Відеоблоги

РРО - штрафи та перевірки: до чого готуватися з 1 серпня

Ви дізнаєтесь:

  • Про правила оформлення чеків для деяких категорій ФОПів.
  • Про умови та строки звільнення від відповідальності за РРО-порушення.
  • Про умови застосування зменшених РРО-штрафів.
Оберіть відео для перегляду

5(16)

Оцініть відео:

РРО - штрафи та перевірки: до чого готуватися з 1 серпня

00:10:14

Тимур Алієв

5(16)

Оцініть відео:


Законопроєкт 8401 передано до другого читання


На сьогодні всі користувачі РРО, ну а також ті, хто мав їх використовувати, але досі не використовують, живуть в очікуванні законопроекту №8401. Адже 21 червня поточного року головним комітетом його було запропоновано в остаточній редакції для другого читання. І в першу чергу нам добре відома норма Положення №13, яка вимагає у фіскальному касовому чеку чітко ідентифікувати товари або послуги. Ну на кшталт того, як ми щось купуємо, наприклад, в супермаркеті, де чітко в чеку прописані, при ідентифікації, ті чи інші продукти. Але законопроєктом пропонується для ФОПів другої та третьої групи, при цьому такі ФОПи не мають бути платниками ПДВ, такі ФОПи не мають торгувати підакцизними товарами, також технічно складними побутовими товарами, лікарськими засобами, медвиробами та ювеліркою. І от якщо ФОП не підпадає під усі перераховані категорії, він тоді може, тобто має право, в розрахунковому документі на товар або на послуги зазначати назву товару у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги в документообігу суб’єкта господарювання. Тобто, якщо ФОП не торгує певними товарами, то для нього є ну скажімо певна преференція робити певний скажімо такий спрощений фіскальний касовий чек і відображати там не чітку ідентифікацію, а, ну як ви бачите, приміром, навіть і товарну групу. Звісно якщо ФОП чимось торгує з перерахованого, то чітка ідентифікація має проходити в абсолютно всіх товарах або в абсолютно всіх послугах. Тобто такого права у нього немає.


Умови та строк звільнення від відповідальності на порушення норм Закону про РРО


Наступною, доволі приємною, новиною буде штрафування за порушення здійснені в період війни. Так от, на сьогодні, з огляду на ті норми, що є в Законі про РРО, податкова дійсно чекає закінчення воєнного стану або як вона чекала 1 липня, там зараз вона чекає 1 серпня. І ходить на фактичні перевірки, але з огляду на ті норми, що на сьогоднішній момент є, в надії на те, що навіть по тих актах фактичних перевірок штрафи будуть накладатися вже після того, як будуть внесені зміни. Так от, дуже такою приємною новацією є те, що суб'єкти господарювання, вони будуть звільнятися від відповідальності за порушення вимог Закону про РРО, звертаю вашу увагу, вчинені ними у період з 24 лютого 2022 року до 1 серпня 2023 року, крім відповідальності за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, здійснення діяльності з купівлі-продажу іноземної валюти, діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор. Отже, що це означає? Якщо ви не торгували підакцизними товарами й ви дійсно не застосовували РРО в періоді з 24 лютого по 31 липня, то це означає, що штрафи за Законом про РРО на вас накладатися не будуть. Разом із тим, ФОПам не слід забувати, що обов'язок застосовувати РРО в деяких ФОПів з'явився з 1 січня 2022 року, тому період з 1 січня 2022 року по 23 лютого 2022 року, він під таку преференцію звісно не підпадає і штрафи за цей період, коли ФОП мав застосовувати РРО в певний довоєнний період, вони звісно будуть накладатися.


Правила використання ПРРО в офлайн-режимі


Ще одна новація пов'язана у нас з програмним РРО, але насправді виключена норма, ви її бачите, зупинена дія абзацу 7 статті 5 Закону про РРО на період воєнного стану. Адже насправді норма не працювала і використання програмного РРО в офлайн режимі, воно звісно можливе лише коли в податковій отримується спеціальний діапазон фіскальних номерів і коштом цього будуть формуватися чеки в офлайн режимі безпосередньо в програмному РРО.


Крім того, новації пов'язані з відповідальністю, яка буде в так званих прифронтових або в зонах бойових дій
. Так от, починаючи з 1 серпня 2023 року суб'єкти господарювання, вони звільняються від відповідальності за вчинення ними порушення вимог Закону про РРО, крім порушень порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів. Які ж це суб'єкти господарювання? Якщо вони продають товар або надають послуги: на територіях тимчасово окупованих рф – до дати завершення тимчасової окупації відповідних територій; на територіях активних бойових дій – додати завершення бойових дій на відповідних територіях; і на територіях можливих бойових дій – додати припинення можливості бойових дій на відповідних територіях. При цьому ось ці дати завершення бойових дій, дати завершення тимчасової окупації, дати припинення можливості бойових дій, вони визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих рф. Ну і Перелік територій, на яких ведуться такі дії або тимчасово окуповані, вони визначаються у встановленому Кабміном порядку. Тобто це безпосередньо той Перелік, який зараз використовується в податкових цілях.

Ще однією новацією законопроекту є те, що у період, починаючи з 1 серпня 2023 року й аж по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану, до ФОПів, які є платниками єдиного податку і не зареєстровані платниками ПДВ, при чому такі ФОПи не продають підакцизні товари, технічно складні побутові товари, лікарські засоби, медвироби, ювелірку, і в них буде менший розмір фінансової відповідальності, який буде виявлений під час перевірок. Так от, якщо такі ФОПи, вони проводять розрахункові операції на неповну суму або не проводять їх взагалі через РРО, або не видають в паперові або в електронній формі фіскальний чек, то у порівнянні зі всіма іншими суб'єктами господарювання, до них буде застосовуватися менша відповідальність за Законом про РРО. Це 25% вартості проданих з порушеннями товарів, робіт, послуг – за порушення, вчинене перше. І 50% вартості проданих з порушенням, встановлених цим пунктом, товарів, робіт, послуг – за кожне наступне вчинене порушення. Ну але на жаль судова практика на сьогоднішній момент, вона на боці податкової й по факту податкова намагається 25% накласти, як то кажуть, за перший не сформований чек, а за всі інші чеки вже накладати, ну в такому разі, вже 50%.