З 1 травня звітність з ПДВ ― за новою формою
Нагадуємо, що з 1 квітня 2023 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів від 28.12.2022 № 463 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України».
Відповідно до цього наказу у новій редакції, затверджено форми податкової декларації з ПДВ, уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ, застосування яких починається з 1 травня 2023 року – для податкової декларації з ПДВ, яка подається за новою формою, починаючи зі звітного (податкового) періоду за квітень 2023 року.
Також, починаючи з 1 травня 2023 року, за новою формою подається уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.
Оновлені форми вже доступні в електронному кабінеті платника податків.
Розібратися в ПДВ-змінах ви можете на майстер-класі «ТОП-5 весняних новацій ПДВ: форми ПН/РК, звітність, (роз)блокування, виправлення помилок ПК, пільги/штрафи»» із Сергієм Дроботтею. Передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи № 1 майстер-клас доступний для перегляду за посиланням під цим відео.
1 травня останній день подання податкової декларації про майновий стан і доходи, але не для всіх
Податкова нагадала, що 1 травня закінчується строк подання податкової декларації про майновий стан і доходи за результатами 2022 року для фіз.осіб – платників податку.
Але, якщо ви протягом 2022 року отримували іноземні доходи і станом на сьогодні у вас відсутні підтверджуючі документи щодо суми отриманих доходів з іноземних джерел та суми сплаченого податку, то ви маєте право відповідно до п.п. 170.11.2 ПКУ подати до ДПСУ заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня 2023 року, щоб уникнути подвійного оподаткування. Тобто, податкову декларацію все ж таки ви маєте подати, але у вас є час на отримання документів, що підтвердять факт отримання іноземних доходів і сплати відповідних податків.
Затверджено механізм компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна
22 травня 2023 року набере чинності Закон від 23.02.2023 № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі – Закон № 2923). Право на отримання компенсації за пошкоджені або знищені об’єкти нерухомого майна мають:
- громадяни України, які є власниками пошкоджених та/або знищених об’єктів нерухомого майна або особами, які здійснили інвестування та фінансування об’єктів житлового будівництва;
- об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.
Цей перелік не є вичерпним і Кабмін може визначати додаткові категорії осіб, які набудуть права на отримання компенсації.
Першочергове право на отримання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна мають:
- учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи, визначені ст. 10-1 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- особи, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, відповідно до указу «Про загальну мобілізацію» та яким не надано статус учасника бойових дій;
- багатодітні сім’ї;
- особи з інвалідністю І та ІІ груп.
Не мають право на отримання компенсації особи, до яких застосовані санкції відповідно до Закону від 14.08.2014 № 1644-VII «Про санкції», засуджені за злочини проти основ нацбезпеки України, а також спадкоємці вищезазначених осіб.
Щоб отримати відшкодування, треба подати заяву до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна через Єдиний державний вебпортал електронних послуг або в паперовій формі через ЦНАП, орган соцзахисту або нотаріуса. До заяви необхідно додати копії правовстановлюючих документів щодо знищеного об’єкта нерухомого майна, а також інші документи, що підтверджують майнові права на знищений об’єкт нерухомого майна, копію документа, що підтверджує пріоритетне право на отримання компенсації, документи. Також бажано надати матеріали фото- і відеофіксації об’єкта нерухомого майна до і після знищення. Строк розгляду заяв для отримання відшкодування не має перевищувати 30 днів з дня її подання. Але цей строк може бути продовжений у випадках, передбачених законом. Рішення Комісії про надання або відмову в наданні компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна протягом п’яти днів має затвердити виконавчий орган ради, військової адміністрації населеного пункту.
Закон № 2923 встановлює кілька видів компенсацій за знищений та пошкоджений об’єкт нерухомості, зокрема надання грошових коштів для фінансування будівництва, фінансування придбання квартири або іншого житлового приміщення. А ще компенсація надається шляхом виконання робіт, пов’язаних з будівництвом, на пошкодженому об’єкту нерухомого майна з метою його відновлення.
Заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна подаються окремо до кожного такого об’єкта.
З 1 травня діють нові форми заяв у сфері держреєстрації юросіб та ФОПів
Відповідно до наказу № 1158/5 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства юстиції України», прийнятого 29 березня 2023 року, оновлені форми заяв у сфері держреєстрації юросіб, ФОПів і громадських формувань, які почали діяти з 1 травня 2023 року.
Перелік затверджених наказом форм ви бачите на екрані.
Перелічимо основні правила оформлення заяв, що подаються для державної реєстрації, зокрема заява заповнюється друкованими літерами. Якщо будь-яка сторінка заяви не заповнюється через відсутність відомостей, що містяться на ній, то така сторінка не підписується заявником і не подається. А так кожна заповнена сторінка заяви підписується заявником. Друк заяви може здійснюватися з обох сторін аркуша. Вибрані поля у заяві помічаються будь-яким знаком, наприклад «Х». Крім того, не заборонено заповнювати у заяві більше відомостей, ніж необхідно, тобто це не може бути підставою для зупинення розгляду документів.
Мін’юст також розробив зразки заповнення заяв за найбільш популярними реєстраційними діями. З ними можна ознайомитися за посиланням на сайті Мін’юсту.
Нагадаю, що подання заяв в частині обрання спрощеної системи оподаткування або добровільної реєстрації як платника податку на додану вартість або з включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій під час державної реєстрації змін про юридичну особу або ФОПа, шляхом заповнення відповідних сторінок заяв здійснюється з дня розміщення відповідного оголошення на вебсайті Міністерства юстиції, а саме з 31 березня.
Дію воєнного стану та загальної мобілізації буде продовжено
На початку травня парламент має продовжити строк дії воєнного стану та загальної мобілізації. Попередньо дія буде продовжена з 19 травня 2023 року і на 90 днів, тобто до середини серпня 2023 року.
Нагадаємо, від початку війни це буде вже сьоме голосування парламенту за воєнний стан.
До цього Рада вже 6 разів схвалювала подібні рішення: 24 лютого, 15 березня, 21 квітня, 15 серпня і 16 листопада 2022 року та 7 лютого поточного року.
У бухгалтера завжди багато нез’ясованих робочих питань. Вирішувати їх завжди допомагає Бухгалтерська Відеоплатформа №1. На всі запитання щодо ведення бухгалтерського обліку, складання звітності й оподаткування передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 отримують відповіді у нашому унікальному сервісі «Особистий консультант». Кваліфіковані експерти з податкового і бухгалтерського обліку цілодобово приймають запитання та відповідають на них дуже швидко — від 15 хвилин до 24 годин в робочі дні в залежності від складності запиту. Навіть у суботу і неділю запитання приймаються цілодобово, а відповідь надається у понеділок.
Одноразова грошова допомога публічним службовцям, які постраждали внаслідок війни
Майже рік знадобився для прийняття законопроєкту від 05.05.2022 № 7353 «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров’ю, завдану працівникам об’єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України», який став Законом від 20.03.2023 № 2980-IX і набрав чинності 1 травня.
Право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю мають особи з-поміж працівників об'єктів критичної інфраструктури, держслужбовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових обов'язків в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам.
У разі загибелі цих осіб одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров’ю призначається і виплачується членам їхніх сімей.
Розмір одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, на яку має право особа згідно із Законом № 2980, встановлюється у таких розмірах:
1) особам з інвалідністю I групи — 800 тис. грн;
2) особам з інвалідністю II групи — 500 тис. грн;
3) особам з інвалідністю III групи — 200 тис. грн;
4) у разі загибелі (смерті) — 1 млн грн.
Особи, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, передбачену цим законом, можуть реалізувати його протягом 3 років з дня виникнення права. Виплачується така одноразова грошова допомога коштом державного бюджету.
Змінено норми з пільгового переміщення товарів митною територією України
Постановою КМУ від 04.04.2023 № 295 внесено зміни до постанови КМУ від 27.09.2022 № 1091, якою затверджено Перелік окремих товарів, ввезення яких на митну територію України та/або переміщення територією України транзитом здійснюється без надання митним органам забезпечення сплати митних платежів.
Тобто з 1 травня втрачає чинність п. 7 за нормами якого товари, визначені пунктами 9-21, 9-23 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, при ввезенні та/або переміщенні територією України транзитом користувались «воєнними пільгами», а саме їх ввезення та/або переміщення здійснювалось без надання митними органами забезпечення сплати митних платежів.
Водночас Перелік доповнено п. 9 такого змісту: «Товари, опис та коди згідно з УКТЗЕД яких визначені пунктом 9-24 розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України.». Тобто до товарів визначених у пункті 9-24 розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України будуть застосовуватись норми з пільгового переміщення, але лише до 1 січня 2024 року».
До речі, передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 вже мають доступ до трьох модулів онлайн-школи сучасного бухгалтера: Податки & Оптимізація. Зокрема, це Модуль 1: Податок на додану вартість, Модуль 2: Зарплатні податки та Модуль 3: Податок на прибуток.
Вже у травні буде відкрито доступ до четвертого Модуля онлайн-школи Податки & Оптимізація «Акциз, екоподаток, майнові, ресурсні та місцеві податки і збори». Доступ до онлайн-школи передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 знайдуть за посиланням під цим відео.
Податкова у смартфоні
У січні цього року голова податкового Комітету ВР Данило Гетманцев розповів про плани з діджиталізації роботи податкової служби. Саму концепцію «Податкова у смартфоні» вже підготували.
Основними KPI для ДПС стануть не показники надходжень до бюджету, а:
- швидкість і зручність електронних сервісів ДПС, зокрема зменшення тривалості перевірок, відшкодування ПДВ, опрацювання звітності;
- ступінь детінізації економіки, тобто добровільне декларування, зменшення кількості перевірок, підвищення % добровільної сплати;
- зменшення витрат на утримання ДПС відносно зібраних податків;
- вдосконалення процедури оскарження рішень ДПС в бік збільшення % розгляду в адміністративному порядку та зменшення програних справ в суді.
Розроблений на 2023 рік план охоплює:
- Модернізацію контакт-центру ДПС
- Інтерактивну навчальну базу для платників та податківців
- UX-дизайн і розширення функціонала е-кабінету платника
- Підвищення рівня культури добровільного декларування
- Smart ФОП
- Е-аудит (SAF-T)
- Е-акциз
- Автоматизація роботи з Big Data для аналізу ризиків ТЦУ
- Впровадження CRS та автоматичний обмін міждержавними звітами (CbC)
- Розвиток СОД РРО
Сама модернізація контакт-центру запланована на 1 травня, тож чекаємо на оновлення.
Важливі дати для бухгалтера
Раніше 1 травня, День праці, був святковим днем, але під час воєнного стану, який продовжено до 20 травня, норми статей Кодексу законів про працю щодо святкових та неробочих днів не застосовуються. Наразі офіційних святкових та неробочих днів в Україні немає.
Отже, за податковим календарем платники податків мають сплатити податки за березень до 1 травня, зокрема податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з нарахованого, але не виплаченого доходу, та плату за землю, податок на додану вартість, акцизний податок, рентну плату, єдиний податок з юридичних осіб та ФОПів 3 групи із сум доходів, що оподатковуються за ставкою 2 % за березень. Також податки за I квартал 2023 року, зокрема авансовий внесок з податку на нерухоме майно і авансовий внесок з транспортного податку юридичними особами, а ще єдиний податок з юридичних осіб платниками єдиного податку 4 групи.
Крім того, 1 травня ― останній день подання Декларації про майновий стан і доходи фізичними особами-підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, за 2022 рік.
5 травня ― останній день подання за квітень звіту про використання та запаси палива, звіту про заборгованість з оплати праці та звіту з праці 1-ПВ.
10 травня ― останній день подання декларації з податку на прибуток підприємств та фінансової звітності за I квартал платниками податку на прибуток, які звітують щокварталу та розрахунка дивідендів на державну частку за I квартал. Крім того, це останній день подання об’єднаної зарплатної звітності за I квартал, декларації платника єдиного податку – ФОПа та ЮО за I квартал платниками 3-ї групи та декларацій з екологічного податку і рентної плати за I квартал.
19 травня ― останній день сплати податку на прибуток та дивідендів державі за I квартал, екологічного податку та туристичного збору за I квартал, а також єдиного податку за ставкою 15 % платниками єдиного податку 1-ї та 2-ї груп з доходів, задекларованих у I кварталі, єдиного податку за I квартал платниками – юридичними та фізичними особами 3-ї групи та авансового внеску з єдиного податку за травень 2023 року платниками єдиного податку 1-ї та 2-ї груп. Також 19 травня не забудьте сплатити ЄСВ за квітень 2023 року.
22 травня ― останній день подання за квітень декларації з ПДВ платниками, у яких період дорівнює календарному місяцю, декларації акцизного податку, декларації з плати за землю, а також декларації платника єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування.
30 травня ― останній день сплати за квітень податку на доходи фізичних осіб та військового збору із нарахованого, але не виплаченого доходу, плати за землю, ПДВ і акцизного податку за квітень, а також єдиного податку з сум доходів, що оподатковуються за ставкою 2 % та задекларовані платниками єдиного податку третьої групи.