Відеоблоги

Лікарняні та відпускні (де)мобілізованим працівникам

Ви дізнаєтесь:

  • Чи оплачувати лікарняний мобілізованого працівника, увільненого від роботи.
  • Як нарахувати лікарняні працівнику, що повернувся після звільнення зі служби.
  • Коли можна надати відпустку мобілізованому працівнику та як розрахувати відпускні.
Оберіть відео для перегляду

5(23)

Оцініть відео:

Лікарняні та відпускні (де)мобілізованим працівникам

00:07:23

Тетяна Гуль

5(23)

Оцініть відео:

Ваш працівник проходить військову службу за мобілізацію або його демобілізовано і він повернувся до роботи, які нюанси нарахування лікарняних та відпускних? Давайте розбиратися.

Почнемо із лікарняних.

Ситуація перша. Працівник перебуває на військовій службі у зв'язку з мобілізацією. На підприємстві він увільнений від роботи зі збереження місця роботи та посади. Середній заробіток йому не зберігають. І тут в кабінет страхувальника надійшов електронний листок непрацездатності на такого працівника. Чи оплачувати його? Ні. Поясню чому. Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону Про соцстрахування, допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково комплексують втрату заробітної плати у разі настання страхових випадків. На думку Пенсійного фонду у листі, реквізити якого ви бачите на слайді, у працівника, період хвороби якого збігається з військовою службою, не відбувається втрата заробітку, тому допомога по тимчасовій непрацездатності за місцем збереження місця роботи й посади не надається. Тобто роботодавець такий листок непрацездатності не оплачує. До речі, за період військової служби, у разі мобілізації, за місцем роботи працівнику зберігають місце роботи й посаду, а у військовій частині здійснюється виплата грошового забезпечення. І якщо військовослужбовець перебуває на лікуванні, то його не виключають зі списків особового складу військової частини. Тобто військова служба мобілізованого продовжується, а за період його лікування йому продовжують виплачувати грошове забезпечення.

Ситуація друга. Працівника звільнено з військової служби, він повернувся на роботу і через деякий час захворів. Як врахувати період мобілізації при розрахунку середньої зарплати? Формула розрахунку середньої зарплати для оплати лікарняних проста, потрібно заробітну плату за розрахунковий період поділити на календарні дні такого періоду. При цьому є дні, які Порядком №1266 віднесено до поважних причин і які виключаються із розрахункового періоду. Це тимчасова непрацездатність, відпустка по вагітності та пологах, відпустка для догляду за дитиною до 3 та до 6 років, відпустка без збереження зарплати та нова причина: призупинення дії трудового договору. Період мобілізації Порядком №1266 не віднесено до поважних причин, хоча за логікою повинен бути віднесений починаючи з 19 липня 2022 року, коли було припинення нарахування середнього заробітку. Оскільки це неповажна причина, то немає підстав для виключення цього періоду із розрахунку лікарняних. До речі, на цьому наполягав і Фонд соціального страхування наприкінці минулого року, а зараз тієї ж думки дотримується і Пенсійний фонд. Наприклад, працівник перебував на військовій службі з 24 лютого 2022 року по 31 січня 2023 року. З 1 лютого він вийшов на роботу й у квітні захворів. Розрахунковий період квітень 2022 - березень 2023 року. В цьому періоді нарахований середній заробіток по 18 липня включно та зарплата за відпрацьовані дні в лютому та березні 2023 року. Дні мобілізації з 19 липня по 31 січня, ми не виключаємо, оскільки це не поважні причини. Тож нараховану зарплату в розрахунковому періоді потрібно поділити на всі 365 календарні дні періоду.

Далі про відпустки. Ситуація наступна. Працівника було мобілізовано з 24 лютого минулого року. На підприємстві за ним також зберігається місце роботи, посада і до 19 липня ще й середня заробітна плата. Такий працівник вирішив оформити щорічну відпустку, чи можна її надати йому? Ні, відпустку можна буде надати тільки після демобілізації працівника. У період проходження військової служби працівник фактично не працює, його увільнено від обов'язків, передбачених трудовим договором, тому відпустку такому працівнику не надають. На це звертали увагу фахівці Мінекономіки. Скористатися правом на відпустки працівник зможе після демобілізації та повернення до виконання своїх трудових обов'язків. Крім того, зверніть увагу, період мобілізації після 19 липня 2022 року не зараховують до стажу, який дає право на щорічну основну відпустку. Це пряма норма ст. 9 Закону «Про відпустки».

Як визначити суму відпускних вже після демобілізації такого працівника? Тут потрібно звернути увагу на дві норми Порядку №100. Перша, виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток, включаються до розрахунку середньої відпускної зарплати. І друга, час, протягом якого працівник, згідно із законодавством, не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається із розрахункового періоду. Що це означає? Що період мобілізації, за який середня зарплата зберігалась, тобто до 18 липня включно, включається до розрахунку середньої зарплати для оплати відпускних, а дні військової служби починаючи з 19 липня 2022 року слід виключити, оскільки за цей період не має заробітку і це передбачено законодавством.

Підсумки. Якщо в кабінет страхувальника надійшов листок непрацездатності на працівника, який перебуває на військовій службі, то такий лікарняний за місцем роботи не оплачують. Період мобілізації не виключають із розрахункового періоду при обчисленні середньої зарплати для оплати лікарняних. Відпустку працівник може використати після завершення військової служби. Період мобілізації з 19 липня 2022 року виключають із розрахункового періоду при обчисленні середньої зарплати для відпускних.