Ви дізнаєтесь:
- Про види індексації та правила її нарахування.
- Чи може роботодавець нараховувати індексацію за власним рішенням.
- Як нарахувати та відобразити в звітності індексацію за минулі періоди.
Законодавчі акти, що регламентують нарахування індексації
Вже певний час не втихають суперечки між бухгалтерами, чи нараховувати індексацію зарплати у 2023 році. Все через декілька цікавих роз'яснень Мінекономіки та Мінсоцполітики. Тож давайте з'ясуємо бути чи не бути індексації у 2023 році. Нагадаю, що п. 3 «Прикінцевих положень» Закону «Про держбюджет 2023» на 2023 рік призупинено дію Закону «Про індексацію». Фактично це означає, що роботодавці звільнені від обов'язку індексувати зарплату працівників у 2023 році. Проведення індексації регулюють Закон «Про індексацію» та Порядок №1078, який розроблений на виконання вимог цього закону.
Відповідно до Порядку можна виділити два види індексації. Та, яка складається виходячи з рівня інфляції, тобто поточна індексація. Вона визначається як добуток прожиткового мінімуму для працездатної особи та коефіцієнту індексації. І фіксованої або індексації різниці. Фіксована індексація виникає в місяці підвищення окладів, коли розмір зарплатного підвищення не перевищує суму можливої індексації. Якщо у вас оклади було підвищено наприкінці минулого року або у 2023 році, але приріст індексу споживчих цін наростаючим підсумком у 2023 році перевищує поріг індексації, то поточна індексація не нараховується. Тобто обчислення індексу споживчих цін для нарахування сум індексації у 2023 році не здійснюється, адже Закон «Про індексацію» призупинено на 2023 рік.
Разом із тим, станом на 1 січня 2023 року у працівників могли скластися певні суми індексації зарплати, як поточної, так фіксованої. Чи продовжити й надалі їх виплачувати? Мінекономіки каже: так. Мінсоцполітики також підтримав думку Мінекономіки. Тобто за їх думкою, протягом 2023 року має зберігатися сума індексації зарплати, яка виникла за період до січня 2023 року. Але, по-перше, листи міністерств не є нормативно-правовими актами, вони мають інформаційний характер і не встановлюють правових норм. По-друге, нормативно-правовий акт щодо збереження у 2023 році зазначеної суми індексації відсутній, що і підкреслило Мінсоцполітики. По-третє, ані Законом «Про держбюджет на 2023 рік», ані будь-яким іншим нормативно-правовим актом, не передбачено збереження сум індексацій, які склалися станом на 1 січня 2023 року. Крім того, норма про призупинення індексації у 2023 році була задумана з метою економії бюджетних коштів. Саме Мінфін був розробником цієї норми й він у своєму листі ані слова не зазначив про збереження грудневих сум індексацій. Отже, можемо зробити висновок, починаючи з січня і до кінця 2023 року у роботодавців відсутній обов'язок нараховувати індексацію заробітної плати працівника незалежно від того коли у працівника виникне або виникло право на індексацію. Це підтверджує і Держпраці у своєму роз'ясненні.
Право роботодавця на нарахування індексації
Проте керівники підприємств можуть прийняти рішення і надалі продовжувати нараховувати індексацію заробітної плати своїм працівникам. Наприклад, передбачивши в колективному договорі, що нарахування та виплата індексації зарплати буде продовжено. Для цього необхідно розробити внутрішній документ, в якому визначити правила проведення такої індексації та прописати умови її нарахування.
А якщо у працівника було право на індексацію у 2022 році або раніше, а роботодавець не виконував вимогу Закону «Про індексацію», тобто не нараховував працівникам індексацію зарплати? Це порушення трудового законодавства, а саме мінімальних державних гарантій в оплаті праці. За таке порушення може загрожувати штраф в розмірі двох мінімальних зарплат за кожного працівника, стосовно якого скоєне порушення. Але штрафу можна уникнути якщо виправити цю помилку і донарахувати працівникам належні їм суми індексації. Тобто у 2023 році у вас можуть бути нараховані суми індексації за минулі місяці.
Як їх оподаткувати та відобразити в зарплатній звітності? Ну, по-перше, відповідно до Інструкції №5, якщо нарахування фонду оплати праці здійснюється за попередній період, зокрема у зв'язку з виправленням помилок, вони відображаються у фонді оплати праці того місяця, у якому були здійснені нарахування. По-друге, індексація належить до фонду оплати праці у складі фонду додаткової зарплати та є об'єктом для нарахування єдиного внеску. Але слід враховувати особливості залежно від того, нараховується вона працівнику або вже звільненому працівнику. Так відповідно до ст. 7 Закону №2464 для осіб, яким після звільнення з роботи нараховано зарплату за відпрацьований час, ЄСВ нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати на кількість місяців, за які вона нарахована.
Відображення в звітності індексації, донарахованої за минулий період
Якщо, наприклад, у травні 2023 року нарахована індексація за жовтень, листопад, грудень 2022 року особі, яка працює на підприємстві, то в додатку 1 така донарахована індексація буде показана в одному рядку загальної суми разом із зарплатою за травень. Інша річ якщо індексацію донараховують вже звільненому працівнику. Таку індексацію зазначають у додатку 1 того місяця, в якому відбулося її фактичне нарахування. Причому зазначають стільки рядків, за скільки місяців нарахована індексація, рівними сумами. Тобто загальну суму індексації слід поділити на кількість місяців, за які вона нарахована. Крім того, в графі 9 слід обов'язково зазначити тип нарахування «1». Що стосується додатку 4ДФ, то із донарахованої суми індексації потрібно утримати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. Відображають таку індексацію для осіб, які є працівниками з ознакою доходу «101», а для звільнених працівників з ознакою доходу «127».
Підсумки. На 2023 рік призупинено дію Закону «Про індексацію». Нормативно-правовий акт щодо збереження у 2023 році сум індексації зарплати, які склалися станом на грудень 2022 року відсутній. Керівники підприємств можуть прийняти рішення і далі нараховувати індексацію зарплати працівникам, прописавши це у локальному документі підприємства.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.