Ви дізнаєтесь:
- Кого та за які періоди може бути звільнено від сплати податку на нерухомість.
- Чи можна уточнити раніше задекларовані зобов'язання з податку на нерухомість.
- Як сплачується податок на нерухомість, якщо майно має незначні пошкодження.
Закон України від 11 квітня 2023 року №3050 набув чинності 6 травня 2023 року. Постанова Кабінету Міністрів України №1364 визначає деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться або велися бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією. І внаслідок координації вимог вказаних нормативних актів Перелік №309 тимчасово окупованих територій та території, на яких ведуться бойові дії, може застосовуватися з метою визначення суми податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, на відповідних територіях.
Періоди та об’єкті нерухомості, що звільняються від сплати податку
Відповідно до пп. 22 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ фізичні особи не нараховують та не сплачують податок за об'єкти нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях за 2021 та 2022 роки за об'єкти житлової нерухомості. Фізичні та юридичні особи не нараховують та не сплачують податок за об'єкти нежитлової нерухомості, що розташовані на таких територіях з 1 березня по 31 грудня 2022 року, а у 2023 році з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому завершені бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території. Тобто у 2022 році можна не враховувати дату завершення активних бойових дій або тимчасової окупації, що визначена Наказом №309, а лише дату початку. А от у 2023 році дати початку та дати завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних переліку територій.
Звільнення від сплати податку на нерухомість щодо знищених та пошкоджених об'єктів
Податок за об'єкти нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, не нараховують та не сплачують за знищені об'єкти житлової або нежитлової нерухомості юридичні й фізичні особи за періоди, що відображені на слайді. Крім того, фізичні і юридичні особи звільняються від сплати податку на майно за об'єкти житлової й нежитлової нерухомості у разі її пошкодження, руйнування, дані про пошкодження яких внесено до Реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України. За періоди, вказані на слайді, до першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому за даними Реєстру майна об'єкти нерухомості визнані придатними для використання за цільовим призначенням.
Змінами до ПКУ передбачено стосовно об'єктів нерухомості, які зазнали незначних пошкоджень, придатні для проживання чи використання, органи місцевого самоврядування або військові адміністрації мають право встановлювати ставки податку на майно в розмірі, меншому за розмір, встановлений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування, або навіть звільнити від сплати податку. Закон №3050 визначає можливість уточнення податкових зобов'язань платниками, які задекларували їх за 2022 та 2023 роки, за об'єкти й житлової, та нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, включених до переліку територій, шляхом подання уточнюючих податкових декларацій за відповідний період. За період 2023 року податкові зобов'язання уточняються відповідно до періодів початку та завершення на відповідних територіях активних бойових дій або тимчасової окупації. Платники податків, які надаватимуть до контролюючих органів уточнюючі податкові декларації за звітні періоди, що припадають на період дії воєнного стану, не нараховують штрафні санкції та пеню. Складені та надіслані у 2022 та 2023 роках податкові повідомлення-рішення про сплату сум Податку підлягають скасуванню, а грошові зобов'язання та податковий борг, визначені контролюючим органом, – анулюванню. Надмірно сплачені суми податку підлягають зарахуванню виключно в рахунок майбутніх платежів з цього Податку, а у разі наявності у такого платника податкового боргу з вказаного Податку, надміру сплачені суми зараховуються в рахунок погашення боргу.
Підсумки. Якщо суб’єкт господарювання має об'єкти, що знаходяться або перебували на окупованих територіях або на територіях бойових дій, ви звільняєтесь від сплати податку на нерухоме майно відповідно до оновленої ст. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.