Ви дізнаєтесь:
- Про зміни в правилах оплати лікарняних сумісникам.
- Як розрахувати середню зарплату та відпускний стаж, якщо є неоплачувані лікарняні.
- Чи виключають неоплачувані лікарняні із розрахункового періоду при оплаті тимчасової непрацездатності.
Законодавчі зміни в правилах оплати лікарняних сумісникам
З 1 січня 2023 року відбулись кардинальні зміни стосовно оплати лікарняних та декретних сумісникам. Так, відповідно до ст. 22 Закону №1105, допомога по тимчасовій непрацездатності та допомога по вагітності та пологах надається за основним місцем роботи або за місцем роботи за сумісництвом. Тобто можливість оплати є тільки за одним з місць роботи. Причому Пенсійний фонд наголошував, що допомога призначається та надається за основним місцем роботи, тільки у разі не реалізації застрахованою особою права на таку допомогу, вона надається за місцем роботи за сумісництвом. А якщо робіт за сумісництвом декілька, то тільки за одним таким місцем роботи за сумісництвом. А це своєю чергою викликає чимало запитань, відповіді на які ви сьогодні отримаєте.
Питання перше. Що проставляти в табелі обліку робочого часу суміснику, якщо лікарняний був оплачений за основним місцем роботи? Тут все зрозуміло, оплачувану тимчасову непрацездатність відображають із кодом «ТН», а неоплачувану і з кодом «НН». Саме такі коди передбачені типовою формою табеля П-5. Ця форма має рекомендаційний характер, тож ви можете запровадити власні позначки. Тож якщо суміснику лікарняний не оплачують, період його тимчасової непрацездатності позначайте з кодом «НН». Причому із цим кодом табелюють всі календарні дні тимчасової непрацездатності.
Середня зарплата для відпускних за наявності неоплачуваних лікарняних
Питання друге. Працівнику-суміснику надається щорічна відпустка, як врахувати неоплачені дні тимчасової непрацездатності при розрахунку середньої зарплати? Тут керуємося нормами Порядку №100, а саме: дні неоплаченого лікарняного виключаємо із розрахункового періоду на підставі абзацу 6 п. 2 Порядку №100. Це також підтверджують і Мінекономіки. Аргументи залізні. Перше, в цей період працівник не працював. Друге, заробіток за цей період не зберігався ані повністю, ані частково. І третій, такий неоплачений, невідпрацьований період передбачений законодавством. Тобто саме Законом №1105 передбачено, що допомогу по тимчасовій непрацездатності надають тільки за одним місцем роботи.
Наприклад, працівник-сумісник у лютому здійснював догляд за хворою дитиною. Листок непрацездатності на 14 днів був оплачений на основному місці роботи. В травні такому працівнику надають щорічну відпустку. Тож із загальної кількості днів в розрахунковому періоді слід виключити дні такої неоплачуваної тимчасової непрацездатності.
Період неоплачуваної тимчасової непрацездатності та відпускний стаж
І середня зарплата для відпускних. Все просто. Норма чітко прописана в законодавстві, плюс є роз'яснення офіційних органів. Але чи замислювались ви над тим, що працівник-сумісник через таку неоплачувану непрацездатність втрачає дні щорічної відпустки? Подивімось на норму ст. 9 Закону «Про відпустки». Нею передбачено, що до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку зараховується час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалось місце роботи (посада) і йому виплачувалася допомога по державному соціальному страхуванню. А через оновлені норми Закону №1105 сумісникам, в більшості випадків, допомогу не виплачують. Тобто неоплачувана тимчасова непрацездатність не зараховується до відпускного стажу за сумісництвом.
Припустімо, що працівник-сумісник хворів цілий місяць і допомогу по тимчасовій непрацездатності йому оплатили на основному місці роботи. На роботі за сумісництвом він весь місяць був протабельований з кодом «НН». Такий місяць до відпускного стажу не зараховують, тому належну кількість днів щорічної відпустки для сумісника слід визначити розрахунковим шляхом. Як ми бачимо із розрахунку, працівник за відповідний робочий рік буде мати право не на всі 24 дні щорічної основної відпустки, а тільки на 22 дні.
Неоплачувана тимчасова непрацездатність та розрахунковий період при оплаті лікарняних
Як бути із розрахунком лікарняних? Ну, наприклад, якщо в розрахунковому періоді був неоплачений період тимчасової непрацездатності, а через деякий час працівник знов захворів. На основному місці роботи працівник перебував у неоплачуваній відпустці, тому цього разу лікарняний оплачують на роботі за сумісництвом. Як бути тут із днями раніше неоплачуваного лікарняного? Така тимчасова непрацездатність, незалежно від того, оплачувана вона чи ні, все одно залишається тимчасовою непрацездатністю, адже цей період підтверджений виданим в установленому порядку листком непрацездатності. Відповідно до п. 3 Порядку №1266 із розрахункового періоду виключають дні, які не відпрацьовані працівником з поважних причин. До таких причин належать: тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до 3-6 років, відпустка без збереження зарплати та призупинення дії трудового договору у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Як бачите, серед поважних причин є тимчасова непрацездатність. Причому Порядок №1266 не уточнює, що такий період має бути оплаченим. Тож навіть якщо дні хвороби були неоплачені, цей період все одно буде вважатися поважною причиною для цілей Порядку №1266. Тому із розрахункового періоду слід виключати всі дні тимчасової непрацездатності, як оплачувані, так і не оплачувані. Не забувайте, що такі поважні причини мають бути відображені в додатку 1 податкового розрахунку в графі 12.
Наприклад, працівник-сумісник хворів у травні. В розрахунковому періоді в лютому він також хворів, але період тимчасової непрацездатності був неоплачений. Всупереч цьому, всі дні такої тимчасової непрацездатності ми виключаємо із розрахункового періоду.
Підсумки. З 1 січня 2023 року допомога по тимчасовій непрацездатності та допомога по вагітності та пологах виплачується або за основним місцем роботи, або за сумісництвом. Дні неоплачуваної тимчасової непрацездатності виключають при розрахунку середньої зарплати для нарахування відпускних. Неоплачувана тимчасова непрацездатність, оформлена належним чином, також належить до поважної причини, дні якої виключають із розрахункового періоду при оплаті лікарняних. Період не оплачуваної тимчасової непрацездатності не зараховують до відпускного стажу.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.