Повернення податків і перевірок очікуємо з 1 серпня
Нещодавно відбулося засідання Податкового комітету щодо законопроєкту № 8401. Багато позитивних позицій узгоджено, тож коротко розповім про головні моменти доопрацьованого законопроєкту. Одразу після засідання Податкового комітету Гетманцев виклав у своєму телеграм-каналі основні зміни, які враховані в його останній редакції завдяки опрацьованим правкам. І за рекомендаціями Комітету, ця редакція законопроєкту № 8401 готова як до другого читання, так і загалом до прийняття. Що ж змінилося в останній редакції?
-
З 1 серпня 2023 року скасовується 2 % єдиний податок.
Щодо регулювання переходу з 2 % ЄП законопроєкт передбачає:
-
платник 2 % ЄП матиме право подати заяву про відмову від застосування 2 % ЄП та вказати, на яку систему оподаткування він бажає перейти. Без подання такої заяви, а також якщо в заяві платник не зазначить бажану систему, платник 2 % ЄП автоматично переводитиметься на систему, на якій перебував до вибору 2 % ЄП;
-
новостворені суб’єкти господарювання, які з дня державної реєстрації вибрали 2 % ЄП, автоматично вважатимуться платниками ЄП третьої групи зі ставкою 5 %;
-
автоматичне відновлення прав і обов’язків платника ПДВ для тих суб’єктів, у яких реєстрація платником ПДВ була призупинена;
-
надати платникам, які у 2023 році перейшли з 2 % ЄП на загальну систему, право перейти повторно у 2023 році на спрощену систему за своїм вибором шляхом подання заяви. Водночас в разі подання заяви до 1 вересня 2023 року такий платник вважатиметься платником ЄП з 1 серпня 2023 року.
-
-
З 1 серпня 2023 року скасовується чинний мораторій на проведення перевірок, але пропонується:
-
встановити мораторій на проведення:
-
усіх перевірок ФОПів 1 і 2 груп (крім тих, що проводяться через припинення господарської діяльності) – до 1 серпня 2024 року;
-
документальних або фактичних перевірок платників податків або об’єктів, що зареєстровані/розташовані на прифронтових територіях (зокрема і територіях можливих бойових дій).
-
-
обмежити проведення у 2023-2024 рр. планових перевірок такими виключними умовами:
-
платник податків здійснює господарську діяльність, пов’язану з виготовленням/реалізацією підакцизної продукції, або є суб’єктом грального бізнесу чи фінансовою установою;
-
або платник податків відповідає одному з таких ознак ризику:
-
рівень сплати податку на прибуток або ПДВ нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку в середньому за відповідною галуззю;
-
дебіторська заборгованість перевищує кредиторську більше ніж у 2 рази;
-
інші операційні витрати перевищують 30 % загальних витрат операційної діяльності;
-
загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи, становить 75 % або більше суми загального доходу, задекларованого у такій декларації (за умови, що сума загального річного доходу від підприємництва становить не менше 10 млн грн);
-
зарплата, яка нарахована/виплачена податковим агентом, менша за середню по регіону у відповідній галузі.
Середні показники для застосування цих критеріїв публікуватимуться на сайті ДПС.
Законопроєктом також передбачено:
-
-
-
-
«Технічний борг» (який виник з 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року в електронному кабінеті) не враховувати під час визначення можливості платника продовжувати перебування на спрощеній системі.
-
Збережено право добровільної сплати ЄП і ЄСВ для прифронтових територій (зокрема і територій можливих бойових дій).
-
Передбачено звільнення від фінансової відповідальності за порушення у сфері застосування РРО (окрім як під час торгівлі підакцизними товарами), якщо вони були вчинені на прифронтових територіях (зокрема і територіях можливих бойових дій).
-
Надано можливість ФОПам – платникам ЄП без ПДВ вказувати в розрахункових документах назви товарів (послуг) за спрощеною формою.
Про наслідки внесених змін та правок в законопроєкт № 8401 Ірина Губіна та Тимур Алієв розкажуть 27 червня на Великій податковій конференції «Податкові ризики скасування ЄП 2 % і перехідний ПДВ & ТОП 5 порушень під час перевірок (П)РРО». Реєстрація безкоштовна за посиланням.
РРО-штрафи та перевірки з 1 серпня 2023 року
Як повідомила у своєму телеграм-каналі депутатка Ніна Южаніна, завдяки її наполегливості у законопроєкті № 8401 враховано наступне:
-
перелік товарів, робіт та послуг (за постановою КМУ, що не приймається вже 15 місяців), які можуть купувати (надавати) юридичні особи для Збройних Сил України та сектору оборони, без їх оподаткування податком на прибуток, буде скасовано, якщо до голосування законопроєкту в залі такий перелік не буде затверджено урядом;
-
буде запроваджено спрощений фіскальний чек;
-
зменшення штрафів з РРО для платників ЄП II та III груп зі 100 до 25 % і зі 150 до 50 % вартості товару (хоча Мінфін пропонував зменшити штрафи тільки за невидавання чека, але залишити їх за видавання чека на неповну суму і за непроведення операції через РРО у фіскальному режимі);
-
враховано безпекову складову при проведенні перевірок, а саме пропозицію щодо призупинення перевірки (як планової, так і позапланової), зокрема і за вмотивованою заявою платника;
-
щодо ПРРО Кабміну буде дано доручення щодо забезпечення контролю за спотворенням або знищенням даних у створених у режимі офлайн розрахункових документах.
Крім того, Ніна Южаніна пожалілася, що їй не вдалося відстояти мораторій на проведення податкових перевірок для платників ЄП І та II груп у період з 1 січня 2022 року по 23 лютого 2022 року включно, оскільки за формулюванням представника Мінфіну, «платники тупо не виконували закон».
Але є й позитивні зміни, зокрема для спрощенців І та II груп мораторій на проведення планових перевірок до 1 серпня 2024 року залишається, але цей мораторій не включає перевірок використання РРО.
Як бачимо, депутати не припиняють своєї боротьби за порятунок бізнесу від підвищень податків та посилення контролю і продовжують боротися у сесійній залі.
Закриття ФОП тепер відбуватиметься автоматично
Закриття ФОП тепер відбуватиметься автоматично. В Україні давно вже можна подати заявку на закриття ФОП онлайн. Проте Мінцифри повідомило, що незабаром зробити це можна буде всього за кілька кліків і не очікувати добу, допоки державний реєстратор опрацює заяву. На порталі Дія стартувало бета-тестування нової автоматичної послуги для підприємців.
Раніше, після того, як підприємець подавав заяву на закриття ФОП, державний реєстратор вручну вносив інформацію про закриття бізнесу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) та інформував податкову службу, в якій було зареєстровано фізичну особу-підприємця, що цей ФОП закрито.
Відтепер цей процес автоматизовано. Усі дані з ЄДР будуть одразу підтягуватися до заяви. Це зменшить вплив людського фактора та ймовірність помилок. Тож підприємцю залишиться лише перевірити інформацію та підписати заяву електронним підписом.
Після цього всі дані автоматично надійдуть у ЄДР до податкової за місцем реєстрації й ФОП буде закрито. Послуга актуальна для людей, які, наприклад, хочуть змінити форму власності бізнесу або припинити підприємницьку діяльність.
Долучитися до тестування можуть:
- фізичні особи-підприємці, які мають РНОКПП;
- підприємці, які використовують паспортні дані замість картки платника податків.
Долучитися до бета-тестування можна за посиланням.
Але не все так райдужно, як розповідає Мінцифри.
Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Міністерства фінансів № 1588 від 09.12.2011, ніхто не скасовував.
А ним передбачено, що після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як платник податків, що отримував доходи від провадження підприємницької діяльності.
Отже, ФОПам у разі прийняття рішення про закриття потрібно:
-
ФОПам на спрощеній системі:
- сплатити єдиний податок за місяць, у якому закрито ФОП, або за квартал, якщо ФОП перебуває на третій групі;
-
подати декларацію платника єдиного податку за квартал, у якому було закрито ФОП, протягом 40 днів після закінчення кварталу.
-
ФОПам на загальній системі:
- подати ліквідаційну звітність про майновий стан і доходи протягом 30 днів після закриття ФОПу. Звітність подається за період з початку року до дня закриття ФОПу;
- протягом 10 днів після подання звітності сплатити ПДФО та військовий збір.
Усі ці дії можна зробити онлайн в електронному кабінеті платника податків.
Крім того, п. 78.1.7 ПКУ передбачено, що в разі припинення юридичної особи або ФОП здійснюється документальна позапланова перевірка такого платника. А от термін, протягом якого керівником контролюючого органу приймається рішення про призначення документальної позапланової перевірки при припиненні діяльності ФОПа, ПКУ не визначено.
Отже, чутки про закриття підприємницької діяльності в кілька кліків надто перебільшені.
НБУ прийняв три ключові рішення щодо обміну зношених банкнот іноземної валюти
З метою врегулювання непорозумінь під час обміну валют та мінімізації впливу людського фактора під час визначення ступеня зношеності іноземної валюти НБУ здійснив комплекс заходів, спрямованих на вирішення ситуації. Зокрема рішенням НБУ:
-
Ухвалено зміни до нормативно-правої бази, якими скасовано перелік ознак незначного зношення банкнот. Такими діями, НБУ заборонив банкам та небанківським установам відмовляти клієнтам в обміні іноземної валюти, яка за дизайном і елементами захисту повністю відповідає зразкам та описам іноземних центральних банків, та справжність якої підтверджена з використанням відповідного обладнання.
-
Банкам та небанківським установам під час здійснення валютно-обмінних операцій заборонено встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави. В разі порушення такі дії будуть розцінені, як потенційна ознака шахрайської діяльності.
-
За фактами порушень нормативно-правових вимог, викладених у зверненнях споживачів фінпослуг, НБУ притягуватиме до відповідальності порушників. Зокрема, може застосовуватися максимальний розмір штрафу:
- до банків – у розмірі до 400 000 грн і планується його збільшення за суттєві порушення;
- до небанківських фінансових установ – у розмірі до 5 % від розміру власного капіталу установи.
До речі, банки та небанківські фінансові установи мають приймати на інкасо виключно:
-
банкноти іноземної валюти, які набули під час обігу одну або кілька ознак значного зношення/пошкодження:
- розірвані (розрізані) на частини;
- із пошкодженими елементами дизайну та захисту (видалені цифрові чи текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично-змінні елементи захисту, захисні стрічки);
- зі зміненим первісним кольором паперу та/або зображень;
- із локальними забрудненнями (плямами), уключаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти;
- із загальними забрудненнями, уключаючи ті, що спричиняють люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях;
- обпалені, пропалені, трухлі (пошкоджені внаслідок тривалої дії вологи, різних рідин, хімікатів або з ознаками гниття);
-
мають явні друкарські недоліки.
- банкноти, які вилучені іноземною державою з обігу після дати, оголошеної банком-емітентом відповідної валюти (за наявності згоди банку-кореспондента відповідної держави на обмін цих банкнот).
Нагадаю, що на сайті Верховної Ради зареєстровано законопроєкт, яким пропонують штрафувати обмінники за незаконні відмови або обмеження при обміні іноземної валюти. За це пропонують накладати штраф від п'ятисот (8 500 гривень) до однієї тисячі (17 000 гривень) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Наслідки для бізнесу у разі непродовження дії карантину
Карантин на території України триває до 30 червня. Хоча ВООЗ ще на початку травня оголосила про завершення дії надзвичайної ситуації у галузі суспільної охорони здоров'я, що була оголошена через коронавірусну інфекцію в березні 2020 року.
Кабміном у ВРУ зареєстровано законопроєкт від 20.06.2023 № 9405, яким пропонується виключити можливість учасників справи брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, а також внесені зміни до законів України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», «Про захист населення від інфекційних хвороб», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», «Про оренду державного та комунального майна», «Про оцінку впливу на довкілля», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Також визначені такими, що втратили чинність:
-
Постанова ВРУ від 20.10.2020 № 937-IX «Про заходи протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) та захисту всіх систем життєдіяльності країни від негативних наслідків пандемії та нових біологічних загроз»;
-
Постанова ВРУ від 17.11.2020 № 1004-IX «Про своєчасне інформування громадян у разі посилення протиепідемічних заходів з метою належної підготовки до такого посилення»;
-
Закон від 04.12.2020 № 1071-IX «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»;
-
Закон від 30.03.2021 № 1358-IX «Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
А ще у ВРУ від 14 червня 2023 року зареєстровано проєкт закону (реєстр. № 9385), яким передбачено скасування функції, що тимчасово здійснювалася контролюючими органами в частині формування Реєстру набувачів одноразової компенсації суб’єктам господарювання витрат, понесених за сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за найманих осіб, та здійснення розрахунку розмірів сум таких компенсацій для їх виплати суб’єктам господарювання – юридичним особам.
Заразом пропонується виключити підпункти 29-3.3, 29-3.4 та 29-3.5 із пункту 29-3 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, яким встановлюється тимчасовий порядок відвантаження спирту етилового для виробництва дезінфекційних засобів.
Щодо працівників, яким були оформлені відпустки без збереження заробітної плати, то якщо дію карантину не буде продовжено, з 1 липня 2023 року такі працівники мають стати до роботи.
Тож, якщо у наказі про надання «карантинної» відпустки не було зазначено, на скільки днів надана відпустка, а термін її надання обмежений датою закінчення карантину, оформлювати окремий наказ про повернення працівника до роботи не потрібно.
А якщо у наказі було зазначено певну кількість днів або конкретну дату, і вона має закінчитися пізніше ніж 1 липня, слід видати наказ про внесення змін до наказу про надання відпустки, де зазначити, що з 1 липня працівник має стати до роботи, і обов’язково ознайомити з таким наказом вашого працівника.
Крім того, по закінченню дії карантину буде припинена дія Переліку, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2020 № 224, але відповідних нормативних проєктів станом на сьогодні не опубліковано.
28 червня на безкоштовній online-конференції «Відпустки без збереження зарплати: кадрово-оплатні питання & Прийняття на роботу: поради та особливості під час воєнного стану» Тетяна Гуль і Людмила Смердова детально розберуть усі питання, що стосуються роботодавців у випадку надання відпусток або звільнення. Реєструйтеся за посиланням.
Звільнено від ПДВ та мита операції з ввезення складових для вироблення дронів
Президент підписав закони щодо підтримки виробництва дронів. Нормами цих законів звільнено на час війни від ПДВ і мита операції з ввезення складових БПЛА, що ввозяться підприємствами для власної виробничої діяльності з виробництва та ремонту БПЛА. Відповідні норми діють з 22 червня 2023 року:
-
Закон від 29.05.2023 № 3123-IX «Про внесення зміни до підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення товарів для потреб виробництва та/або ремонту безпілотних систем»;
-
Закон від 29.05.2023 № 3124-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо звільнення від оподаткування ввізним митом окремих товарів оборонного призначення, товарів для потреб виробництва та/або ремонту безпілотних систем».
Коротко поясню, що Законом № 3123 передбачено на період дії воєнного стану в Україні звільнити від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту складових безпілотних систем, а саме матеріалів, вузлів, агрегатів, устаткування та комплектувальних виробів, що ввозяться суб’єктами господарювання для використання у власній виробничій діяльності з виробництва та/або ремонту БПЛА.
Законом № 3124 тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, звільняються від оподаткування ввізним митом складові, що класифікуються за визначеними кодами згідно з УКТ ЗЕД та поміщаються у митний режим імпорту підприємствами для використання у власній виробничій діяльності з виробництва та/або ремонту безпілотних систем, що класифікуються у товарних позиціях 8806, 8906 згідно з УКТ ЗЕД.
Запрошую вас зареєструватися на безкоштовний майстер-клас «Дієві кроки з розблокування ПН/РК: алгоритм з оформлення пояснень та критерії ризиковості», який 26 червня проведе Інна Панченко. Реєстрація за посиланням.
Об'єднана звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за II квартал 2023 року подається за старою формою: роз'яснення ДПСУ
Наказом Мінфіну від 02.03.2023 № 113 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4» внесені зміни до форми Розрахунку та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.
Наказ № 113 набрав чинності з дня його офіційного опублікування, тобто з 5 травня 2023 року. Отже, нові форми декларацій визначені тільки в II кварталі, тому за цей податковий період ще треба подавати старі форми декларацій, чинні до такого визначення.
Тобто, податкові агенти вперше подають Розрахунок за оновленою формою, затвердженою Наказом № 113, починаючи з 1 жовтня 2023 року за звітний (податковий) період – третій квартал 2023 року.
Запрошую всіх зареєструватися на «Майстер-клас із розрахунку середньої заробітної плати на всі випадки», який 30 червня проведе Тимур Алієв. Реєстрація на цей суперзахід абсолютно безкоштовна за посиланням.
Важливі дати для бухгалтера
Наостанок нагадаю про строки подання звітності та строки сплати податків.
28 червня
- останній строк сплати ЄСВ гірничими підприємствами за травень.
30 червня
-
Останній день подання за червень звіту про збирання врожаю сільськогосподарських культур та звіту про виробництво продукції тваринництва та кількість сільськогосподарських тварин.
-
Останній день сплати:
- ПДФО і ВЗ за травень з нарахованого, але не виплаченого доходу;
- ПДВ;
- плати за землю;
- акцизного податку;
- рентної плати;
- ЄП з сум доходів, що оподатковуються за ставкою 2 % та задекларовані платниками ЄП третьої групи;
- авансового внеску з туристичного збору за червень 2023 року платниками, які сплачують туристичний збір авансами щомісяця.