Ви дізнаєтесь:
- Про алгоритм дій ФОПа, який припиняє підприємницьку діяльність.
- Що скасовується автоматично, а що за заявою.
- Про склад та строки подання ліквідаційної звітності.
Процедура звільнення найманих працівників
Першим етапом ФОП, у якого є наймані працівники, повинен провести процедуру звільнення. Підставами для звільнення можуть бути або звільнення за угодою сторін, або за власним бажанням працівника, або за ініціативою роботодавця, в такому випадку ФОП. Процедура звільнення звичайна. Спочатку працівник пише заяву на звільнення. Потім ФОП видає наказ про звільнення з обов'язковим ознайомленням працівника під підпис. В день звільнення працівнику потрібно видати письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні, та копію наказу про звільнення, а також провести остаточний розрахунок по всім належним йому сумам. На вимогу працівника ФОП робить записи про звільнення в трудовій книжці. Податковий розрахунок платник подає за період, у якому проводилась процедура припинення. Це означає, що після подання заяви про припинення підприємницької діяльності, можна до завершення звітного кварталу, в якому відбулося припинення діяльності ФОП, подати податковий розрахунок за найманих працівників.
Остаточні розрахунки з покупцями та постачальниками
Другим етапом необхідно провести остаточні розрахунки з покупцями та постачальниками. Якщо є борги перед постачальниками або орендодавцями, то після закриття ФОП на вас можуть подати до суду, як на звичайну фізособу, адже підприємці відповідають за зобов'язаннями своїм майном. Важливо отримати всі оплати від покупців в період перебування в статусі ФОП, тому що дохід, який буде отриманий на підприємницький рахунок після втрати статусу ФОП, оподатковується податком з доходів фізичних осіб (18%) та військовим збором (1,5%). Крім того, після отримання такого доходу буде необхідно подати податкову декларацію про майновий стан і доходи.
Ще ФОПу треба перевірити відсутність заборгованості по сплаті податків за себе та податків із заробітної плати по найманим працівникам в розділі «Стан розрахунків з бюджетом» в електронному кабінеті платника податків. ФОП першої та другої групи сплачують єдиний податок та ЄСВ за повний місяць, в якому подано заяву держреєстратору та проводять остаточні розрахунки. Граничний термін сплати єдиного податку не пізніше 20-го числа поточного місяця. Граничний термін сплати ЄСВ – протягом 10 календарних днів після граничного строку подання ліквідаційної податкової декларації платника єдиного податку ФОП з додатком ЄСВ. ФОП третьої групи сплачує єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання ліквідаційної декларації платника єдиного податку ФОП.
Скасування дії ліцензії та зняття з реєстрації РРО
Третім етапом ФОП, у якого є ліцензії, повинен скасувати їх дію. А для ФОП, який застосовує ПРРО, після внесення запису до Державного реєстру про припинення реєстрації ФОП, реєстрація ПРРО скасовується автоматично фіскальним сервером. Для ФОП, який застосовує РРО потрібно розпломбувати та зняти з реєстрації в ДПІ, та подати за необхідності форму №20-ОПП. Для розпломбування звертаємось до сервісного центру, який самостійно направляє довідку про розпломбування в ДПС. А ФОП подає до податкової заяву за формою №4-РРО.
Четвертим етапом може бути закриття підприємницького рахунку ФОП. Закрити рахунок можна як до, так і після припинення діяльності. Закриття до убезпечать ФОП від надходження коштів на підприємницький рахунок після припинення діяльності й виключення із реєстру платників єдиного податку. Щоб закрити підприємницький рахунок ФОП подає відповідну заяву до відділення банку. Також потрібно отримати виписки про рух коштів на рахунках за останні три роки, які можуть бути потрібні при проведенні податкової перевірки. Після закінчення процедури закриття розрахункового рахунку банк на вимогу ФОП видає довідку про закриття підприємницького рахунку.
П’ятим етапом ФОП подає держреєстратору заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності за її рішенням. Цю заяву можна подати в паперовому вигляді або в електронному через портал «Дія». Також документи про припинення можна подати через нотаріуса, який має право на здійснення реєстраційних дій, але це вже за окрему плату. Якщо підстави для відмови відсутні, вноситься запис до держреєстру про припинення підприємницької діяльності. Також держреєстратор інформує податкову, в якій зареєстровано фізичну особу – підприємця, що цей ФОП закрито. Якщо ФОП працював зі спрощеною системою оподаткування, то його буде виключно з реєстру платників єдиного податку і реєстру платників ПДВ.
Подання ліквідаційної звітності
Шостим етапом буде подання останньої декларації платника єдиного податку ФОП. Така декларація подається особисто ФОП чи уповноваженою особою або надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення. Але наразі ФОП мають можливість подати ліквідаційні звіти в електронному вигляді. Декларація подається в останнє за звітний квартал, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, з наростаючим підсумком спочатку року, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу або до закінчення такого звітного періоду, на який припадає дата ліквідації. ФОП третьої групи – платники єдиного податку за ставкою 2% подають ліквідаційну як звичайну звітну декларацію, але з позначкою про те, що у складі декларації подається додаток 2. Строк подання декларації – протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця, в якому відбулось припинення діяльності ФОП. Сплата єдиного податку – протягом 10 календарних днів, що настають за граничним терміном подання декларації. У складі ліквідаційної декларації платника єдиного податку ФОП подається додаток 1 ЄСВ. ФОП, які звільняються від сплати ЄСВ за себе додаток не подають.
Проведення перевірки
Сьомим етапом Державна податкова служба може провести перевірку ФОП і зняти з обліку тільки за письмовою заявою ФОП, адже після проведення державної реєстрації про припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватися в податковій як фізична особа платник податків.
Підсумки. В процедурі закриття ФОП не має нічого складного, єдине про що треба пам'ятати підприємцям, які планують закривати бізнес, що внесення запису про припинення діяльності до Єдиного державного реєстру ще не означає остаточну ліквідацію та не знімає з ФОП зобов'язань, які виникли в процесі підприємницької діяльності, а також не скасовує штрафні санкції за несплату податків.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.