Ви дізнаєтесь:
- Про обмеження використання е-печатки при використанні ПРРО.
- Чи можна використовувати одну е-печатку при застосуванні кількох ПРРО.
- У яких випадках є сенс генерувати е-печатку.
Електронна печатка для програмного РР, а чи знаєте хто може її використовувати?
Розрахункові операції на ПРРО можуть здійснюватися з використанням е-підпису або е-печатки
Порядок №317, яким регламентується робота з ПРРО, містить доволі всім відому норму, що особа може здійснювати розрахункові операції на ПРРО з використанням електронного підпису такої особи або електронної печатки суб’єкта господарювання, на якого зареєстроване ПРРО, після внесення даних про сертифікати до реєстру, згідно з цим Порядком №317, за умови дійсності відповідного сертифікату відкритого ключа.
Обмеження щодо використання е-печатки при використанні ПРРО
Питання використання печатки в ПРРО завжди викликає дуже багато дискусій, адже той самий Порядок №317 містить певні обмеження щодо використання печатки в ПРРО, таке використання можливо за умови доступу до особистого ключа печатки лише: а) створювача; б) уповноваженого представника створювача електронної печатки. І крім того, захисту такого ключа від несанкціонованого доступу інших осіб та з дотриманням вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги». Отже, ви бачите, що Порядок №317 висуває певні обмеження щодо використання печаток в ПРРО.
Створювач е-печатки та його уповноважений представник
Якщо ми звернемося до того самого Закону «Про електронні довірчі послуги», то в першу чергу ми побачимо, що створювачам електронної печатки є юридична особа, яка створює електронну печатку. І до речі, ще з 1 серпня 2020 року ФОП, він фактично може бути створювачем електронної печатки для використання в ПРРО. А от щодо уповноваженого представника, як юридичної особи або фізичної особи – підприємця, то саме цей уповноважений представник підписує документи, необхідні для формування та видачі кваліфікованого сертифіката відкритого ключа працівнику юридичної особи або фізичної особи – підприємця. І кваліфікований надавач електронних довірчих послуг під час формування та видачі кваліфікованого сертифікату відкритого ключа працівнику юридичної особи або фізичної особи - підприємця здійснює ідентифікацію працівника, а також ідентифікацію особи уповноваженого представника юридичної особи або фізичної особи - підприємця відповідно до вимок цієї статті. Тобто до статті Закону №2155 «Про електронні довірчі послуги» та перевіряє обсяг його повноважень за документом, що визначає повноваження уповноваженого представника юридичної особи або фізичної особи –підприємця, чи з використанням інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань в торговельному, банківському чи судовому реєстрі, який ведеться країною резидентства іноземної юридичної особи. Отже, по факту, уповноважений представник створювача, ну це та особа, яка звернулася до кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг аби була сформована конкретна печатка, адже саме це визначає Закон «Про електронні довірчі послуги». А ми пам'ятаємо, що використовувати печатку в ПРРО може або створювач, або його уповноважений представник.
Умови використання е-печатки при використанні кількох ПРРО
Той самий Закон «Про електронні довірчі послуги», а безпосередньо його ч. 2 ст. 12, визначає, що користувачі електронних довірчих послуг зобов'язані: забезпечувати конфіденційність та неможливість доступу інших осіб до особистого ключа і невідкладно повідомляти надавача електронних довірчих послуг про підозру або факт компрометації особистого ключа. І компрометація особистого ключа, як визначено тим самим Законом «Про електронній довірчі послуги», це будь-яка подія, що призвела або може призвести до несанкціонованого доступу до особистого ключа. І от з огляду на ці норми Закону №2155 податкова нещодавно видала ЗІР, за яким, увага, звертаю особливу увагу, суб'єкт господарювання має право використовувати одну печатку на всіх ПРРО, які зареєстровані на кожну окрему господарську одиницю, якщо, увага, такі ПРРО не потребують задіяння касирів. І у разі, якщо при використанні ППР задіяні касири, то для кожного такого ПРРО необхідно створити окрему печатку.
Сенс генерування е-печатки ФОПом, який має е-підпис
До речі, свого часу, так само податкова в питанні генерування електронної печатки зазначала, що генерувати електронну печатку фізичної особи – підприємця, яка має електронний підпис, потрібно лише для програмно-технічних комплексів самообслуговування, в яких відсутній касир. Разом з тим, за бажанням фізичної особи – підприємця, можна використовувати електронну печатку для програмного реєстратора розрахункових операцій. Але не забувайте при цьому, що безпосередньо, якщо ФОП буде створювачем електронної печатки, то безпосередньо і такий ФОП, з урахуванням в обмежень, які існують на сьогодні під час використання ПРРО, то саме і сам ФОП має право використовувати виключно цю печатку без передавання її іншим особам.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.