Податкова затвердила Методику проведення перевірки нарахування та сплати ПДФО, ЄСВ та ВЗ
На сайті ДПСУ опубліковано наказ від 04 .05.2023 № 322, яким затверджено Методику проведення перевірки достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та військового збору.
Методика розроблена з метою належної організації документальних перевірок платників податків. Вона не є вичерпною і може змінюватися та/або доповнюватися.
Під час проведення перевірки може бути використана інформація, що отримана перевіряючими від державних органів, посадових осіб, фінансових установ та іншим шляхом, який не заборонений законодавством.
Отже, перевірка ПДФО, військового збору та ЄСВ передбачає наступні напрями дослідження:
- правильність формування обчислення об’єкта оподаткування ПДФО, ВЗ та бази нарахування ЄСВ;
- обґрунтованість застосовуваних розміру ЄСВ, ставок ПДФО та правомірність застосування пільг;
- дотримання вимог ведення поточних записів у первинному, аналітичному та синтетичному обліку господарських операцій, виходячи з яких ПДФО, ВЗ та ЄСВ;
- достовірність арифметичних розрахунків сум податкових зобов’язань із ПДФО, ВЗ та сум ЄСВ;
- правильність складання і дотримання термінів подання звітності, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Податковий розрахунок) контролюючим органам;
- реальність відображення залишків заборгованості в розрахунках із бюджетами з ПДФО, ВЗ, ЄСВ в обліку;
- своєчасність і повнота сплати (перерахування) ПДФО, ВЗ та ЄСВ.
Перевірці підлягають наступні питання:
- правильність визначення об’єкта оподаткування ПДФО та ВЗ при нарахуванні (виплаті) доходів платникам податків у вигляді зарплати, винагород за ЦПД за виконання робіт (надання послуг), інших виплат фізичним особам (як у грошовій, так і не грошовій формі);
- правильність застосування до об’єкта оподаткування розміру ставок ПДФО залежно від виду доходу;
- правомірність надання ПСП;
- надання поворотної фінансової допомоги фізичним особам та оподаткування такої допомоги у разі встановлення факту її неповернення;
- правильність визначення бази нарахування ЄСВ;
- правильність та правомірність застосування розміру ЄСВ;
- дотримання встановлених строків сплати (перерахування) до бюджетів ПДФО, ВЗ, ЄСВ;
- дотримання вимог щодо пропорційності сплати ЄСВ (авансових платежів) одночасно з виплатою сум зарплати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується ЄСВ;
- на яких рахунках обліковується нарахування та сплата ПДФО, ВЗ, ЄСВ.
Запрошую вас приєднатися до майстер-класу «ТОП-10 кадрових помилок і лайфхаки надання та розрахунку відпусток під час воєнного стану», який 29 травня проведуть три лектори Яна Ярошенко, Тетяна Гуль та Людмила Смердова. Ви дізнаєтеся про найчастіші помилки кадровиків під час воєнного стану, поради щодо їх виправлення до приходу Держпраці, а також усе про надання відпусток: визначення середньої зарплати для розрахунку відпускних, лайфхаки для розрахунку стажу після мобілізації, неоплачуваних відпусток та призупинення трудового договору. Реєстрація на майстер-клас абсолютно безкоштовна – переходьте за посиланням.
З 1 липня ФОП має можливість змінити ставки оподаткування спрощеної системи з 2 % на 5 %
Податкова надала роз’яснення щодо зміни ставки єдиного податку ФОПами, які з дати державної реєстрації вибрали спрощену систему оподаткування за ставкою 2 %. Отже, такі суб’єкти господарювання можуть з 1 липня 2023 р. змінити ставку єдиного податку.
Для вибору або переходу на спрощену систему з особливостями оподаткування, ФОП подає до податкової заяву. Водночас розрахунок доходу за попередній календарний рік до заяви не додається. Зареєстровані в установленому порядку новостворені ФОПи, які протягом 10 днів з дня держреєстрації подали заяву про вибір спрощеної системи оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, вважаються платниками ЄП третьої групи з дня їх державної реєстрації.
Водночас платник ЄП третьої групи зі ставкою 2 % доходу має право самостійно відмовитися від використання особливостей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення. У разі зміни ставки єдиного податку заява подається платником ЄП третьої групи не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися така ставка.
Таким чином, новостворені ФОПи, які з дати державної реєстрації вибрали спрощену систему оподаткування за ставкою 2 %, з 1 липня 2023 р. можуть перейти на ставку єдиного податку у розмірі 5 % за умови подання заяви про зміну ставки єдиного податку не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку III кварталу 2023 р., тобто до 15 червня 2023 року.
Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН прийматимуться по-новому
24 травня на сайті Мінфіну було повторно оприлюднено проєкт наказу «Про затвердження Змін до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
На початку цього місяця ми вже повідомляли про оприлюднення цього проєкту наказу. При повторному оприлюдненні причини такого оновлення не зазначені.
Метою прийняття запропонованих змін відповідно до проєкту наказу є створення сприятливих умов для реєстрації ПН/РК в Реєстрі та усунення непорозумінь між платниками податку і податковою.
Головні зміни в оновленому проєкті наказу залишені без змін, зокрема:
- доповнено перелік документів, які платник податків має подати на розгляд комісії;
- письмові пояснення та копії документів, зазначені у п. 5 Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі;
- пояснення розглядаються комісією протягом 5 робочих днів за днем їх отримання і за результатами розгляду або надсилає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації за формою згідно з додатком 1 до Порядку. Або ж надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень за формою згідно з додатком 2 до Порядку;
- свої рішення комісія регіонального рівня надсилатиме в електронній формі;
- додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції.
Якщо цей наказ буде підписано, то він набере чинності через 15 днів після опублікування. Як бачимо, безмежний процес «удосконалення» системи блокування ПН/РК продовжується. Отже, стежимо за цим процесом далі й запрошуємо вас на безкоштовний майстер-клас «Штрафонебезпечні помилки з ПДВ & Автоматичний обмін податковою інформацією і податкові перевірки з 1 липня», який 30 травня проведуть Сергій Дробоття та Любов Романчук. Реєстрація на майстер-клас – за посиланням.
Податківці дізнаватимуться про відкриття/закриття ваших рахунків швидше за вас
На офіційному податковому вебпорталі розміщено проєкт наказу Мінфіну про внесення змін до Порядку подання повідомлень про відкриття та закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до податкових органів, затвердженого наказом Мінфіну від 18.08.2015 № 721.
Цей Порядок має увідповіднити зміни внесені до Закону від 12.01.2023 № 2888-IX. До прийняття цих змін повідомляти податкову про відкриття/закриття рахунків платників податків були зобов’язані лише банки та інші фінансові установи. Отже, інформації про такі рахунки відкриті у небанківських надавачів платіжних послуг та електронних гаманців до ДПС не надходило.
Порядком врегульовано процедуру обміну інформацією щодо відкриття/закриття рахунків платників податків в електронній формі між ДПС та банками, іншими фінансовими установами.
Отже, цілком ймовірно, якщо Порядок запрацює після підписання наказу, одночасно з банками та іншими фінансовими установами обмін інформацією щодо відкриття або закриття рахунків відбуватиметься також між ДПС та небанківськими надавачами платіжних послуг, а також інформацією щодо відкриття/закриття електронних гаманців будуть обмінюватися ДПС та емітенти.
А я знову запрошую вас на майстер-клас з Тимуром Алієвим «Інтернет-торгівля: особливості реєстрації та заповнення 20-ОПП, різні види оплати та правила визначення доходу», який відбудеться 2 червня. Реєструйтеся за посиланням.
Оновлений перелік ТОТ та «воєнні» пільги для платників ЄП IV групи й екоподатку
Мінреінтеграції наказом від 15.05.2023 №143 знову внесло зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309. Наказ № 143 опублікований 19 травня 2023 року.
Отже, з 19 травня діє оновлений Перелік ТОТ та територій бойових дій. Нагадаю, що 6 травня 2023 р., завдяки Закону від 11.04.2023 № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» Перелік територій, затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309, може застосовуватися при визначенні особливостей справляння податків і зборів на відповідних територіях, визначених ПКУ.
Відтепер податківці надають детальні роз’яснення про те, хто і коли може не сплачувати податки, а також у зв’язку з визнанням нарешті Переліку ТОТ, зокрема щодо платників ЄП IV групи (юридичні особи) та платників екоподатку.
Також нагадаю, що у період воєнного стану порядок виконання платником свого обов’язку, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, встановлено пп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ. Відповідно до абзацу 14 цього пп. 69.1, у разі самостійного виправлення помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ПКУ, та пені.
Тож платникам екологічного податку або єдиного податку четвертої групи, які надаватимуть до контролюючих органів уточнюючі податкові декларації за звітні (податкові) періоди, що припадають на період дії воєнного стану, не нараховують штрафні санкції та пеню.
Перелік відкритих публічних електронних реєстрів для платників податків
З початку повномасштабної війни держава закрила низку раніше відкритих даних, якими користувалися журналісти, юристи та бухгалтери. Основним аргументом влади було питання безпеки.
ДПС повідомила, що відтепер відновлено можливість платникам податків отримувати інформацію з публічних електронних реєстрів:
- Реєстр неприбуткових установ та організацій;
- Реєстр платників єдиного податку;
- Реєстр страхувальників;
- Реєстр платників ПДВ.
На період дії воєнного стану доступ до публічних електронних реєстрів здійснюється після проходження електронної ідентифікації з допомогою КЕП будь-якого надавача електронних послуг.
Уряд відновив карантинну пільгу з ПДВ та мита при ввезенні окремих товарів
Постановою КМУ від 19.05.2023 № 501, яка набула чинності з 20 травня 2023 р., відновлено на період до останнього дня місяця, в якому завершується дія карантину, дію постанови КМУ від 29.11.2022 № 1340 для суб’єктів господарювання, які до 1 квітня 2023 р. повністю або частково здійснили попередню оплату згідно з укладеними договорами, за якими ввозяться товари, вказані у зазначеній постанові. Єдиною умовою є документальне підтвердження від банку здійснення таким суб’єктом господарювання попередньої оплати.
Зокрема, це стосується енергетичного обладнання, яке було внесено до переліку товарів, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання COVID-19, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ та які звільняються від сплати ввізного мита.
Витрати на воду, чай, каву не є об'єктом оподаткування
Податківці надали змістовну відповідь на запитання з Категорії ЗІР 103.02: «Чи може розглядатися як об’єкт оподаткування ПДФО вода, кава, чай, придбані коштом роботодавця, що призначені для споживання в офісі будь-яким працівником та відвідувачем офісу?»
Згідно з пп. «а» пп. 164.2.17 Податкового кодексу, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий як додаткове благо, зокрема, у вигляді харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених ПКУ для оподаткування прибутку підприємств.
Однак оподаткування доходів фізичних осіб, зокрема й одержаних у вигляді додаткового блага, виходячи з положень ПКУ, розглядається лише у разі їх одержання безпосередньо конкретним платником податку.
Отже, вода, кава, чай, придбані коштом роботодавця, що призначені для споживання в офісі будь-яким працівником та відвідувачем офісу, не можуть розглядатися як об’єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб.
Для того, щоб завжди правильно, швидко складати необхідні виробничі та кадрові накази, положення або посадові інструкції, користуйтеся сервісом «Документи» на Бухгалтерській Відеоплатформі №1. Тут можна завантажити бланки та зразки документів, а також приклади їх заповнення, які необхідні в роботі. Всі вони перевірені юристами, економістами та представниками податкової служби. Бібліотека постійно доповнюється і наразі налічує вже 3 000 документів. Ми постійно опрацьовуємо всі запити та робимо все можливе, щоб розширювати цей розділ.
Важливі дати для бухгалтера
І наостанок нагадаю вам про податки, які необхідно сплатити в останні дні травня, та про звіти, що подаються на початку червня.
29 травня
- Останній день сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування гірничими підприємствами з доходу за квітень.
30 травня
- Останній день сплати за травень авансового внеску з туристичного збору.
- Останній день сплати за квітень:
- податку на доходи фізичних осіб і військового збору із нарахованого, але не
- виплаченого доходу,
- плати за землю,
- податку на додану вартість,
- акцизного податку,
- рентної плати за користування радіочастотним ресурсом,
- єдиного податку з сум доходів, що оподатковуються за ставкою 2 % та задекларовані платниками єдиного податку третьої групи.
2 червня
- Останній день подання звіту про посівні площі сільськогосподарських культур за 2022 рік.
- Останній день подання звіту про виробництво продукції тваринництва та кількість сільськогосподарських тварин за травень 2023 року.