Ви дізнаєтесь:
- Про строки подання податкової та фінансової звітності ЮО.
- Про наслідки відновлення статусу платника ПДВ.
- Про наслідки відміни ЄП 2% для ФОПів.
Ситуацій насправді може бути безліч, варіантів розвитку подій – нескінченність. Я розберу найбільш поширені ситуації. А якщо у вас буде інша, в якій не зможете дати раду, пишіть в коментарях, я спробую вам допомогти.
Отже, візьмемо загальну систему, ПДВ і єдиний податок.
Почнемо із загальної системи для юридичних осіб. Якщо у 2023 році платник, юридична особа, був на загальній і прийшов на єдиний податок. В такому випадку при переході на єдиний податок 2% слід було подати декларацію у квартальний строк. Якщо перехід був з 1 квітня 2023 року, то подати декларацію слід: 40 календарних днів за перший квартал. Якщо дата переходу 5 березня, то знову ж таки, дивимося на який квартал припадає дата переходу. 5 березня припадає на перший квартал, отже в строк 40 календарних днів звітуємо з податку на прибуток. Варіант третій, якщо дата переходу, давайте, 5 квітня. 5 квітня припадає на другий квартал, отже за перше півріччя 40 календарних днів декларацію слід подати, підстава п. 137.5. Коли стоятиме питання, а як відобразити рядок 01 та 02 декларації з податку на прибуток, ось тут можу навести приклад, як загальнодоступний інформаційний ресурс рекомендує: у рядку 01, де річний дохід від будь-яких видів діяльності, слід вказати дохід за наростаючим підсумком за весь період, з 1 січня по період, коли ми подаємо декларацію; а в рядку 02 ми показуємо уже конкретно фінансовий результат під час перебування саме на загальній системі. Ну, наприклад, якщо цей перехід, про який ми брали приклад, 5 березня, то в рядку 02 буде фінансовий результат з 1 січня по 4.03 включно. Так, такий половинчастий буде період. І ось цей фінансовий результат потрібно буде порахувати вручну. Жодна норма законодавства не говорить про те, як за 5 днів визначити фінрезультат, це потрібно буде робити самостійно, керуючись професійним судженням і не більше. Якщо ж дата переходу з 5 квітня, тоді з 1 січня по 4.04 слід буде визначити фінрезультат для рядка 02. Але в рядочку 01 ми показуємо наростаючий дохід.
Як подаватиметься фінансова звітність? Ну ви розумієте, що показники зіставляються. І у нас зіставляються разом доходи. Якщо це мала форма звітності, рядок 2280 зіставляється із рядком 01 податкової декларації. Ну єдине, що у фінзвітності у нас тисячі, а в декларації у нас гривні. Так ось, ці показники зіставлятися будуть. Але якщо ми говоримо про об'єкт оподаткування, це чистий прибуток чи збиток, який у фінзвітності ми показуємо в рядку 2350, якщо це форма 2мс, то ця цифра мала б відповідати фінансовому результату в рядку 02 податкової декларації, а відповідати не буде. І тому моя рекомендація така, до податкової декларації, в рядку «Наявність доповнення», це є примітка 11, написати пояснення, що рядок такий з таким не відповідає, оскільки звітний період перебування на загальній системі не відповідає періоду, що показаний у фінансовій звітності. Податківці ж у своїх роз'ясненнях рекомендують подати дві фінансові звітності. Суцільно за період, там, наприклад, перше півріччя і за цей шматочок. Але ви ж розумієте, ми фінзвітність складаємо за рівні звітні періоди.
Що стосується платників ПДВ. Всі хто перейшов на 2% бувши платником ПДВ – реєстрація платника ПДВ була призупинена. А отже якщо скасовують 2%, відновлюється повноцінний статус платника ПДВ. І як мінімум відновлюються три обов'язки. Обов'язок номер один, який передбачений у пп. 69.1 підрозділ 10 розділу ХХ ПКУ - це 60 календарних днів, з дня переходу на стару систему оподаткування, слід виконати всі обов'язки платника ПДВ. Пам'ятаємо, що з 24 лютого такі обов'язки, це могла бути неподана декларація, несплачене ПДВ. Отже, умовно кажучи, до 29 серпня буде строк на те, щоб за цей період подати звітність з ПДВ і заплатити податок. Другий обов'язок, передбачений пп. 9.9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ. Йдеться про те, що не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому повернулися ви на стару систему оподаткування, нарахувати податкові зобов'язання по п. 198.5 на ті товари, послуги, необоротні активи, які раніше були придбані з ПДВ, а під час перебування на 2% були використані чи поставлені, чи реалізовані. Ну й обов'язок три, звичайний, який був і раніше, це починаючи з липня подавати на помісячній основі декларацію з ПДВ. І вперше за липень до 20 серпня.
Ситуація з ФОПами. Усі новостворені, які обрали 2%, можуть до 15 червня подати заяву про перехід на 5%. Це нова, лояльна позиція ДПС. Тобто усі, хто новостворені, з дати держреєстрації стали платниками 2%, ви можете обрати 5%. При цьому заяву про зміну ставки до 15 червня. Усі, хто прийшов на 2% з 5%, повернуться автоматично на 5%, при цьому жодних заяв подавати не потрібно. Ну і щодо звітності. На 2% вона помісячна, відповідно при поверненні у третю групу, ФОП подаватиме квартальну звітність, декларацію з єдиного податку, а отже вперше за третій квартал до 9 листопада. Коли там будуть припадати вихідні, дивимося. Тобто 40 календарних днів. Якщо це перша чи друга група, повернення в першу чи другу, тут декларація річна і 60 календарних днів по завершенню цього року.
Підсумки. Якщо скасують особливу спрощену 2%, ми маємо повернутись на ту систему, з якої ми сюди прийшли. А звітність виглядатиме так. Якщо це юридична особа, яка повертається на загальну, то з податку на прибуток слід подати річну декларацію у річний строк, а це 60 календарних днів. Якщо це платник ПДВ, який повернувся на загальну систему і його реєстрація платника ПДВ відновлена, і він став повноцінним платником ПДВ, він має виконати всі обов'язки платника ПДВ. А це у строк 60 календарних днів, тобто до 29 серпня, подати декларації з ПДВ, які не подані, і заплатити ПДВ. Також він має зареєструвати компенсуючі податкові накладні, якщо було куплено щось з ПДВ і використано під час 2%, і зробити це в строк не пізніше 31 липня. ФОПи 2%, які прийшли з 5%, повертаються на 5% і при цьому жодних заяв подавати не потрібно.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.