Ви дізнаєтесь:
- До яких податків застосовуються «воєнні» пільги.
- Про Перелік територій, на яких застосовуються «воєнні» пільги.
- Як відкоригувати податкові зобов'язання після застосування «воєнної» пільги.
Врегульовано правила застосування «воєнних» пільг в прив’язці до Переліку ТОТ
Нарешті сталася подія, яку ми очікували більше ніж рік, Верховна Рада прийняла Закон щодо внесення змін до Податкового кодексу. Закон який регулює правила застосування воєнних пільг щодо більшості податків, які стосуються саме земельних ділянок. Отже, йдеться про плату за землю, про нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а також про екологічний податок і деякі інші податки. Йдеться про Закон №3050, який прийнятий від 11.04.2023 року і вже 6 травня він набув чинності. Отже, нарешті ми маємо дієвий механізм, що діє механізм, який дозволить нам таки скористатися пільгами починаючи із 2022 року щодо зазначених податків і не тільки. Тому давайте розбиратися.
Головною новацією Закону є те, що фактично всі пільги поділені на дві великі частини. Перша частина, це так звані тимчасові пільги, які будуть стосуватися території, на яких ведуться активні бойові дії, які знаходяться під окупацією. Саме ці території, визначаються переліком Кабміну, славнозвісним переліком Кабміну, який ми довго чекали й ну фактично дочекалися, але він не запрацював. Також новацією Закону є те, що цей Перелік Кабміну нарешті запрацює. Як саме? Про це трошечки пізніше більш докладно розповім. Також ми маємо з вами так звані постійні пільги й стосуватися вони будуть земельних ділянок, які засмічені вибухонебезпечними предметами. Щодо цих земельних ділянок пільги будуть встановлюватися місцевими органами влади по заяві безпосередньо землевласника. Отже, як ми бачимо, ці постійні пільги прописуються безпосередньо не в «Перехідних положеннях» ПКУ, а в тілі Кодексу щодо конкретних податків.
Податки щодо яких застосовуються «воєнні» пільги та спеціальні правила щодо «воєнної» первинки
Давайте з вами розбиратися в деталях те, що стосується саме таких воєнних пільг. Як я сказала, назва Закону не повністю ілюструє той перелік воєнних пільг, на які ми з вами маємо право. Отже, маємо право на пільги щодо плати за землю, включаючи земельний податок і орендну плату за землю, податки на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, екологічний податок, сплату мінімального податкового зобов'язання, а також єдиний податок четвертої групи. Власне останній податок, він не був у переліку пункту 69, який передбачав такі пільги ще у минулому 2022 році. Тобто це є суто новацією Закону №3050. Ну і згадала я також спеціальні правила щодо воєнної первинки, це не стосується безпосередньо воєнних пільг, але встановлює спеціальний порядок у зв'язку із ситуацією, коли первинка втрачена через воєнні дії, вона також згадує зазначений перелік територій, яким ми не могли скористатися через вади, які були у відповідних нормах ПКУ.
Перелік територій для застосування «воєнних» пільг
Отже, в чому головна інтрига? Нагадаю, що ще наприкінці минулого року, а саме 6 грудня 2022 року, Кабмін нарешті прийняв перелік. Тобто прийняв Постанову, яка дає повноваження щодо встановлення відповідного переліку тимчасово окупованих територій для застосування воєнних пільг, дає настанови розробити цей перелік Мінреінтеграції. Ну і власне скориставшись порадами, Кабміном, згідно із Постановою №1364, дуже швидко Мінреінтеграції розробила відповідний порядок. Як бачимо, все це відбулося у грудні. І начебто, бери пільги й користуйся. Якби не одне «але». А «але» полягало саме в тому, що за нормами Кодексу, перелік мав бути розроблений саме Кабміном. Що ж ми мали на практиці? Кабмін не розробив перелік, а дав доручення Мінреінтеграції розробити цей перелік. І, як бачимо, податкова служба дуже швидко зреагувала на таку ситуацію зазначивши, що розроблений на виконання Постанови №1364 і затверджений Мінреінтеграції перелік не може застосовуватися для цілей оподаткування. Отже, використання податкових пільг знову було поставлено на паузу. Що змінив Закон №3050? Все дуже просто, якщо ми порівняємо попередню редакцію і діючу редакцію Податкового кодексу, в редакції Закону №3050 ми з вами побачимо, що йдеться саме не про перелік, який встановлюється Кабміном, а про перелік, який встановлюється у визначеному Кабміном порядку. Отже, як ми розуміємо, ситуація із попередньою постановою Кабміну №1364 й із переліком Мінреінтеграції №309 має всі шанси на те, щоб воно запрацювало. Отже, не варто чекати якогось нового переліку, якоїсь нової зв'язки законодавчих документів від Кабміну і від Мінреінтеграції, а така зміна до Податкового кодексу фактично означає, що і з дати набуття чинності безпосередньо Законом №3050, тобто 06.05.2023 року, для цілей застосування податкових пільг щодо згадуваних податків, ми вже можемо використовувати Перелік №309.
Але є нюанси щодо особливості його застосування. Зверніть, будь ласка, увагу на слайд. По-перше, цей перелік буде застосовуватися у прив'язці до дат. Тому що, як ми бачимо, згадуючи Перелік, законодавець згадав дату початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації. А також ми будемо орієнтуватися на перелік для того, щоб визначитися із територіями саме активних бойових дій і тимчасової окупації. Нагадаю, що окрім цих підрозділів у Переліку №309 є ще розділ, який стосується можливих бойових дій. Тому для застосування воєнних пільг за Податковим кодексом, саме орієнтуємося на перелік територій активних бойових дій і на відповідний розділ Переліку №309.
Окрім цього, звертаю увагу, що Мінреінтеграції не перестає вносити до цього переліку зміни. Тому для застосування податкових пільг нам ще й доведеться слідкувати за змінами, які вносять Мінреінтеграції у відповідний перелік. По-перше, щодо дати початку і дати завершення активних бойових дій і тимчасової окупації, щоб не проґавити період, який стосується застосування пільг. Ну а також, пересвідчитися, що ваша територія саме знаходиться у відповідному розділі переліку.
Алгоритм дій щодо проведення перерахунку податкових зобов'язань внаслідок застосування «воєнних» пільг
Ну і ще одна дуже гарна новина. А що ж робити, Закон запрацював із 6 травня, а йдеться про податкові пільги, на які ми начебто мали право ще із 2022 року? Заспокоюємось, тому що законодавець передбачив і це. Отже, майже в усіх підпунктах пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, про який я вже згадувала, йдеться про наступний алгоритм дій. Давайте його розглянемо. По-перше, те що стосується вже задекларованих податкових зобов'язань, зокрема щодо плати за землю, податку на нерухомість, екологічного податку і єдиного податку четвертої групи, мінімальних податкових зобов'язань, ми маємо змогу подати уточнюючі розрахунки, уточнюючі податкові декларації за період, дивіться, із березня 2022 року по грудень 2023 року. Але звісно з оглядом на перелік і згідно із тією процедурою, про яку говорить безпосередньо Податковий кодекс. Далі. Якщо ви раптом не подавали уточнюючі декларації й власне задекларувавши зобов'язання чекали перелік, але не сплачували податки, тому що все ж таки очікували, що ви будете мати право на пільги, а податкова попри це повиставляла вам повідомлення-рішення, ми бачимо, що такі повідомлення-рішення, вони підлягають скасуванню (відкликанню), а грошові зобов'язання і навіть податковий борг, який по ним вже міг утворитися, він підлягає анулюванню.
Ну і нарешті, надмірно сплачені податкові суми, якщо ви все ж таки маєте право безпосередньо на пільги, але здавали декларації й сплачували податки, а зараз виявляється, що це можна не робити й можна подати уточнюючу податкову декларацію, такі надмірно сплачені суми, вони будуть підлягати зарахуванню в рахунок майбутніх платежів та податкового боргу. Причому, звертаю особливу увагу, що наступні правила, наступний алгоритм, він стосується не тільки тих територій, які підпадають під Перелік №309, а і тих пільг, які мають встановити місцеві органи влади.
Підсумки. Отже, Закон №3050 встановив абсолютно новий підхід щодо застосування воєнних пільг щодо низки податків. Завдяки змінам, які вніс Закон №3050 до Податкового кодексу, ми маємо змогу користуватися переліком Мінреінтеграції №309 щодо визначення території активних бойових дій і тимчасової окупації, щоб визначитися із можливістю застосувати пільги. Починаючи з дати набуття чинності Законом №3050 ми маємо змогу подати уточнюючі податкові декларації, якщо ми маємо право на пільги згідно із переліком, а також очікувати на скасування нарахованого податкового боргу і виставлених повідомлень-рішень.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.