послуги, надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, за якими не передбачено грошової та/або іншої компенсації їх вартості чи їх повернення (відповідно до п. 3 ст. 292 ПКУ). Якщо ж за таким договором неможливо визначити ціну, вона визначається виходячи зі звичайних цін, що склалися на аналогічні товари або послуги на момент укладання таких договорів.


Безоплатне отримання товарів та послуг від нерезидентів

Операції з безоплатного отримання від нерезидентів товарів (робіт і послуг) включаються до доходу платника податку. А ПДВ, сплачений при розмитненні ввезених на митну територію України товарів, у разі їх безоплатного отримання, включається до складу податкового кредиту платника податків на підставі належним чином оформленої митної декларації. У разі якщо такі товари, послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або ж починають використовуватись в операціях, що не є господарською діяльністю, тоді нараховується так звані умовні податкові зобов'язання, згідно з п. 5 ст. 198 ПКУ.

 

А розберімо, що відбувається на митній території України при безоплатному постачанні товарів (послуг). А що, складаються дві податкові накладні. Одна у якої в графі 10 «Обсяг з урахуванням ПДВ» зазначається «0» і графа 11 «Сума ПДВ» не заповнюється взагалі. Ну а друга податкова накладна складається на суму перевищення звичайної ціни й така податкова накладна отримувачу не надається. Тому і податковий кредит не формується при безоплатному отриманні товарів на митній території України незалежно від того, ми отримали такі ТМЦ від благодійної організації чи платника ПДВ.


У разі якщо ви не використали безоплатно отримані ТМЦ в господарській діяльності й вирішили їх реалізувати, при постачанні таких товарів необхідно нарахувати податкові зобов'язання. А от при списанні таких ТМЦ, кредит по яких не формувався, податкові зобов'язання нараховувати не потрібно. Але у випадку, коли ми отримуємо товар від постачальника, а оплату за товар здійснює третя особа, наш благодійник, або інша юридична особа, незалежно від того, що згідно з умовами договору виконання обов'язку щодо оплати за товари чи послуги покладено на іншу особу, податкова накладна складається на покупця (отримувача) товарів і послуг. І відповідно в отримувача формується податковий кредит.


Підсумки. Таким чином у разі безоплатно отриманих ТМЦ чи основних засобів ми визнаємо дохід за ринковою справедливою вартістю. За такою ж вартістю відображаємо списання таких ТМЦ. При цьому у платника не виникає права на податковий кредит, а нараховувати податкові зобов'язання необхідно лише у випадку реалізації безоплатно отриманих товарів.