Відеоблоги

Кому? Як? І що робити, якщо скасування 2% відтермінують

Ви дізнаєтесь:

  • Подавати заяву про відмову від ЄП 2%, чи чекати його автоматичної відміни.
  • Кому важливо встигнути подати заяву до 15 червня.
  • Як знову повернутися на ЄП 2% та чи можна «відкликати» подану заяву.
Оберіть відео для перегляду

5(20)

Оцініть відео:

Кому? Як? І що робити, якщо скасування 2% відтермінують

00:11:50

Ірина Губіна

5(20)

Оцініть відео:


Законодавчі норми щодо скасування ЄП 2%

Коли вчора просторами інтернету поширювалася новина щодо скасування єдиного податку 2% багато хто відчув себе у розпачі, адже заява майже подана і зроблений крок щодо переходу на іншу форму оподаткування або було прийняте рішення не робити нічого й очікувати, коли все ж таки з 1 липня нарешті повернуться довоєнні правила оподаткування. Отже, постало питання, що робити якщо відтермінується скасування єдиного податку 2%? Давайте із цим розбиратися.

По-перше, орієнтую вашу увагу на те, що законопроєкт, який передбачав відмінну єдиного податку 2%, законопроєкт №8401, на сайті Верховної Ради має таку саму стадію походження як і було наприкінці травня. Тобто 29.05 він був прийнятий в І читанні. Далі він був відправлений на ІІ читання. І, отже з огляду на те, що зараз є середина червня, а ми ще з вами не маємо інформації щодо ІІ читання, зрозуміло, що депутати просто не встигають прийняти цей законопроєкт. Тому цілком ймовірно, що саме дата 1 липня буде скасована, як дата після якої не буде працювати єдиний податок 2%. Виходячи із цього дійсно постає питання, а які кроки ми можемо з вами здійснити для того, щоб комфортно працювати й після 1 липня?


Варіанти прийняття рішень напередодні скасування 2%

Перше, на що хочу звернути увагу, що у результаті скасування єдиного податку 2% цілком ймовірні два варіанти розвитку подій. По-перше, ми можемо з вами подавати самостійно заяву про перехід, про відмову від єдиного податку 2%. Чому? Тому що ми розуміємо, що він все одно буде доживати останні місяці свого існування. Ну а другий варіант і другий сценарій – це працювати до так званого автоматичного переходу. На слайді я вказую на те, для кого буде прийнятний один чи інший варіант. Зокрема, зверніть, будь ласка, увагу, що якщо вас цілком влаштовує та система оподаткування, з якою ви прийшли на єдиний податок 2%, ви цілком спокійнісінько можете дочекатися коли нарешті депутати приймуть законопроєкт №8401 і повернутися на свою омріяну систему оподаткування, чи то спрощену, чи то загальну. Ну це означає, що просто автоматичний перехід, ми просто сидимо і чекаємо. Зовсім інша ситуація коли нас не влаштовувало те, з чим ми працювали до єдиного податку 2%. Отже, наприклад, ми працювали на загальній системі й хочемо залишитися на спрощеній або змінити ставку, чи групу у спрощеній системі, з якої ми переходили на єдиний податок 2%. Тоді треба діяти. А також треба діяти тим, хто відразу після створення прийшов на єдиний податок 2%, тобто новостворені ФОПи і юридичні особи. Чому? Тому що в законопроєкт, в І читанні, №8401 для них не сказано, ані слова, що робити їм, тому що автоматично повернутися на омріяну систему оподаткування вони не можуть, в них є єдина система оподаткування – спрощена за єдиним податком 2%.


Платники спецподатку, яким варто встигнути подати заяву до 15 червня

Отже, по-перше, зорієнтуйтеся в якій групі ви знаходитесь і який сценарій розвитку подій вас влаштовує. І якщо ви зрозуміли, що вам не варто чекати «милості від природи», а все ж таки треба писати заяву самостійно, нумо рухатися, не залежно від того чи буде прийнятий законопроєкт №8401 зі скасуванням єдиного податку 2% з 1 липня чи ні. Чому? Тому що треба розуміти, що наближається найважливіша дата – 15 червня. Ну а звісно, чому ця дата є настільки важливою? Тому що згідно з діючими нормами ПКУ, який до речі не збирається чіпати законопроєкт №8401, перехід в межах спрощеної системи щодо зміни ставки групи й навіть переходу на спрощену систему оподаткування, все це відбувається в межах кварталу. Отже, зрозуміло, що наступний квартал починається із 1 липня і для того, щоб ми з вами змінили систему оподаткування нам треба встигнути подати відповідну заяву для того, щоб працювати із 1 липня. А така заява має бути подана не пізніше ніж 15 днів до початку нового кварталу. Тому якщо ми з вами вибрали сценарій самостійних дій, доречно встигнути до 15 червня.


Наслідки для платників ЄП 2%, які заздалегідь подали заяву про відмову від нього

Ну а якщо ви дійсно вирішили це зробити, будь ласка, напишіть у коментарях, який сценарій для вас є найбільш прийнятним. Чи ви згодні чекати автоматичного переходу, чи все ж таки намагаєтеся встигнути до 15 червня і подати відповідну заяву, щоб, наприклад, залишитися в межах спрощеної системи оподаткування.

Отже, виходячи із двох можливих сценаріїв розвитку подій, коли буде скасований (скасований) єдиний податок 2%, ми з вами повинні зорієнтуватися, а кому ж важливо встигнути до 15 червня? Звісно я згадую новостворених суб'єктів. Якщо ви не бажаєте чекати, що ж таки надумає законодавець і коли він надумає щодо можливості переходу і на яку систему оподаткування, якщо я відразу, від заснування, використовували система оподаткування 2%, в мене є прекрасний шанс, зараз, до 15 червня, подати заяву, ну, наприклад, щоб змінити ставку в межах спрощеної системи й після 1 липня, і далі до кінця року, гарантовано залишатися на спрощеній системі. Також раджу замислитися щодо подання заяви тим юридичним особами й ФОПам, які до переходу на 2% працювали на загальній системі. Попри будь-які сценарії, попри будь-які розвідки подій. Ну, наприклад, єдиний податок 2% буде скасований з 1 серпня, з 1 вересня, як кажуть депутати, ми з вами подавши заяву, встигнувши до 15 червня, гарантовано будемо продовжувати працювати у межах спрощеної системи. Не будемо втрачати ані квартал, ані навіть рік, для того, щоб знову перейти на спрощену систему. Але якщо ви все ж таки вирішили залишиться на спрощенці, будь ласка, подбайте про два фактори. Про те, що коли ми з вами будемо працювати в межах звичайної спрощеної системи, нам треба контролювати доходні ліміти для відповідних груп. І по-друге, доволі широкий перелік заборонених видів діяльності, який встановлений ст. 292 ПКУ щодо звичайної спрощеної системи на відміну від єдиного податку 2%.

 

Ну а якщо ж ви вже подали заяву, тому що галас про скасування єдиного податку 2% вже тривав принаймні з квітня-травня, що робити зараз? Я розраховувала на те, що податок буде скасований, подала заяву, але мене цілком влаштовує єдиний податок 2% і я не хочу переходити з нього, якщо він буде існувати після 1 липня. Давайте розбиратися тут. По-перше, і найголовніше питання чи можна відкликати заяву? На жаль ні. Тому що такого механізму не передбачено. Чи можна знову повернутися на єдиний податок 2%? А ось тут маю для вас гарну новину, якщо ви залишалися в межах спрощеної системи, тобто подавали заяву щодо переходу, наприклад, на ставку єдиного податку 5% з 1 липня, коли настане 1 липня ми з вами не обмежені знову перейти на єдиний податок 2%. Чому? Тому що ми рухаємося в межах спрощеної системи й жодних заборон щодо кількості переходів по ставці немає. Ну і нагадаю також п. 9.8 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ стосовно того, що переходити на єдиний податок 2% ми можемо з вами в будь-який день, будь-якого місяця. Отже, почавши липень зі ставки 5%, до прикладу, ми з вами цілком вірогідно, цілком ймовірно, можемо знову повернутися на єдиний податок 2% із, наприклад, 2 липня. Отже, як ми бачимо, це не є проблема.


Алгоритм дій щодо подання заяв ФОП та ЮО


Ну а для того, щоб наостанок зорієнтувати вас із тим, яку заяву, в яких випадках подавати, підготувала для вас ось таку табличку. Вона базується на роз'ясненнях податківців, тому що якщо ми з вами подивимось на ситуацію щодо зміни ставки, з якої ми переходили на єдиний податок 2%, чи, наприклад, ми хочемо після єдиного податку 2% залишитися на спрощеній системі, а переходили на нього на загальній, податкова радить подавати дві заяви. Причому остання заява, щодо того, щоб залишитися на спрощеній системі, повинна бути подана до 15 червня.

Підсумки. У разі скасування єдиного податку 2% із 1 липня ми можемо з вами продовжувати працювати на цьому податку і чекати автоматичного скасування його, і переходу на попередню систему оподаткування. В цьому випадку не робимо нічого. Якщо ж ми гарантовано хочемо залишатися в межах спрощеної системи з 1 липня, попри долю єдиного податку 2%, щодо його відміни з 1 липня, чи з 1 серпня, чи з 1 вересня, будь ласка, пишемо з вами заяву до 15 червня щодо відповідного переходу на спрощену систему зі ставкою, групою, яку ми з вами хочемо обрати. Ну і ці питання ми з вами вже розглянули.