Відеоблоги

Підсумки тижня 08-12.05.2023

Оберіть тему для перегляду

5(14)

Оцініть відео:

За новою формою Податкового розрахунку будемо звітувати за IІІ квартал 2023 року

00:01:16

Олена Афоніна

5(14)

Оцініть відео:

4.8(7)

Оцініть відео:

Можливість накладання арештів на рахунки фізосіб виконавчою службою відновлено

00:03:54

Олена Афоніна

4.8(7)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

НБУ зобов'язав надавачів платіжних послуг застосувати посилену автентифікацію користувачів

00:01:45

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Фінансову звітність за 2022 рік та аудиторський звіт можна надіслати до ДПС через е-кабінет

00:02:51

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

Станом на 5 травня оновлено довідники податкових пільг

00:00:48

Олена Афоніна

5(7)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

Кабмін спростив реєстрацію нових авто

00:01:23

Олена Афоніна

5(7)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Порядок обліку платників податків з ТОТ буде врегульовано

00:02:10

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

Застосування штрафних санкцій за невикористання РРО/ПРРО

00:01:57

Олена Афоніна

5(7)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

Держстат оновив деякі форми статзвітності

00:02:06

Олена Афоніна

5(7)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

ДПС перевіряє факти здійснення господарської діяльності без держреєстрації

00:01:52

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

4.8(7)

Оцініть відео:

Важливі дати для бухгалтера

00:01:46

Олена Афоніна

4.8(7)

Оцініть відео:

За новою формою Податкового розрахунку будемо звітувати за III квартал 2023 року

Наказ № 113, яким оновлено форми об'єднаної звітності з ЄСВ, ПДФО і військового збору та її додатків, офіційно опубліковано. Нагадаю, що наказом Мінфіну від 02.03.2023 № 113 внесено зміни до форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4 та додатків до цієї форми, а саме:

  • Додаток 1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам»;
  • Додаток 3 «Відомості про осіб, які проходять строкову військову службу»;
  • Додаток 4 ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору»;
  • Додаток 6 «Відомості про наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства».

А також затверджено зміни до Порядку заповнення та подання Податкового розрахунку.

Наказ Мінфіну № 113 опубліковано 5 травня 2023 року. Відповідно до п. 46.6 ПКУ, звітувати за новою формою розрахунку необхідно буде за III квартал 2023 року.

Отже, у нас є час вивчити зміни, що відбулися у формі Податкового розрахунку, а поки що запрошую вас зареєструватися на безкоштовний майстер-клас «ТОП 7-кейсів надання щорічних відпусток & Бухоблік та оподаткування відпускних і компенсації за невикористану відпустку», який 17 травня проведе Тимур Алієв.

Можливість накладання арештів на рахунки фізосіб виконавчою службою відновлено

На період воєнного стану, ще 15 березня 2022 року, було введено заборону на накладання арешту на здійснення видаткових операцій з банківських рахунків фізичних осіб за умови, що розмір заборгованості боржника не перевищує 100 тисяч гривень.

6 травня 2023 року набув чинності Закон від 11.04.2023 № 3048-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень і рішень інших органів під час дії воєнного стану». 

Цим законом прив'язка до розміру заборгованості була знята, а можливість накладання арешту на банківські рахунки відновлена – знімати кошти з рахунку можна лише в сумі 13 400 гривень протягом календарного місяця. Крім того, такий рахунок має бути єдиним для боржника – інші будуть заблоковані до погашення заборгованості.

Отже, відтепер клієнтам з арештами дозволено користуватися сумою у розмірі двох мінімальних зарплат (13 400 грн) за умови, що клієнт звернеться до виконавця, і той зі свого боку надішле до банку, у якому обслуговується особа, постанову на зняття арешту на суму 13 400 грн за одним із рахунків клієнта.

Отже, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, стану фізичні особи – боржники на ті кошти, на які накладено арешт органами державної виконавчої служби або приватними виконавцями, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму у розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує двох мінімальних розмірів заробітної плати, встановленої законом про Держбюджет на 1 січня поточного календарного року, а також сплачувати податки, збори без урахування такого арешту за умови, що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій.

Звернення стягнення у межах зазначеної суми на такому рахунку не здійснюється. 

Для здійснення видаткових операцій, у разі накладення арешту на кошти, які розміщені на декількох поточних рахунках фізичної особи – боржника в одному банку або на поточних рахунках в різних банках, має бути визначений лише один поточний рахунок фізичної особи-боржника в одному банку.

Для визначення такого поточного рахунку боржник звертається до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, який наклав арешт на кошти такої фізичної особи, із заявою про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій.

У заяві зазначаються номер поточного рахунку, який боржник просить визначити для здійснення видаткових операцій, та найменування банку, у якому відкрито рахунок.

Державний, приватний виконавець протягом двох робочих днів з дня отримання заяви від боржника виносить постанову про визначення поточного рахунку для здійснення видаткових операцій та не пізніше наступного робочого дня з дня винесення постанови:

  • надає відповідну постанову банку;
  • перевіряє наявність інших виконавчих проваджень, відкритих щодо цієї фізичної особи, а також якщо стосовно фізичної особи – боржника відкриті інші виконавчі провадження, одночасно надсилає відповідну постанову органам державної виконавчої служби або приватному виконавцю, які здійснюють примусове виконання таких виконавчих проваджень. Таким чином поточний рахунок, зазначений у відповідній постанові, вважається визначеним для здійснення видаткових операцій і в межах таких виконавчих проваджень.

НБУ зобов'язав надавачів платіжних послуг застосувати посилену автентифікацію користувачів

З 10 травня на вимогу постанови Правління НБУ від 3 травня 2023 року № 58 та з метою упередження шахрайства надавачі платіжних послуг зобов’язані застосовувати посилену перевірку користувачів під час:

  • отримання ними дистанційного доступу до рахунків;
  • ініціювання дистанційної платіжної операції;
  • будь-яких інших дій у разі підозри вчинення шахрайства або інших неправомірних дій чи існування такого ризику.

За результатами такої процедури перевірки користувача надавач платіжної послуги має створити унікальний код автентифікації, який дає змогу пов’язувати операцію на певну суму і конкретного отримувача. Цей код має прийматися надавачем платіжних послуг щоразу під час отримання користувачем доступу до рахунку або ініціювання дистанційної платіжної операції. 

Відповідно до норм постанови № 58, національний банк зобов’язав надавачів платіжних послуг упровадити механізми та процедури виявлення шахрайських дій. А також посилив безпеку платіжних операцій, установивши заходи безпеки та вимоги щодо захисту конфіденційності та цілісності індивідуальної облікової інформації користувачів та інші заходи.

Зверніть увагу, що вимоги постанови № 58 поширюються на всіх надавачів платіжних послуг, а саме на банки, платіжні установи, філії іноземних платіжних установ, установи електронних грошей, фінансові установи, що мають право на надання платіжних послуг, операторів поштового зв’язку, надавачів нефінансових платіжних послуг, Національний банк України, інші органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Фінансову звітність за 2022 рік та аудиторський звіт можна надіслати до ДПС через е-кабінет

Платники податків, які зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність і річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом відповідно до абзацу четвертого п. 46.2 ст. 46 ПКУ та Закону від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», мають можливість через приватну частину електронного кабінету надіслати до податкової у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним:

  • річну фінансову звітність у форматі XML за допомогою режиму «Введення звітності»;
  • аудиторський звіт разом із супровідним листом у форматі PDF (обмеження 5 Мб) за допомогою режиму «Листування з ДПС».

Для формування електронних документів платники податків самостійно на власний розсуд можуть вибрати будь-яке програмне забезпечення, зокрема й е-кабінет платника податків.

В режимі «Введення звітності» приватної частини е-кабінету платник має можливість створювати, редагувати, підписувати та надсилати електронні фінансові звітності.

Формуючи фінансову звітність, платник самостійно встановлює фільтр за такими параметрами: «рік», «період», «тип форми» та вибирає необхідну форму фінансової звітності за відповідний звітний період. В наступному вікні вибирає «стан документа» та територіальний орган ДПС, в якому він зареєстрований: «регіон», «район».

Режим «Листування з ДПС» приватної частини електронного кабінету дозволяє платнику спрямувати до органу ДПС разом із супровідним листом аудиторський звіт у форматі PDF (обмеження 5 Мб).

Датою подання аудиторського звіту із супровідним листом є дата реєстрації супровідного листа в органі ДПС. Протягом одного робочого дня після надсилання такого листа до податкової ви отримаєте повідомлення про вхідний реєстраційний номер і дату реєстрації такого листа. 

Інформацію щодо отримання та реєстрації листа в податковій можна переглянути у вкладці «Вхідні» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини е-кабінету, надіслані листи – у вкладці «Вихідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи». 

У разі неподання або несвоєчасного подання річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, застосовується фінансова відповідальність у вигляді штрафних санкцій, відповідно до пункту 120.1 статті 120 ПКУ, в розмірі: 

  • 340 грн – за кожне неподання (несвоєчасне подання) декларації (розрахунку);
  • 1 020 грн – при повторному порушенні за несвоєчасне подання податкової декларації (розрахунку) платником податків незалежно від виду податку, за яке до такого платника протягом року вже було застосовано штраф за неподання (несвоєчасне подання) податкової декларації (розрахунку) та у період до одного року (до 365 або 366 днів – для високосного року) винесено податкове повідомлення-рішення.

Станом на 5 травня оновлено довідники податкових пільг

На сайті ДПСУ оприлюднено нові довідники податкових пільг станом на 5 травня 2023 року:

У довідниках надано перелік пільг із податку на прибуток, плати за землю, ПДВ, акцизного податку, податку на нерухомість, місцевих податків та зборів.

А щоб розібратись у питаннях із ПДВ, 15 травня реєструйтеся на безкоштовний майстер-клас «ПДВ без штрафів під час війни: відображення зобов’язання та кредиту по заблокованій ПН, бюджетне відшкодування», який проведе Сергій Дробоття.

Кабмін спростив реєстрацію нових авто

Уряд прийняв Постанову № 437 від 2 травня 2023 року, якою вносяться зміни до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженому постановою КМУ від 7 вересня 1998 р. № 1388.

Зміни, які внесені до Порядку № 1388, дозволять покупцю нового транспортного засобу покласти представницькі функції в сервісних центрах МВС на юридичну особу, яка продає авто або мотоцикл. 

Ці зміни набудуть чинності через три місяці з дня її опублікування, тобто 6 серпня 2023 року.

Отже, з 6 серпня 2023 року дилери, які продають нові транспортні засоби, зможуть віддавати покупцю уже зареєстроване авто – з номерним знаком державної реєстрації та зі свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу одразу на ім’я цього власника просто з салону.

Українцям більше не потрібні будуть нотаріальні доручення на реєстрацію автомобіля від власника, тому що власник може прямо в договорі купівлі-продажу вказати особу, якій він довіряє зареєструвати машину.

Також покупець нового авто може не отримувати номерний знак для разових поїздок – «транзитний» номер, якщо автомобіль до місця державної реєстрації не доставляється своїм ходом, бо цю норму з Порядку виключено.

Порядок обліку платників податків з ТОТ буде врегульовано

На сайті ДПСУ від 8 травня 2023 року оприлюднено проєкт наказу Мінфіну «Про затвердження Змін до Порядку обліку платників податків і зборів та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Міністерства фінансів України».

Проєкт розроблено з метою удосконалення окремих питань обліку платників податків у контролюючих органах.

У пояснювальній записці до проєкту наказу зазначено, що пропонується переглянути окремі положення Порядку обліку та норми деяких наказів Міністерства фінансів щодо визначення особливостей обліку платників з місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованих територіях.

Норми Порядку обліку, які стосуються відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах, доповнюються такими ж нормами щодо відкриття рахунків у небанківських надавачів платіжних послуг або електронних гаманців у емітентів електронних грошей.

Крім того, уточнюються положення Порядку обліку в частині сплати податків і зборів у разі зміни місцезнаходження суб’єкта господарювання. Зокрема, зазначається, що у разі якщо суб’єкт господарювання змінив місцезнаходження і зареєструвався як платник податків за новим місцезнаходженням, сплата загальнодержавних податків і зборів, які розподіляються між державним та місцевими бюджетами, та місцевих податків і зборів здійснюється за місцем попередньої реєстрації платника податків до закінчення поточного бюджетного періоду.

Крім того, розділ XI Порядку обліку доповнено новим пунктом 11.2, яким передбачено, що заяву про ліквідацію або реорганізацію платника податків за формою №8-ОПП можна подати особисто платником податків або представником, уповноваженою на це особою, поштою або в електронній формі.

Також спрощується форма заяви про взяття на облік нерезидента або його відокремленого підрозділу за формою №1-ОПН.

Проєктом вносяться й інші зміни, спрямовані на удосконалення обліку платників податків.

Додаткові матеріали:

Застосування штрафних санкцій за невикористання РРО/ПРРО

ДПС на своєму сайті нагадала, що суб’єкт господарювання зобов'язаний застосовувати РРО/ПРРО при здійсненні кожної розрахункової операції відповідно до Закону від 06.07.1995 № 265/95-ВР.

Згідно з пп. 113.3 ПКУ, у разі вчинення платником податків двох або більше порушень законодавства, штрафні санкції застосовуються за кожне вчинене разове та триваюче порушення окремо.

Це підтверджується також і судовою практикою (постанова ВСУ від 22.02.2022 у справі № 640/4426/19). Оскільки продаж товару без застосування РРО або ПРРО не є триваючим порушенням, а невидача касового чека, під час кожного продажу товару, визнається окремим порушенням, то наступне незастосування РРО або ПРРО при продажу товарів або наданні послуг є окремим порушенням, тобто це буде вважатися повторним порушенням.

Водночас кваліфікувальною ознакою такого правопорушення є повторність вчинення відповідного порушення, яке встановлюється у разі вчинення особою кількох правопорушень.

Отже, у разі виявлення під час перевірки суб’єкта господарювання підтверджених фактів неодноразових порушень вимог щодо застосування РРО або ПРРО, до суб’єкта господарювання застосовуються фінансові санкції, зокрема, за першу з таких операцій – штраф, як за перше порушення, а за кожну наступну – як за наступне порушення.

А я запрошую вас 16 травня зареєструватися на Велику податкову конференцію «Революційні податкові зміни з 1 липня. Готівкові та безготівкові розрахунки & "Воєнні пільги" зі сплати податку на землю, на нерухомість та екоподаток», яку проведуть наші найкращі експерти Тимур Алієв та Ірина Губіна. Реєстрація абсолютно безкоштовна за посиланням.

Держстат оновив деякі форми статзвітності

Держстатом оновлено дев'ять форм статистичної звітності. Деякі з них починають діяти зі звіту за 2023 рік, зокрема: 

  • № 1-відходи (річна) «Звіт про відходи» (наказ від 02.05.2023 № 167),
  • № 1П-НПП (річна) «Звіт про виробництво та реалізацію промислової продукції» (наказ від 04.05.2023 № 172).

А деякі форми починають діяти зі звіту за січень 2024 року, зокрема:

  • №1-П (місячна) «Звіт про виробництво промислової продукції за видами» (наказ від 04.05.2023 № 171), 
  • №2-ОРС (РН) (одноразова) «Модуль обстеження робочої сили щодо робочих навичок» (наказ від 05.05.2023 № 181).

Форми державного статистичного спостереження щодо виконання контрактів оборонних закупівель за закритими закупівлями (наказ від 04.05.2023 № 173), вводяться у дію, починаючи зі звіту:

  • за січень 2024 року – № 1-ПО (місячна) «Звіт про виконання державних контрактів (договорів) на постачання (закупівлю) продукції (товарів, робіт, послуг) оборонного призначення за закритими закупівлями»;
  • за I квартал 2024 року – №5-НО (квартальна) «Звіт про виконання державних контрактів (договорів) на науково-дослідні, дослідно-конструкторські та інші роботи оборонного призначення за закритими закупівлями».

Форми державного статистичного спостереження «Обстеження умов життя домогосподарств» (наказ від 05.05.2023 № 182), діятимуть з 01.02.2024: 

  • Анкета № 2 «Стан здоров’я членів домогосподарства. Наявність товарів тривалого користування»;
  • Анкета № 3 «Самооцінка доходів домогосподарства. Доступ  домогосподарств до інформаційно-комунікаційних технологій»;
  • Анкета № 4 «Ефективність програм соціальної підтримки населення».

Для того, щоб завжди мати під рукою актуальні форми й бланки звітності, користуйтеся сервісом «Документи» на Бухгалтерській Відеоплатформі №1. Тут можна завантажити бланки та зразки документів, а також приклади їх заповнення, які необхідні в роботі. Всі вони перевірені юристами, економістами та представниками податкової служби. Бібліотека постійно доповнюється і наразі налічує вже 3 000 документів. Ми постійно опрацьовуємо всі запити та робимо все можливе, щоб розширювати цей розділ.

ДПС перевіряє факти здійснення господарської діяльності без держреєстрації

ДПС нагадує платникам податків про необхідність реєстрації суб’єктами господарювання у випадку здійснення системної господарської діяльності з продажу товарів або надання послуг.

Адже обов’язковою умовою здійснення усіх видів підприємницької діяльності є реєстрація суб’єктів господарювання.

На сьогодні соціальні мережі Facebook та Instagram стали бізнес-платформами. Ми також часто користуємось послугами дистанційної купівлі товарів або отриманні послуг. 

Водночас значна кількість таких продавців не реєструє підприємницьку діяльність, ухиляється від сплати податків, а розрахунки проводять через банківські картки фізичних осіб, що заборонено законодавством.

Податківці слідкують за фактами здійснення системної господарської діяльності без державної реєстрації, зокрема через соціальні мережі Instagram, Facebook тощо. Кожен такий випадок досліджується та перевіряється працівниками податкових органів, а у випадку підтвердження – вживаються заходи відповідного реагування.

Нагадаю, що за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання ст. 164 КУпАП передбачено штраф до 85 тисяч гривень з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини й грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.

19 травня Тимур Алієв проведе майстер-клас «Лікарняні під час карантину та воєнного стану: ТОП-10 кейсів з оформлення та розрахунку», на якому ви дізнаєтесь:

  • який граничний термін звернення для оплати лікарняного,
  • випадки коли рішення про призначення страхових коштів приймає керівник, а коли уповноважені,
  • чи потрібно створювати комісію та оплачувати перші 5 днів хвороби працівнику-суміснику,
  • все про розрахунок лікарняних і багато іншого.

Важливі дати для бухгалтера

Наостанок нагадаю вам про звіти, які необхідно подати найближчими днями.

15 травня – останній день подання:

  • звіту за квітень 2023 року про виконання будівельних робіт,
  • звіту про постачання (закупівлю) продукції (товарів, послуг) за державним оборонним замовленням,
  • звіту про використання книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок,
  • довідки про використані розрахункові книжки за квітень 2023 року.

19 травня – останній день сплати:

  • податку на прибуток та дивідендів державі за I квартал 2023 року,
  • екологічного податку та туристичного збору за I квартал,
  • рентної плати за I квартал,
  • збору за місце паркування транспортних засобів за I квартал,
  • єдиного податку за ставкою 15 % платниками єдиного податку 1-ї та 2-ї груп з доходів, задекларованих у I кварталі,
  • єдиного податку за I квартал платниками – юридичними та фізичними особами 3-ї групи,
  • авансового внеску з єдиного податку за травень 2023 року платниками єдиного податку 1-ї та 2-ї груп,
  • ЄСВ за квітень 2023 року.