Закон про «воєнні» пільги на землю та нерухомість вже діє!
5 травня опубліковано закон ВР № 3050 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно». Він набрав з наступного дня після опублікування. Відповідно дія закону починається з 6 травня.
Напевно, одним із найважливіших питань, які врегульовано цим законом, є застосування наказу Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309 в цілях визначення переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ. Тобто відтепер податкова остаточно і в повному обсязі має визнавати перелік окупованих територій та тих, на яких ведуться бойові дії.
Також урегулювано механізм адміністрування пільг з плати за землю, мінімального податкового зобов’язання та ЄП 4 групи для земель, що перебувають в консервації або засмічених вибухонебезпечними предметами, через отримання відповідних даних з Державного земельного кадастру.
Крім того, вже чинні пільги по землі поширено і на єдиний податок групи. Якщо 30 % земельного банку товаровиробників, які перебували на 4 групі до 24.02.2022, припадає на території воєнних дій або окуповані території, то ліміт обсягу сільськогосподарського виробництва для них зменшено до 50 %. Це положення буде стосуватися і показників 2022 року.
Закріплено на законодавчому рівні повноваження органів місцевого самоврядування:
-
Надання відповідних податкових пільг через рішення органів місцевого самоврядування для земель, що потенційно засмічені вибухонебезпечними предметами та знаходяться, на територіях на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих РФ. Для цього до ОМС мають звернутись платники податків із відповідною заявою, в межах якої вони мають вказати кадастрові номери таких ділянок.
-
Створено механізм надання пільг для зруйновної нерухомості, чи такої що потребує капітального ремонту, на підставі даних Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України.
-
Надано право ОМС надавати пільги зі сплати податку на нерухоме майно для нерухомості, що потребує поточного ремонту.
А вишенькою на торті стало те, що хоч термін подання декларацій про майновий стан та доходи закінчився 1 травня 2023 року, нормами прийнятого закону звільнено від обов’язку подання декларації осіб, що отримували доходи у формі матеріальної допомоги від іноземних держав або іноземних благодійних організацій.
Перелік ТОТ офіційно затверджено, але є питання
На жаль, застосування норм прийнятого Закону № 3050 викликає багато питань у бізнесу, адже Податковий кодекс і Перелік ТОТ № 309, затверджений Мінреінтеграції, має ще кілька неточностей і потребує додаткового доопрацювання.
Тож Європейська Бізнес Асоціація звернулася з офіційним листом до податкової служби, щоб отримати інформацію, як саме мають застосовуватися норми новоприйнятого закону № 3050, розібратися із порядком дій для бізнесу, та визначити, як подати уточнену декларацію за минулі періоди (2021-2022 роки) та перший квартал 2023 року.
Незрозумілим є те, що, наприклад, до переліку окупованих територій, які підлягають звільненню від сплати податків, зовсім не включені міста і території, що знаходяться далеко від лінії фронту, але яким було завдано значних ракетних ударів та зруйновано нерухоме майно (мова йде про Харків, Запоріжжя, Дніпро, Умань, Чернігів, Київ та інші міста України). Тож підприємці звернулися до Мінреінтеграції з проханням регулярно доповнювати Перелік інформацією про території, які хоча і знаходяться далеко від лінії фронту, але все ж, на жаль, також зазнали руйнувань і втрат.
Крім того, залишилося неврегульованим питання щодо територій, які заміновані, але ще не обстежені. Відомості про розмір замінованих ділянок на таких територіях не внесені до Держгеокадастру. Отже, зараз, за період до внесення відомостей в Держгеокадастр, платники податків не зможуть отримати звільнення від сплати податку. Треба сказати, що на розмінування цих територій можуть піти роки, а в цей час така земля є непридатною для обробітку, тож і стягувати податки з таких ділянок несправедливо. Підприємці додатково звернулися до Податкового Комітету з прохання продовжити роботу над удосконалення цього переліку в контексті замінованих територій.
Поки Податковий Комітет розбереться з Переліком ТОТ і надасть відповіді на поставлені питання, наш унікальний сервіс «Особистий консультант» допоможе усім передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1. На всі запитання щодо ведення бухгалтерського обліку, складання звітності й оподаткування передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 отримують відповіді. Кваліфіковані експерти з податкового і бухгалтерського обліку цілодобово приймають запитання та відповідають на них дуже швидко — від 15 хвилин до 24 годин в робочі дні в залежності від складності запиту. Навіть у суботу і неділю запитання приймаються цілодобово, а відповідь надається у понеділок.
Перевірте особистий кабінет ПФУ, можливо, там на вас чекає штраф
Цього тижня до нашого сервісу «Особистий консультант» звернулися сотні передплатників, для яких стало несподіванкою отримання штрафів за непрацевлаштування осіб з інвалідністю. Штрафний удар від ПФУ платники податків отримали в особистому кабінеті на порталі послуг ПФУ.
Відповідно до Порядку надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, затвердженого постановою ПФУ від 10.03.2023 №14-1 та Порядку надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, затвердженого наказом Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю від 10.03.2023 №17, ПФУ надсилатиме розрахунки сум штрафів, що підлягають сплаті, через особисті кабінети роботодавців, які використовують найману працю, на вебпорталі електронних послуг ПФУ протягом 5 календарних днів з дня їх одержання від Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю.
Отже, слід авторизуватися в особистому кабінеті на порталі ПФУ, перейти у розділ «Мої документи» і в частині «Адміністративно-господарські санкції» перевірити, чи немає нарахованого штрафу.
Крім того, штрафи з’явилися пізніше необхідного строку їх сплати, а саме до 15 квітня, тому всі автоматично мають ще й пеню, яку треба дізнаватись у Фонді захисту інвалідів.
Щоб розібратися в причинах виставлених штрафів, змінах форм зарплатного об’єднаного звіту та коригуваннях нарахованої заробітної плати реєструйтеся на безкоштовний вебінар, який 8 травня проведе Олена Габрук «Штрафи за невиконання квоти 4 % & Оновлена зарплатна звітність, а ще про подання довідкової форми та її вплив на розрахунок різних виплат».
Воєнний стан та загальна мобілізація будуть продовжені ще на 90 діб
2 травня ВРУ прийняла проєкти законів від 1 травня 2023 року:
-
Проєкт Закону про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» ― реєстраційний № 9259;
-
Проєкт Закону про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» ― реєстраційний № 9260.
Законопроєктами пропонується продовжити строк дії воєнного стану та строк проведення загальної мобілізації в Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб, тобто воєнний стан і загальна мобілізація будуть продовжені до 18 серпня 2023 року.
А бухгалтерам потрібно готуватися до скасування мораторію на перевірки, адже час швидко йде, і реальність прийняття цього закону наближається з кожним днем. Тож пропонуємо вам прямо зараз зареєструватися на майстер-клас «Кадрово-бухгалтерський аудит перед поновленням перевірок», який проведуть Тимур Алієв та Ірина Губіна 11 травня. Ви дізнаєтесь, як підготувати ідеальні кадрові документи до перевірки Держпраці та без проблем проведете аудит первинки в юрособи та ФОПа, щоб уберегтися від податкових ризиків втрачених документів.
Безмитна торгівля з Україною продовжена ще на рік
Комітет з міжнародної торгівлі продовжив скасування дії імпортних мит, антидемпінгових мит і гарантій на український експорт для підтримки економіки України.
Пленарне засідання Європарламенту щодо цього питання відбудеться у травні.
Призупинення дії тарифів стосується:
- овочів й фруктів, на які поширена система вхідних цін;
- сільськогосподарської продукції та продуктів її перероблення, які підлягають тарифному квотуванню.
Щодо промислових товарів, то вони підлягають обкладенню нульовими митами ще з 1 січня 2023 року відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, через це вони не були включені до нової пропозиції.
До речі, за даними Єврокомісії, сьогодні ЄС є найбільшим торговельним партнером України.
Щоб правильно оформити відрядження працівника за кордон або по Україні, запрошую вас зареєструватися на майстер-клас «Відрядження по-новому з рекомендаціями від ДПС: розрахунок середньої, первинка, добові та інші витрати», який 12 травня проведе Тимур Алієв. У прямому ефірі ви зможете запитати лектора про оформлення відряджень, враховуючи зміни, які набрали чинності з 1 квітня.
Рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН прийматимуться по-новому
На сайті Мінфіну оприлюднено проєкт наказу «Про затвердження Змін до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Метою прийняття проєкту наказу є створення сприятливих умов для реєстрації ПН/РК в Реєстрі, усунення непорозумінь між платниками податку та контролюючими органами.
Головні зміни такі: доповнено перелік документів, які платник податків має подати на розгляд комісії. Платник податку подає до ДПС засобами електронного зв’язку в електронній формі письмові пояснення та копії документів, зазначені у п. 5 Порядку. Ці пояснення розглядаються комісією протягом 5 робочих днів за днем їх отримання. За результатами розгляду комісія або надсилає рішення про реєстрацію/відмову за формою згідно з додатком 1 до Порядку, або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень/документів за формою згідно з додатком 2 до Порядку. Свої рішення комісія регіонального рівня надсилатиме засобами електронного зв’язку в електронній формі.
Крім того, додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції.
Редакція Бухгалтерської Відеоплатформи №1 невтомно продовжує знайомити бухгалтерів зі змінами з податку на додану вартість. Тому запрошуємо вас зареєструватися на безкоштовний майстер-клас, який 9 травня проведуть Сергій Дробоття та Ірина Нараєвська «ПДВ: оновлені форми звітності, які помилки шукають податківці та як їх виправити без штрафів, процедури відновлення реєстрації зупинених ПН/РК».
Товари оборонного призначення звільнено від оподаткування ПДВ і мита
28 квітня Закони № 3019 та № 3020 щодо підтримки потреб оборони були підписані президентом.
-
Закон від 10.04.2023 № 3019-IX про внесення змін до підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування податку на додану вартість операцій з постачання/ввезення товарів для потреб безпеки і оборони у період воєнного стану;
-
Закон від 10.04.2023 № 3020-IX про внесення змін до Митного кодексу України щодо особливостей ввезення на митну територію України товарів для потреб безпеки й оборони у період воєнного стану.
Законами передбачено звільнення від оподаткування ПДВ операцій із ввезення на митну територію України та постачання на митну територію України товарів оборонного призначення, визначених такими відповідно до п. 29 ч. 1 ст. 1 Закону «Про оборонні закупівлі».
Крім того, вдосконалено норми для забезпечення можливостей оперативного задоволення потреб оборонних структур і для забезпечення ефективної та тимчасової відсічі агресора.
Прийняті закони набудуть чинності з 3 травня 2023 року.
Довідник УКТ ЗЕД буде оновлено
2 травня Верховна Рада прийняла законопроєкт № 9184, яким пропонується привести окремі коди товарів УКТ ЗЕД, зазначені у ст. 282, 287 та розділі XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу, у відповідність з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженою Законом від 19.10.2022 № 2697-IX «Про Митний тариф України».
Водночас прийнятий законопроєкт не передбачає розширення переліку товарів, щодо яких Кодексом встановлено пільгові умови оподаткування.
Важливі дати для бухгалтера
І наостанок ознайомлю вас з термінами подання звітності та сплати податків на найближчий тиждень.
Порядок та строки подання статистичних звітів щодо свого підприємства кожен бухгалтер може дізнатися на сайті Державної статистичної служби. Місячних форм статистичної звітності досить багато, я нагадаю тільки, що 10 травня ― останній день подання за квітень звіту про обсяг оптового товарообороту, звіту про виробництво промислової продукції за видами та обстеження ділової активності промислового підприємства. А також декларації з податку на прибуток підприємств та фінансової звітності в податкову за I квартал платниками податку на прибуток, які звітують щокварталу та розрахунку частини чистого прибутку, дивідендів на державну частку за I квартал. Крім того, це останній день подання об’єднаної зарплатної звітності за I квартал, декларації платника єдиного податку – ФОПа та юрособи за I квартал платниками 3-ї групи та декларацій з екологічного податку, рентної плати за I квартал, збору за місця для паркування транспортних засобів та туристичного збору.