Ви дізнаєтесь:
- Коли та за який період почнеться збір податкової інформації.
- Яку та про кого збиратимуть інформацію.
- Хто збиратиме інформацію та як здійснюватиметься обмін.
Законодавчі норми щодо порядку збору податкової інформації
Сьогодні будемо говорити про автоматичний обмін податковою інформацією по угоді CRS. 20 березня 2023 року було проголосовано законопроект №8131, який впроваджує автоматичний обмін податковою інформацією по угоді CRS. Проект став Законом №2970 та буде набувати чинності поступово. Старт збору податкової інформації почнеться 1 липня 2023 року, а перший обмін відбудеться вже осінню 2024 року. Україна передасть інформацію з 1 липня 2023 року по 31 грудня 2023 року та теж отримає інформацію за цей період з-за кордону.
Під податковою інформацією мається на увазі стан фінансових рахунків українців за кордоном. Водночас Україна передасть інформацію про стан фінансових рахунків іноземців в Україні й передасть їх в країну податкового резидентства. Базово та дуже важливо, для аналізу угоди CRS треба розуміти про офіційний сайт організації економічної співпраці та співробітництва, яка має штаб-квартиру у Франції. На цьому сайті, скриншот з якого ви бачите на слайді, ви зможете дізнатися багато корисної та цікавої інформації, яка якраз і стосується угоди CRS та обміну інформацією. Проте зможете також ідентифікувати дві важливі речі. А саме, по-перше, країни, які входять в автоматичний обмін податковою інформацією, а також інформацію про правила визначення вашого чи вашого знайомого податкового резидентства в кожній з цих країн.
Умови та суб’єкти, щодо яких передача інформації є обов'язковою
Адже автоматичний обмін податковою інформацією, він відбувається лише якраз про податкового нерезидента. Тобто Україна про українців інформацію за кордон передавати не буде, за умови якщо вони не є податковими резидентами іншої країни. Аналогічно візьмемо, наприклад з умовною Німеччиною, вона не буде видавати інформацію про німців до того моменту, поки німець не стане податковим резидентом якоїсь іншої країни й відповідно туди потрібно буде передати тоді інформацію. Водночас якщо український банк дізнається про те, що ви є паралельно податковим резидентом іншої країни, він буде зобов'язаний, буде змушений звітувати про вас по стандарту CRS та країна вашого податкового резидентства таким чином зможе дізнатися про баланс ваших рахунків в Україні.
Станом на зараз, у зв'язку з воєнним станом, багато українців отримали тимчасовий захист за кордоном і волею-неволею перебувають в інших державах за межами України, а це своєю чергою означає, що держави їх перебування зможуть передати інформацію про їх фінансові рахунки в Україну, а Україна своєю чергою зможе цікавитися про сплату податків з цих доходів, які українці отримують на іноземні рахунки. Зверну увагу, що автоматичний обмін податковою інформацією стосується не лише фізичних осіб, але і юридичних осіб. Тобто уявімо, якщо у юридичної особи є філія чи представництво за кордоном, то про доходи цієї філії будуть передавати інформацію в країну податкового резидентства її материнської компанії.
Інформація, яку передаватимуть фінансові організації
В першому розділі стандартів обміну податковою інформацією дається конкретний чіткий перелік даних, що будуть передаватися під час обміну. Фінансові організації будуть передавати: ім'я власника рахунку; його податковий номер країни основного податкового резидентства; дату народження; а також адресу прописки; номер рахунку; найменування фінансової установи, в якій відкритий цей рахунок. І що важливо, будуть повідомляти про залишок рахунку на кінець року або вартість активів на цьому рахунку. Крім того, уточнюю, що згідно зі стандартами податкової звітності за угодою CRS є так звані рахунки з низькою вартістю, на яких баланс менше 1 млн доларів, а також рахунки з високою вартістю, де баланс вищий 1 млн доларів. Так от, обмін буде відбуватися про рахунки й з низькою, і з високою вартістю. Проте, різниця в тому, що обсяг інформації, який передається про рахунки з високою вартістю, буде більший. Рахунки з низькою вартістю будуть перевіряти на предмет актуальності місця проживання, що допоможе в першу чергу визначити країну резидентства. Будуть перевіряти поштову адресу, номери телефонів, також будуть з'ясовувати наявність довіреностей на розпорядження цими рахунками. Рахунки своєю чергою з високою вартістю будуть перевіряти ретельніше. Крім того всього, що я вже назвав, банк чи фінансова організація буде запитувати про документи про податкове резидентство, перевіряти поштову адресу та номери телефонів, це очевидно. Ну і наявність довіреностей де уповноважуються інші особи на управління цього рахунку. Ну і, крім того, до таких рахунків має бути прикріплений персональний менеджер, який має знати стан справ по такому рахунку й обґрунтовувати звідки приходять кошти й куди вони витрачаються.
Схема та мета обміну податковою інформацією
Обмін податковою інформацією буде відбуватися за схемою, яку ви бачите на слайді. Фінансові організації, такі як банки, інвестиційні брокери та страхові компанії, які зареєстровані в країні, яка вступила в угоду CRS, зобов'язані звітувати про рахунки своїх клієнтів у локальну податкову. Вже локальна місцева податкова буде вносити ці дані до централізованої системи, до бази обміну податковою інформацією між країнами. І так буде робити, по суті, кожна держава. Вже вони навіть так роблять. І завдяки цьому відбувається обмін між всіма державами, що є частинами угоди CRS. Очевидно, що обмін податковою інформацією потрібен для того, щоб виявити схеми з ухилення від сплати податків, коли громадянин чи бізнес певної держави відкриває рахунок за кордоном і не платить завдяки цьому податок.
Випадки, коли відомості не вважаються податковою інформацією
Україна своєю чергою прийняла певну корекцію до свого Закону про впровадження автоматичного обміну податковою інформацією і є наступний нюанс: в Законі є п. 53-1.4, який говорить, що якщо станом на 31 грудня фінансового року діє воєнний стан, то кошти громадян України за кордоном, які становлять менше ніж 250 тисяч доларів, не вважається податковою інформацією та не можуть бути використані для нарахування податків. Тобто це певною мірою така додаткова амністія капіталу до 250 тисяч доларів, який знаходиться за кордоном. І зверніть вашу увагу, що норма прописує цю суму для всіх фінансових рахунків. Тобто якщо у вас в одному банку 150 тисяч доларів, в іншому банку 200 тисяч доларів, ви таким чином разом перевищуєте поріг цієї так званої амністії й ваш капітал може перевірятися на предмет сплати податків.
Підсумки. З 1 липня фінансові організації, що є частиною угоди CRS почнуть збирати податкову інформацію для обміну нею з Україною. Україна своєю чергою передасть податкову інформацію за кордон. Податкову інформацію будуть передавати всі фінансові організації, такі як банки, інвестиційні брокери та страхові компанії. Перший раз Україна отримає, а також передасть податкову інформацію з вересня 2024 року і ця інформація буде опрацьовуватися на предмет уникнення від сплати податків. Проте якщо на кінець фінансового уроку діє воєнний стан, то доходи українців за кордоном, що менше ніж 250 тисяч доларів, не будуть підставою для стягнення додаткових податків.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.