Відеоблоги

Розмінна монета & ПРРО: порядок внесення

Ви дізнаєтесь:

  • Чи обов’язково мати розмінну монету в касі.
  • Де зберігається розмінна монета.
  • Як проводиться через ПРРО внесення та вилучення розмінної монети.
Оберіть відео для перегляду

5(11)

Оцініть відео:

Розмінна монета & ПРРО: порядок внесення

00:06:31

Тимур Алієв

5(11)

Оцініть відео:


Вимоги законодавства щодо забезпечення наявності у касі розмінної монети

Пункт 22 Положення №148, проведення касових операцій в нацвалюті в Україні, містить вимогу, що суб’єкти господарювання повинні забезпечувати наявність у касі банкнот, обігової та/або розмінної монети для видачі здачі з урахуванням бонусних програм лояльності та/або наявності пристроїв для приймання монет. До речі, коли податкова проводить перевірку касових операцій, одним з пунктів перевірки, ви бачите на екрані, податківці перевіряють обов’язковість забезпечення постійної наявності в касах підприємств у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, що перевіряються, монет для видачі здачі. Ну зазвичай це питання регламентується розпорядчим документом на кшталт наказом про забезпечення наявності розмінної монети.

При цьому готівка, яка видається як розмінна монета, вона не вважається підзвітними коштами касира-операціоніста, тому жодних авансових звітів, жодних звітів про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, звісно такий касир-операціоніст у нас складати не буде. І розмінна монета, звісно, вона може бути видана лише особі, уповноваженій підписувати касові документи, ну і з якою обов’язково укладено договір про повну матеріальну відповідальність.


Правила зберігання розмінної монети на місці проведення розрахунків

Обмежень щодо термінів зберігання на місці проведення розрахунків розмінної монети чинним законодавством не встановлено. І до речі, якщо гроші у вигляді розмінної монети, вони ну хоча б один раз були оприбутковані, а різні суб’єкти господарювання по різному оприбутковують готівку, в залежності від того хто це, юрособа або юрособа з касовою книгою, там відокремлений підрозділ без касової книги, або фізособа, і якщо один раз ця готівка уже була в принципі оприбуткована, вона безпроблемно у вигляді розмінної монети може ночувати в скриньці ПРРО, точніше в тому місці проведення розрахунків, де безпосередньо у нас є ПРРО.


Як я вже в принципі й казав, в ПРРО немає якоїсь прикріпленої до нього фізичної скриньки, в якій би зберігався виторг та розмінна монета. І такою скринькою вважається будь-який ящик, сейф або інше місце, де зберігаються гроші.
Тому що ПРРО, він може бути встановлений як в ноутбук, він може бути встановлений як в телефон, так в принципі встановлений і в стаціонарний комп’ютер. Але звісно все одно якісь готівкові розрахунки у вас можуть відбуватися.

Якщо ми беремо ПРРО, то ми тут регламентуємося Порядком №317, який каже, що внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків, вони повинні реєструватися через ПРРО з використанням операції «службове внесення» та «службова видача», якщо такі внесення чи видача не пов’язані з проведенням розрахункових операцій. І до речі, операція «службове внесення», вона використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту. Але це стосується виключно того випадку, коли ви зробили Z-звіт на ПРРО, у вас повністю обнулилася пам'ять і під час відкриття наступної зміни у вас залишок готівки в касі не переноситься. Звісно якщо залишок готівки в касі у вас переноситься на наступну зміну, то вам вже операцію «службове внесення» на ПРРО зайвий раз робити непотрібно.

Як роз’яснює при цьому податкова, розмінна монета, отримана з каси підприємства, або яка зберігається на місці проведення розрахунків ПРРО з попереднього дня, має проводитися через ПРРО за допомогою формування чека «службове внесення».  Перший раз розмінна монета безпосередньо на місці проведення розрахунків попадає звісно у вигляді операції «службове внесення». Надалі все залежить від налаштувань вашого ПРРО. Якщо після Z-звіту анулюється залишок готівки в касі, то та розмінна монета, яка лишилася після Z-звіту на місці проведення розрахунків, вона має пройти через ПРРО наново з операцією «службове внесення». Якщо після виконання Z-звіту автоматично переходить залишок на наступну зміну, звісно таке «службове внесення» робити непотрібно. Ну і підтвердженням внесення відповідної суми до ПРРО, як розмінної монети, - з Z-звіт, у якому відображається інформація про операцію «службове внесення». Якщо ж ви будете вилучати розмінну монету з місця проведення розрахунків, то дійсно ви тут будете використовувати на ПРРО операцію «службова видача», адже вона використовується для реєстрації суми готівки, яка вилучається з місця проведення розрахунків.