Ви дізнаєтесь:
- Про оподаткування незавершених операцій після відміни 2%.
- Як на практиці відобразити в обліку балансуючі операції.
- Як застосовуються податкові різниці, щоб уникнути подвійного оподаткування.
Єдиний податок 2%, перехідні операції, які зав'язані на доході й на визначенні ПДВ зобов'язання. Ну хіба лінивий про це не думав. Я пропоную розібрати цю тему на випередження, ще до 1 липня, адже швидше за все законопроєкт №8401 таки буде прийнятий. В тій чи іншій формі, але так, скасуванню єдиного податку 2% бути. Якщо в ході прослуховування цього ролику у вас виникнуть питання, пишіть їх в коментарях. Ну і взагалі цікаво, чи ви думали на тему повернення на стару систему оподаткування, які думки при цьому виникали.
А я пропоную все розібрати на такому числовому прикладі. У нас є юридична особа, яка була раніше на загальній системі, і з 1 квітня 2022 року перейшла на 2%, а з 1 липня її очікує повернення назад на загальну систему. При цьому ця юридична особа була платником ПДВ. Під час перебування на 2% її реєстрація платника ПДВ є призупиненою. То отже, розберімо. Для простоти візьмемо числовий приклад 120, це сума реалізації нашого товару. І цих 120, вт. ч. ПДВ 20, тобто 100 – сума без ПДВ. Отже, пропоную розібрати все в такому плані, що спочатку дивимося варіант із реалізацією, спочатку реалізація, а потім надходження оплати. А уже в другій частині цього відео розберемо коли перша подія – оплата, а тоді реалізація. І подивимось на це все з точки зору визначення доходу для податку на прибуток, а також визначення ПДВ зобов'язання, ну для цілей ПДВ. Поїхали.
Ситуація перша. Ми продали товар на 120 і зробили це до дати переходу на 2%: Дт 361 Кт 70 – 120; Дт 70 Кт 6432 – 20. І виписали податкову накладну: Дт 6432 Кт 6412 – 20. Усе гарно. Тимчасовий ПДВ рахунок закрився. У нас на дату реалізації виникло ПДВ зобов'язання. Все добре. А далі ми перейшли на 2%. І уже перебуваючи на 2% нам надійшло 120 від покупця: Дт 311 Кт 361. Рахуночок 361 закрився. І давайте дивимося, для цілей ПДВ у нас нічого, руху ніякого. Чому? Тому що по першій події ПДВ зобов'язання уже виникло і воно закрилося. Для цілей єдиного податку до доходу слід включити суму без ПДВ. Саме така норма передбачена пп. 6 п. 292.11 ПКУ. До доходу не включаються суми ПДВ, а тому єдиним податком слід було обкласти саме 100.
Ситуація два. Якщо ж ми перейшли на 2% і у нас відбулась реалізація, то сума реалізації у повній сумі звільнена від ПДВ, а якщо бути точнішим, є не об'єктною операцією. Тому по хорошому, ми мали продати на 100, а не на 120. Якщо ж бажаємо на 120, то слід було внести зміни до ціни цього товару і погодити цей момент у додатковій угоді із контрагентом. Тому по хорошому, після переходу на 2%, сума реалізації мала б бути на 100. Але не виключено і на 120, якщо сторони погодили збільшення ціни. ПДВ не виникає. І після повернення на стару систему оподаткування, по цій операції нічого донараховувати не потрібно. А для єдиного податку 2% наша реалізація, ну наразі вона не оподатковувалася єдиним податком взагалі ніяк, бо оподатковуються ж гроші, які надійшли.
І подивімось на третю ситуацію, тоді коли у нас перша подія – реалізація і відбулась ця реалізація саме на єдиному податку 2%: Дт 361 Кт 70 – 100. А далі ми повернулися на стару систему оподаткування, тобто на загальну, і нам надійшли гроші: Дт 311 Кт 361. І ось тут є такий момент, перебуваючи на єдиному податку реалізація не дохід, єдиним податком ми не обклали. А далі перехід на загальну систему. І на загальній системі гроші, ну якби теж не оподатковується. І ось тут, друзі, спрацьовує податкова різниця, яка стосується усіх платників податку на прибуток, в незалежності від того, це є мало- чи високодохідник. Ця податкова різниця передбачена пп. 4-1 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідних положень» ПКУ. Ця різниця вже є станом на сьогодні. Стосовно неї прийняті зміни. Ну як прийняті, вони передбачені проєктом №8401 і я думаю будуть прийняті, тому що це дуже логічно, вони врегульовують ту не доробку, яка була до сьогодні.
Давайте я все поясню на черговому прикладі. Ось, ви можете побачити, як є зараз. Коли на спрощеній системі у нас реалізація, ми не оподаткували єдиним податком. А далі був перехід на загальну систему, надійшли гроші. І ось тут загальносистемник, незалежно від того мало- чи високодохідник, застосовує збільшуючу податкову різницю через додаток РІ. І на суму грошей надійшли на загальній системі, збільшує фінрезультат до оподаткування.
Як планують змінити? В проєкт №8401 передбачено наступне. На спрощеній системі реалізація, немає єдиного податку. Далі перехід на загальну систему, надійшли гроші. І ось в такому випадку збільшуюча різниця залишається, як і раніше. Але погодьтесь, що є несправедливість, на суму доходу мито збільшили, фінрезультат до оподаткування. А як щодо собівартості, якщо собівартість була відображена тоді, коли ми були на спрощеній? І ось тут законодавець дуже гарно хоче врегулювати справедливість власне на користь платника податків і додає зменшуючу різницю у додатку РІ на суму собівартості. Тоді все дуже справедливо. Ми не лише дохід включаємо до об'єкта оподаткування, але і зменшуємо на суму собівартості. Погодьтесь, це справедливо.
Перша подія – оплата. Давайте цю ситуацію розглянемо. Якщо перша подія – оплата, була тоді, коли ви були на загальній системі, а далі ви прийшли на 2% і відбулась реалізація, то бувши на загальній системі гроші теж не були оподатковані, а перейшовши на спрощену 2% така реалізація включається до об'єкта оподаткування єдиним податком. Чому? А цьому передбачено спеціальний п. 292.3, який передбачає, що до доходу, який оподатковується єдиним податком, включається реалізація, якщо оплата за неї відбулась на загальній системі.
Добре. А давайте тепер розберемо тему ПДВ, у тому числі й податку на прибуток теж, на таких ситуаціях.
Значить перша подія – аванс, у нас відбулася до переходу на 2%, на загальній системі. І у нас з вами приклад пам'ятаєте який? 120, де 20 вт. ч. ПДВ. Отже, перша подія – аванс, у нас відбулася: Дт 311 Кт 6811 – 120. Далі Дт 6431, перший субрахунок, Кт 6432 – 20. Дт 6432 Кт 6412 – 20, це податкова накладна. Відповідно ми бачимо, що у нас виник авансовий рахунок 6431 і ми виписали податкову накладну по першій події – аванс. Тут все гарно. Далі. Друга подія відбулась тоді, коли ми перейшли на 2% і ми закриваємо авансовий рахунок: Дт 6811 Кт 361 – 120; Дт 361 Кт 70 – 120; і Дт 70 Кт 6431 – 20. Тобто для цілей 2% ми оподатковуємо реалізацію. В якій сумі? 100, бо ПДВ не включаємо. Отже, 100 ми оподаткуємо єдиним податком, тоді, коли ми перейшли уже на 2%. ПДВ авансовий рахунок закриється. Чому? Тому що по першій події ми визнали ПДВ зобов'язання.
І йдемо далі. Якщо ситуація друга, після переходу на 2% у нас відбувся спочатку аванс, пізніше реалізація, то ось тут буде аналогічна ситуація, ПДВ з цієї операції не виникатиме і пізніше, при поверненні на загальну систему, донараховувати ПДВ зобов'язання не потрібно. Керуємося тим, на яку дату припадає перша подія по цій операції. Ну крім винятків, коли оплата там бюджетними коштами. Але на яку дату виникає перша подія? Якщо на дату, коли ми перебували на 2%, коли наша реєстрація ПДВ є призупинена, тоді звісно ми не визнаємо ПДВ ні під час продажу, ні після повернення на загальну систему. А до доходу включаємо на дату реалізації.
Тепер йдемо наступна ситуація, третя. По ній теж є перехідні моменти. І дивимося, ситуація третя. Аванс отриманий тоді, коли ми були на 2%: Дт 311 Кт 6811, давайте 100. А далі ми перейшли, повернулись точніше, з 1 липня на стару систему оподаткування: Дт 6811 Кт 361 – 100 і Дт 361, а Кт-70 – 100. В такому випадку, що ми маємо? Ми 2% заплатили з цієї суми, але для цілей податку на прибуток проєкт №8401 передбачає дві податкові різниці. Я зараз про них розповім. Але що стосується ПДВ? ПДВ не виникне й оскільки перша подія, в такому випадку аванс, припала на період перебування на 2%, наша ПДВ реєстрація була призупинена, а отже у подальшому донараховувати ПДВ зобов'язання не потрібно. І подивімось, які податкові різниці передбачені. Як є станом на сьогодні? Якщо у нас, ну візьмімо такий приклад, дохід від реалізації 1000, а собівартість – 600. Відповідно, бувши на спрощеній системі нам надійшли гроші – 1000, а прийшовши на загальну систему у нас відбулась реалізація – 1000. В такому випадку, станом на сьогодні, згідно з законодавством, яке вже є, у нас буде, абсолютно точно, подвійне оподаткування. Гроші, які надійшли на спрощеній, будуть оподатковані єдиним податком. Реалізація, яка зачепила загальну систему, буде включена по бухобліку до доходу, абсолютно точно, збільшить бухгалтерський фінрезультат, а отже й об'єкт оподаткування податком на прибуток. Має бути подвійне оподаткування. Цей момент у проєкт №8401 розписали таким чином. На спрощеній 1000 надійшла, оподаткували єдиним податком, все почесному, а на загальній системі реалізація нехай на 1000, ось тут спрацюють дві податкові різниці. Зменшуюча різниця – 1000 і збільшуючи різниця – 600. 600, нагадаю, це собівартість. І тому те, що було оподатковано, вже другий раз оподатковуватись податком на прибуток не буде. І тому на 1000 ми зменшуємо фінрезультат до оподаткування. Але собівартість таки вплине на фінрезультат і щоб знівелювати цей вплив законодавець прописав збільшуючу різницю на 600, на суму собівартості. Погодьтесь, це справедливо.
Якщо ж є часткова оплата, законодавець в цьому ж проєкт №8401 прописав у такий спосіб. Виходімо, знову ж таки, щоб мені легше було пояснити, із числового прикладу. Дохід – 1000, собівартість – 600. І ось на спрощеній системі у нас часткова оплата надійшла – 400. А на загальну систему, коли ми повернемось, ми відобразили реалізацію на повну суму 1000. Так ось, тут справедливість теж відновлюється таким чином: буде зменшуюча різниця – 400, бо ми ж їх вже оподаткували, але водночас буде і збільшуюча різниця на ту частку собівартості, яка припадає на той аванс. Як порахувати цю питому вагу? Частковий аванс 400 ділиться на 1000, всього реалізацію. Знайшли коефіцієнт, помножили його на суму 600. І в такому випадку 240 є збільшуючою різницею. Я думаю тут все дуже логічно і щоб там не було з єдиним податком 2%, перенесуть, не принесуть, скасування, але ці податкові різниці, вони врегульовують і мали б бути вже давним-давно прийняті, вони врегульовують прогалину у Податковому законодавстві.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.