Відеоблоги

Підсумки тижня 12-16.06.2023

Оберіть тему для перегляду

5(21)

Оцініть відео:

Скасування 2 % та повернення перевірок переноситься на 1 серпня

00:02:07

Олена Афоніна

5(21)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

Робота над законопроєктом № 8401 триває: вносяться правки

00:02:53

Олена Афоніна

5(7)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Економічна вигода для держави від скасування ЄП за ставкою 2 %

00:01:27

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Подальша доля платників на ЄП 2 %: роз’яснення ДПСУ та поради від Гетманцева

00:03:23

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(9)

Оцініть відео:

ПФУ готує платників до перевірок нарахування та сплати ПДФО, ЄСВ і ВЗ

00:01:30

Олена Афоніна

5(9)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Карантинні пільги та обмеження скасовуються

00:02:01

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

В Україні змінилася процедура перереєстрації авто

00:01:30

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Важливі дати для бухгалтера

00:01:55

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

Скасування 2 % та повернення перевірок переноситься на 1 серпня 

Ми разом з вами продовжуємо слідкувати за подіями, які розгортаються навколо законопроєкту № 8401. Ранок понеділка ледь не почався у нас з пролитої кави, адже народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що прийняття закону відкладається на невизначений строк. Отже, з 1 липня 2023 року не відбудеться:

  • скасування «єдиного податку 2 %»;
  • скасування пільги по сплаті податку для 1-ої та 2-ої груп;
  • відновлення проведення документальних перевірок;
  • повернення штрафних санкцій за порушення використання РРО.

Що ж посприяло такому рішенню? Чи то обіцянка президента «розібратися», чи збір підписів про накладання вето на законопроєкт № 8401, чи неодноразові звернення бізнесу до уряду щодо неприпустимості прийняття у тому вигляді, в якому законопроєкт № 8401 є зараз, але тимчасово його прийняття відкладено.

За словами Ніни Южаніної, законопроєкт № 8401 набере чинності не з 1 липня, а з 5 або 7 липня 2023 року, тобто питання лише в даті. Тож понеділок почався зі сперечань депутатів.

Не виключаємо, що цей закон буде прийнято напочатку липня, а скасування пільг відбудеться з 1 серпня 2023 року. Саме такі строки назвав голова податкового комітету Данило Гетманцев у коментарях у своєму телеграм-каналі.

Але вже у вівторок Гетманцев розвіяв наші сумніви, повідомивши, що введення в дію законопроєкту № 8401 перенесено на 1 серпня (принаймні, поки що) через виключно технічні причини. І хоч пан Данило допускає, що деякі норми законопроєкту будуть переглянуті, наприклад в частині послаблення оподаткування для прифронтових територій, а також визначення в законі чітких критеріїв для перевірок, інші бонуси для бізнесу Україна собі дозволити не може, адже повернення до довоєнного оподаткування – вимога МВФ. 

Робота над законопроєктом № 8401 триває: вносяться правки

На днях Гетманцев відзвітував про правки та пропозиції, які він разом з колегами вносить до проєкту закону, зокрема це:

  • Набуття чинності цього закону перенесено на 1 серпня 2023 року. Звісно, краще б на 1 січня 2024 року.

  • Платникам податків розроблено чіткі перехідні правила під час переходу зі сплати 2 % єдиного податку на сплату інших податків. Ну що ж, як-то кажуть, поживемо – побачимо, що то за правила.

  • Встановлено мораторій на певні види перевірок (зокрема на більшість перевірок І та II групи платників ЄП) та обмежено підстави для включення платників податків до планових перевірок. Це добре і правильно в умовах воєнного стану;

  • Пропонується не враховувати «технічний борг» за квітень 2022 – липень 2023 рр. під час визначення можливості платника ЄП залишатися на спрощеній системі. Це безперечно позитивні зміни.

  • Збережено можливість добровільної сплати ЄП та ЄСВ для платників І та II групи, що мали податкову адресу на територіях бойових дій (зокрема і можливих бойових дій) та на окупованих територіях.

  • Передбачено, що не застосовуються штрафи та пеня за несвоєчасне погашення податкового боргу у випадку, коли борг був самостійно відкоригований платником до нульових показників.

  • Передбачено звільнення від фінансової відповідальності за порушення у сфері РРО (крім торгівлі підакцизними податками), якщо вони були вчинені на територіях, включених до Переліку, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309. А як же з тим бізнесом, який постраждав від обстрілів або затоплень? Це питання ще відкрите.

  • Скасовано касовий розрив між включенням до складу податкового кредиту послуг, отриманих від нерезидентів з відображенням по них зобов’язань.

Крім того, Гетманцев повідомив, що звільнено від фінвідповідальності за порушення застосування РРО (зокрема і за невикористання РРО), що вчинені під час війни до 1 серпня 2023 року. Тож спостерігаємо за розвитком подій далі, але відправна дата вже названа, і наразі це 1 серпня 2023 року.

Скільки ще буде внесено правок до законопроєкту № 8401, нам не відомо. За словами народного депутата Ярослава Железняка, станом на 13 червня їх було внесено більше ніж 1 700. А ще й Ніна Южаніна додала порцію своїх правок. У внесених до законопроєкту правках вона порушила всі проблемні питання: підтримка волонтерів та ЗСУ; збереження ЄП за ставкою 2 %; часткове повернення податкових перевірок; зменшення розмірів штрафів РРО/ПРРО; посилення безпеки баз даних ДПС.

Економічна вигода для держави від скасування ЄП за ставкою 2 %

Поки враховуються правки в законопроєкт № 8401 та відбуваються суперечки між депутатами та бізнесом, дохід до бюджету від скасування ЄП за ставкою 2 % вже порахований. Нікому не цікаві наслідки такого скасування для бізнесу, хоча підприємці неодноразово зверталися до уряду з аргументами, що повернення на «довоєнні» умови оподаткування під час війни є передчасним.

На жаль, заклики бізнесу досі не чують.

За підрахунками «Опендатабот», в Україні єдиний податок за ставкою 2 % сплачують 340 тисяч бізнесів.

Ще на початку січня 2023 року суб’єктів господарювання, що скористалися умовами переходу на таку спрощену систему оподаткування, було трохи більше ніж 313 тисяч.

Тобто платники податків – юрособи та ФОПи – подовжували переходити на сплату ЄП за ставкою 2 % попри те, що про плани уряду скасувати цю пільгову систему стало відомо ще в січні.

Через штучний ажіотаж, який створила влада, анонсуючи прийняття законопроєкту № 8401 з 1 липня, багато платників вже подали заяви щодо повернення на попередню ставку, з якої прийшли на 2 % оподаткування, не чекаючи липня та автоматичного (примусового) повернення після набуття чинності нового закону.

Подальша доля платників на ЄП 2 %: роз’яснення ДПСУ та поради від Гетманцева

15 червня був останнім днем подання заяви на зміну ставки платника ЄП. Нагадаю, що наступний раз такою можливістю платник ЄП може скористатися за 15 календарних днів до початку IV кварталу 2023 року, а саме 15 вересня. Податківці у своєму роз’ясненні звернули увагу платників, які знаходять на ЄП 2 %, що після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники ЄП III групи, які на день припинення або скасування воєнного стану на території України перебували на ставці ЄП 2 %, втрачають право на використання особливостей оподаткування, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до переходу на ЄП 2 % (п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу).

Також суб’єкти господарювання (новостворені), які з дати держреєстрації вибрали ЄП III групи зі ставкою 2 %, з 1 липня 2023 року можуть перейти на застосування ставки ЄП у розмірі 5 % за умови подання не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку III кварталу 2023 року заяви про зміну ставки ЄП.

Суб’єкти господарювання, які до переходу на ЄП 2 % були платниками податку на прибуток і мають на меті після скасування особливостей оподаткування залишитися платниками ЄП III групи зі ставкою 3 % або 5 %, мають право (один раз протягом календарного року) подати до контролюючого органу дві заяви про застосування спрощеної системи оподаткування:

  • у першій заяві заповнити п. 5.5 «Відмова від спрощеної системи оподаткування»;

  • у другій заяві, яку необхідно подати за 15 календарних днів до початку III кварталу 2023 року, заповнити п. 5.1 «Обрання або перехід на спрощену систему оподаткування» з 1 липня 2023 року та пп. 5.1.1, у якому зазначити III групу та обрану ставку ЄП в залежності від реєстрації платником ПДВ.

Але буквально вчора, як-то кажуть, на останніх хвилинах закінчення строку подання заяви, Данило Гетманцев у своєму телеграм-каналі поспішив заспокоїти підприємців платників ЄП 2 % податку. І запевнив, що у червні не треба терміново подавати заяву про перехід на третю групу єдиного податку. Ані якщо ви щойно зареєстрований ФОП, ані якщо ви були на 5 % раніше. Тому що після вступу в дію законопроєкту № 8401, у вас буде можливість перейти на будь-яку зручну групу єдиного податку.


Ось так, шановні колеги, ми й намагаємося, збираючи інформацію з усіх джерел, приймати рішення що ж робити ФОПам і юрособам, подавати ту заяву чи ні? Але в будь-якому разі готуватися до всього треба заздалегідь, тому 19 червня запрошуємо вас на майстер-клас з Ольгою Целуйко «Звітність ФОПа: перевірка в е-кабінеті, приклади виправлення помилок з ЄСВ та ЄП». Реєстрація на майстер-клас безкоштовна за посиланням.

ПФУ готує платників до перевірок нарахування та сплати ПДФО, ЄСВ і ВЗ

Спочатку податківці повідомили про розроблену методику проведення перевірки достовірності, повноти нарахування та сплати ПДФО, ЄСВ та ВЗ, а тепер вже й фахівці ПФУ підготували презентацію, в якій навели основні та первинні документи, з якими податківці забажають ознайомитися під час перевірки. Напевно, вони вже надто засиділися без перевірок.

Отже, як зазначено в презентації, до перевірки достовірності, повноти нарахування та сплати ПДФО, ЄСВ і ВЗ слід підготувати:

  • Наказ про облікову політику;
  • Накази про прийняття на роботу працівників;
  • Штатний розпис;
  • ЦПД;
  • Первинні документи, які містять відомості про доходи, що були нараховані (виплачені) фізособам;
  • Рахунки бухобліку, на яких ведеться облік нарахування та сплати ПДФО, ЄСВ і ВЗ;
  • Отримані дані порівнюють з тими, що були зазначені у звітності (об’єднаному звіті, а до його появи – у формі № 1-ДФ та звітах з ЄСВ).


Щоб перевіряючі не застали вас зненацька, реєструйтеся на безкоштовну онлайн-конференцію 21 червня «Паперова та е-первинка, як довести реальність операцій & Практичне використання ЕДО від Арт-Офіс», яку проведуть Тимур Алієв та Ірина Сокур. Реєстрація – за посиланням

Карантинні пільги та обмеження скасовуються

От і дочекалися: карантинні норми нарешті втратять свою чинність. Від 14 червня у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 9385, метою якого є усунення технічних неузгодженостей у податковому законодавстві. Тож скоріш за все карантин, який наразі оголошений на території нашої країни, триватиме до 30 червня і надалі продовжуватися не буде. Отже, податкові пільги, які діяли три роки, будуть також скасовані. 

Законопроєктом № 9385 передбачено скасування функції, що тимчасово здійснювалася контролюючими органами в частині формування Реєстру набувачів одноразової компенсації субʼєктам господарювання витрат, понесених за сплату єдиного внеску на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування за найманих осіб, та здійснення розрахунку розмірів сум таких компенсацій для їх виплати субʼєктам господарювання – юридичним особам. 

Також пропонується виключити підпункти 29-3.3, 29-3.4 та 29-3.5 із пункту 29-3 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, яким встановлюється тимчасовий порядок відвантаження спирту етилового для виробництва дезінфекційних засобів.

Разом зі скасуванням карантинних норм підприємствам необхідно буде врегулювати трудові відносини з тими працівниками, які працювали на карантині або були у відпустках без збереження, та інші питання нарахування заробітної плати. Тож запрошую вас 20 червня на майстер-клас «Перевірки Держпраці: 10 ризикових питань для контролю з/п нарахувань, як виправити та захиститись», який проведе Тимур Алієв. 

А 23 червня заступник директора департаменту з питань праці Олена Коновалова в інтерв’ю «Перевірки Держпраці: від перспектив до завчасного виправлення помилок» надасть відповіді на запитання щодо підготовки до перевірок Держпраці та відповідальності за порушення трудових відносин.

Безкоштовно зареєструватися на ці події можна за посиланням.

В Україні змінилася процедура перереєстрації авто

Як відомо, Уряд України ухвалив постанову від 13 червня № 599, якою визначено, що під час перереєстрації транспортного засобу проведення експертного дослідження не є обов’язковим, за винятком ввезення вживаних автомобілів з-за кордону вперше.

Таким чином, процедура купівлі-продажу автомобіля стає ще зручнішою: необхідно записатися в електронну чергу на конкретно визначену дату й час (онлайн або через термінал) та отримати послугу, витративши лише близько 25 хвилин.

Утім, за бажанням продавця або покупця, можна провести експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів до нього з видаванням висновку експертного дослідження на бланку установи.

Нарешті це сталося, адже за обов’язковості експертного дослідження особа, навіть якщо вона впевнена в автомобілі та реєстраційних документах, змушена була витрачати додатковий час і кошти для його проведення. Наприклад, яка практична потреба у проведенні експертного дослідження автомобіля батьків під час здійснення його перереєстрації на дітей або родичів чи в інших подібних випадках? 


До речі, запрошую на майстер-клас «Авто і пальне: оренда, ремонт, втрата, передача в ЗСУ, е‑ТТН та порушення, за які штрафує ДПС», який 23 червня проведе Любов Романчук. Реєстрація – за посиланням.

Важливі дати для бухгалтера

І наостанок нагадаю про те, що за чинними законодавчими нормами платник ПДВ може зареєструвати ПН та РК в ЄРПН у вихідний день, якщо такий день є граничним днем їх реєстрації.

18 червня, неділя

  • Останній день реєстрації ПН та РК за II половину травня в ЄРПН. Зробити це можна буде протягом всього дня.

20 червня, вівторок

  • Останній день сплати:

    • авансового внеску з ЄП за червень 2023 року платниками 1-ї та 2-ї груп;
    • єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з доходу за травень.

  • Останній день подання:

    • заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування з III кварталу;
    • податкової декларації з ПДВ за травень;
    • декларації акцизного податку за травень;
    • податкової декларації з плати за землю за травень;
    • податкової декларації з рентної плати за травень та додатків до неї;
    • податкової декларації платника ЄП ІІІ групи на ЄП 2% з доходу за травень.