Ви дізнаєтесь:
- Про умови, за яких можливе проведення планової перевірки.
- Які документи підтверджують право на проведення перевірки.
- Про наслідки безпідставного недопуску до перевірки.
Діючі законодавчі норми щодо проведення перевірок під час дії ВС
Поговоримо про повернення планових документальних перевірок. Після початку широкомасштабної війни всі податкові перевірки були зупинені до середини березня 2022 року. З середини березня податківці почали потроху відновлювати різні види перевірок. Станом на цей час не відновили лише один вид перевірок – документальні планові перевірки. Але проект закону про їх відновлення вже поданий до Верховної Ради. Про це і поговоримо далі.
Так 31 січня 2023 року до Верховної Ради був поданий проект закону №8401, яким визначено відновлення з 1 липня 2023 року проведення документальних планових перевірок, як тих, що були розпочаті до 24 лютого 2022 року, вони поновлюються на невикористаний строк, так і проведення нових. Звертаємо увагу, що вказаний законопроект ще не розглянутий Верховною Радою, тому поки він має статус саме законопроекту, ніякі зміни у законодавство ще не внесено. Треба зазначити, що існує велика ймовірність, що закон буде прийнятий. Відтак далі коротко проаналізуємо першочергові дії, які треба здійснити для підготовки до планової документальної перевірки. Тим паче ДПС на своєму сайті вже опублікувала план-графік проведення документальних планових перевірок на 2023 рік.
Для початку потрібно перевірити чи є ви у вказаному плані. При цьому відсутність у плані зараз не гарантує, що ви не будете включені до плану пізніше. Тому радимо періодично перевіряти вказаний план, як мінімум протягом перших двох кварталів поточного року. Порядок проведення документальних планових перевірок регулюється ст. 77 ПКУ. Як було вказано у ньому, першою умовою для проведення документальної планової перевірки є внесення платника до плану-графіку.
Наказ та повідомлення про проведення перевірки
Наступними обов'язковими умовами для проведення перевірки є наявність наказу та письмового повідомлення, із зазначенням дати початку проведення перевірки. Вказані документи повинні бути надіслані або вручені платнику податків не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки. Саме виконання цієї умови надає податківцям право розпочати проведення планової документальної перевірки.
Умовами допуску податківців до виїзної перевірки є наступні умови. Перше, наявність підстав для проведення перевірки. Всі вони визначені у ст. 77 ПКУ. І друге, це пред'явлення або надіслання таких документів: перше, направлення на проведення перевірки; друге, копія наказу про проведення перевірки; і третє, власне службове посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки. У вказаних документах повинні бути визначені всі обов'язкові реквізити, вказані у ст. 81 ПКУ. Не пред'явлення або не надіслання цих документів, або наявність недоліків у вказаних документах є підставою для недопущення податківців до проведення документальної виїзної перевірки.
Наслідки безпідставного недопуску до перевірки
Тобто одразу звертаємо увагу, що вказані підстави є виключними, недопуск до перевірки на будь-яких інших підставах буде незаконним та буде мати негативні наслідки. А саме: недопуск до перевірки може мати наслідками накладення арешту на майно та кошти платника податків, відповідно до пп. 94.2 – 94.6 ПКУ. З практики, податківця саме так і роблять, завжди швидко реагують на недопуск до перевірки та дуже оперативно звертаються до суду для накладення арешту.
Йдемо далі. При проведенні перевірки податківці мають право запитувати у платника документи не пізніше ніж за 5 робочих днів до дати закінчення перевірки. Також, знов таки з практики, звертаємо увагу на те, що зараз стала з'являтись судова практика, відповідно до якої суди не приймають до розгляду документи, не подані платником під час проведення перевірки. Тому ми радимо за можливості подавати всі наявні документи та обов'язково передачу таких документів податківцям фіксувати описом, власне як це і повинно бути відповідно до закону.
Підсумки. При підготовці до перевірки, навіть поки ви ще точно не знаєте, чи призначена щодо вас така перевірка, все одно радимо заздалегідь підготуватись, а саме зробити два наступних кроки. Перше, це детально вивчити, проаналізувати сам порядок призначення перевірки, проведення такої перевірки. А саме: які документи податківці повинні надати для проведення перевірки; у якій формі; у якому порядку; на що зважати при розв'язанні питання допускати чи не допускати до проведення перевірки; як та які документи надавати під час перевірки. Все це надалі може вплинути на оскарження результатів перевірки. Тобто процедура є важливою. Краще створити такий алгоритм дій у письмовій формі, щоб мати можливість швидко звірятись з правильністю процедури. І другий крок, це самостійно перевірити дотримання закону у межах періоду, що може бути перевірений. А саме відповідно до ст. 102 ПКУ строки давності. А саме: перевірити як правильність відображення оподаткування всіх операцій, так і наявність всіх документів по операціях, відповідність таких документів закону, наявність на них всіх необхідних реквізитів. Поки ще є час все знайти та виправити.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.