Відеоблоги

Скасування 2% з 1 липня: як ФОП перейти на іншу групу/ставку

Ви дізнаєтесь:

  • Про алгоритми переходу на іншу групу ЄП після тимчасового перебування на 2%.
  • Які критерії обмежують вибір системи оподаткування та групи ЄП.
  • Чи може загальносистемник вибрати ЄП після тимчасового перебування на 2%.
Оберіть відео для перегляду

4.8(16)

Оцініть відео:

Скасування 2% з 1 липня: як ФОП перейти на іншу групу/ставку

00:08:02

Ольга Целуйко

4.8(16)

Оцініть відео:


Порядок переходу з 2% на іншу групу єдиного податку


Всі ми знаємо, що до липня 2023 року єдиний податок 2% вже не буде існувати, тобто ми повернемося до класичних груп єдиного податку. І вже наразі підприємці ставлять питання, як можна здійснити перехід на іншу групу єдиного податку.


Наприклад. Підприємець платник єдиного податку 3 група 2%. Так він працює наразі. Чи є в нього можливість перейти, наприклад, з 1 квітня на 2 групу єдиного податку, чи спочатку йому потрібно повертатися на ту групу, на якій він працював раніше, а це була 3 група за ставкою 5%? Тут зробити слід наступне. Спочатку подати заяву і повернутися на ту систему, на якій він перебував до переходу на єдиний податок 2%, тобто повернутися на 3 групу за ставкою 5%. І тільки після цього за правилами ПКУ треба подати заяву за 15 календарних днів, щоб перейти на іншу групу єдиного податку. Зрозуміло, що до квітня це вже зробити ми не можемо, але можна піти іншим шляхом, наприклад, пропрацювати на ставці 2% ще у квітні й травні, до кінця травня подати заяву на повернення на 3 групу за ставкою 5%, почекати до середини червня і за 15 днів до 1 липня подати заяву про внесення змін і перейти на єдиний податок 2 групи. Ось такий алгоритм пропонується в такому випадку.


Форма заяви для переходу на іншу групу єдиного податку


Заява, яку треба подати підприємцю для внесення змін, щоб перейти на ту групу, на якій він працював до переходу на 2% єдиного податку або потім на зміну групи єдиного податку, затверджена наказом Мінфіну №308. Ідентифікатор форми Заяви для фізичної особи F0102003. І ми розуміємо, що треба якщо ми будемо переходити після того на ту групу, яка буде нижча, наприклад, після цього ми будемо повертатися на 5%, а далі переходити на 2 групу єдиного податку, то головне, щоб обсяг доходу за період до обрання ставки 2% не перевищував граничний обсяг для обраної групи. Для 2023 року для 2 групи передбачений річний обсяг доходу 5 587 800 грн.

 

Тепер давайте розглянемо іншу ситуацію. Наприклад, підприємець 3 група працював з ПДВ, тобто на ставці 3%. І зараз він працює на ставці 2%. Він також планує перейти на 2 групу. Заяву на перехід на 2 групу йому відхилив інспектор і ми розуміємо чому, тому що так перестрибнути ми не можемо. І запитує підприємець, а який же алгоритм подачі Заяви? Який її номер в електронному кабінеті? І чи потрібно подавати додатки? І як її заповнити? Розуміємо, що в цій ситуації ми повертаємося спочатку на єдиний податок 3 група за ставкою 3%. Далі нам треба відмовитись від ПДВ. І тільки після того, за 15 календарних днів до початку наступного кварталу, ми можемо перейти на сплату єдиного податку на 2 групі. Щодо форми заяви, то про це ми вже говорили. А щодо того чи потрібно подавати якісь додатки до цієї заяви, то ні, подавати додатки до цієї заяви непотрібно.



І ще одна ситуація. Якщо підприємець працював на загальній системі оподаткування, потім перейшов на єдиний податок за ставкою 2%. Йому сподобалося працювати на єдиному податку і він хоче перейти на єдиний податок 3 групи за ставкою 5%. Як він може це зробити? І чи може взагалі він це зробити у 2023 році? Згідно пп. 9.9 підрозділу 8 розділ ХХ «Перехідних положень» ПКУ, якщо до переходу на єдиний податок 2% наш підприємець був на загальній системі, то по закінченню або скасуванню воєнного стану, або якщо він хоче сам перейти, залишити цю систему, то він повернеться на ту систему, на якій перебував, тобто на загальну систему. Виникає природне запитання, а чи може він далі з наступного кварталу перейти на сплату єдиного податку? Ні, зробити це неможливо. Суб’єкт господарювання, який вже був платником інших податків і зборів, відповідно до норм ПКУ може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування тільки один раз протягом року. Це прямі норми ПКУ. Отже, в даній ситуації вдруге стати єдинником у 2023 році нашому підприємцю не вдасться.


Підсумки. Отже, якщо ми хочемо зі спрощеної системи за ставкою 2% перейти на іншу групу єдиного податку, то спочатку ми повинні повернутися на ту систему, на якій ми перебували до обрання єдиного податку 2% і тільки після того, в загальному порядку, з початку наступного кварталу, шляхом подання за 15 календарних днів Заяви про внесення змін, ми можемо перейти на іншу групу єдиного податку.