Відеоблоги

ПН та РК – розблоковано: у якому періоді відобразити ПЗ та ПК

Ви дізнаєтесь:

  • Про позицію ДПС щодо відображення ПК/ПЗ при блокуванні/розблокуванні ПН/РК.
  • У якому періоді відобразити ПК/ПЗ при блокуванні/розблокуванні ПН.
  • У якому періоді відобразити ПК/ПЗ при блокуванні/розблокуванні РК.
Оберіть відео для перегляду

4.9(39)

Оцініть відео:

ПН та РК – розблоковано: у якому періоді відобразити ПЗ та ПК

00:09:30

Мар'яна Кавин

4.9(39)

Оцініть відео:


Якщо податкові накладні чи розрахунки коригування, що раніше були заблоковані, розблоковано, у якому періоді їх слід включити до податкової декларації? По цих питаннях більш-менш склалася усталена практика податківців, але проте досі на місцях деякі податківці включають творчість і ця творчість їде в розрив із нормою ст. 192 ПКУ, а також офіційним баченням податківців. Тому пропоную розібратися разом і синхронізувати позицію, яка є офіційною, і вона збігається із нормою ПКУ, адже попри те, що питання давнішнє, але звучить по сьогоднішній день.


Давайте я поясню все, своє бачення, на кейсах
. Візьму 5 кейсів, ми по них пройдемося, а в кінці підсумуємо. Поїхали.


Кейс перший
. Заблокована податкова накладна. А взагалі вона була складена 30 листопада. Дата направлення на реєстрацію – 12 грудня. І дата розблокування – 11 січня. Все буде залежати від того, по який бік ми стоїмо. Якщо ми дивимося з точки зору податкового зобов'язання, то в принципі немає значення зареєстрована чи ні ця податкова накладна, заблокована чи ні, у зобов'язання вона потрапить до декларації того періоду, у якому складена. Дата складання 30 листопада, отже листопад 2022 – податкове зобов'язання. Так, ми ще покажемо у додатку 1 таблиці 1.1, але це вже додаткова інформація.


Давайте на кейсі другому подивимося
ту ж саму ситуацію, але з точки зору податкового кредиту. У нас, нагадаємо собі дані, складена податкова накладна в листопаді, направили на реєстрацію 12.12 і розблокована вона в січні, 11 січня. Взагалі право включити до податкового кредиту у нас буде у періоді розблокування або у найближчій неподаній декларації. Ось те «або у найближчій неподаній декларації», це офіційна позиція податківців уже не перший рік, але на місцях деякі інспектори не знають нібито про цю позицію.


Дивіться, оскільки в нашій ситуації розблокування 11 січня, то за грудень податкова декларація ще не подана, саме тому ми можемо включити до ПК грудня. Якщо ж дата розблокування була, давайте, 25 січня, то безумовно, без інших варіантів, у нас в січні, не раніше ніж в січні, виникло право включити до податкового кредиту. Але якщо 11 січня, декларація ще не подана, так в грудні могло б бути включено. Ну і безумовно ніхто не скасовував правила п. 198, ми можемо включити в поточній або далі, протягом 365 календарних днів, здати складення такої податкової накладної чи РК. Безумовно, що слід враховувати зупинення строків на період воєнного стану. Отже, по кейсу 2 відповідь – грудень 2022. Це найраніше, коли можна включити до ПК.


Кейс третій.
Заблокований мінусовий розрахунок коригування. І умова така, складений РК на мінус в грудні, 15 грудня, направили на реєстрацію своєчасно 20 грудня, а розблокували 12 лютого. І ми стоїмо по бік податкового зобов'язання. Якщо це податкове зобов'язання і на мінус, ми не зможемо змінусувати до тих пір, поки не зареєструють цю податкову накладну, поки вона не буде розблокована. А от коли вона вже буде розблокована, то все ж таки податківці погоджуються з тим, щоб не робити бруду, все ПДВ в реєстраційному ліміті, ми можемо подати уточнюючу саме до грудня. Розблокування в лютому, зобов'язання на мінус і ми можемо подати уточненку до грудня. Адже якщо виявиться, що через тривале розблокування зменшуючого РК потрібний період зменшення ПЗ уже минув, то контролери таки радять у своїх листах, дозволяють зменшувати постачальнику зобов'язання шляхом подання уточнюючого.


Кейс четвертий
. Розблоковано мінусовий РК, але тепер ми стоїмо по бік податкового кредиту. Складена в грудні, направлено на реєстрацію в грудні, а розблокування у лютому. В даному випадку у нас податковий кредит на мінус і тому спрацьовує ст. 192 ПКУ, незалежно від того, що там із ЄРПН, зареєстрована чи ні податкова накладна, заблокована чи ні, ми маємо зменшити податковий кредит у періоді, в якому складений РК. Саме цього вимагає ст. 192 ПКУ.


І давайте кейс п'ятий, а тоді підсумуємо. Заблоковано плюсовий розрахунок коригування. І ось тут виходимо з того, що плюсовий РК працюватиме за правилами, як звичайна податкова накладна. Якщо це плюсовий РК, а ми продавець (постачальник), то ми показуємо у періоді складення плюсового РК, незалежно від того заблоковано чи ні. Чому? Тому що це наше зобов'язання на плюс. Ось так працює правило.

Отже, якщо податкова накладна та розрахунок коригування, що були заблоковані, розблоковані, у якому періоді слід відобразити податкові зобов'язання та ПК? Підсумуймо у розрізі продавця (постачальника) і покупця.


Отже, якщо це продавець, то податкова накладна буде включена до декларації у періоді складення такої податкової накладної, незалежно від блокування чи реєстрації в ЄРПН. Якщо це РК на плюс і ми продавець, дії аналогічні, у періоді складання такого РК, незалежно від блокування чи реєстрації в ЄРПН. Якщо ж це РК на мінус і ми продавець, ось тут залежить від того, а яка була реєстрація, своєчасна чи ні. Якщо реєстрація своєчасна, то у періоді складання такої РК, ну звісно після розблокування. Якщо несвоєчасна реєстрація, то у періоді направлення на реєстрацію такого РК.

Тепер подивимось на все збоку покупця. Якщо це звичайна податкова накладна, покупець включає до податкового кредиту у періоді тільки після розблокування й у періоді розблокування або у найближчій неподаній декларації. Пам'ятаєте, у нас було 11 січня за грудень? Отже, ми могли включити в грудень. Якщо ж це РК на плюс, дії аналогічні, тільки після розблокування РК у періоді розблокування або в найближчій неподаній. Якщо ж це РК на мінус і у нас з вами податковий кредит, то незалежно від факту реєстрації в ЄРПН чи блокуванню, ми зменшуємо податковий кредит у періоді складання РК.