Ви дізнаєтесь:
- Яка відповідальність передбачена за порушення строку виплати зарплати.
- За яких умов роботодавець звільняється від відповідальності за несвоєчасну виплату зарплати.
- Як розрахувати суму компенсації за затримку виплати зарплати.
Строк виплати зарплати
Зарплату слід виплачувати своєчасно, в строки, встановлені колдоговорі та не менше ніж 2 рази на місяць. Це прямо передбачено у ст. 115 КЗпП. Так зарплата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або іншим нормативним актом роботодавця, але не рідше двох разів на місяць, через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Тобто у вас мають бути визначені конкретні строки виплати зарплати. Наприклад, зарплата за першу половину місяця - 16-го числа, за другу половину місяця – 1 числа наступного місяця. Причому зарплата має виплачуватися у робочі дні. Тому, якщо день виплати зарплати, який у вас встановлений колдоговором, припав на вихідний день, то виплата зарплати має бути напередодні. Наприклад, строк виплати зарплати за першу половину місяця встановлений 16 числа, в квітні цей день приходиться на неділю, тож якщо у вас п’ятиденний робочий тиждень із вихідними днями у суботу та неділю, зарплату за першу половину квітня слід виплатити у п’ятницю 14 квітня. Таким чином роботодавець має виплачувати зарплати у встановлені строки, тож якщо ви виплатили зарплату пізніше навіть на один день, це вже є порушенням трудового законодавства, а за це передбачені штрафи. Розмір штрафу залежить від того, на скільки несвоєчасно була виплата зарплати.
Адміністративна та кримінальна відповідальність за порушення строку виплати зарплати
Так роботодавцю загрожує штраф в розмірі трьох мінімальних зарплат, на сьогодні це 20100 грн, за порушення встановлених термінів виплати зарплати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю більш ніж за один місяць. Якщо ж виплату зарплати затримали до місяця, ну наприклад, строк виплати зарплати 7 числа, а фактично вона була виплачена 14 числа, то штраф може бути як за інші порушення трудового законодавства, в розмірі однієї мінімальної зарплати. Також посадовим особам загрожує адміністративний штраф від 510 до 1700 грн. Ну і не слід забувати, що згідно зі ст. 175 ККУ за безпідставну невиплату заробітної плати більше ніж за один місяць, вчинена керівником підприємства умисно, передбачається покарання у вигляді штрафу або виправних робіт, або навіть позбавлення волі. Але є і деякі послаблення, проте не для всіх. Так роботодавець звільняється від відповідальності за порушення строків виплати зарплати якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. Проте навіть якщо роботодавець наведе докази неможливості своєчасної виплати зарплати через війну, тобто штрафувати не будуть, але зарплату виплатити все рівно потрібно.
Підстави для виплати компенсації за порушення строків виплати зарплати
Не тільки штрафи загрожують роботодавцю, на сьогодні ситуація склалась така, що багато хто з роботодавців зарплату виплачує набагато пізніше. Наприклад, нарахована зарплата за лютий 2022 року може бути виплачена тільки зараз. І це непоодинокі випадки. Ми вже розібрали, що за несвоєчасно виплачену зарплату загрожує штраф, але ще додатково роботодавцю потрібно буде виплатити працівнику компенсацію втрати частини зарплати у зв’язку з порушенням строків її виплати, яка передбачена Законом №2050 та Порядком №159. І послаблень у воєнний час тут немає.
При виплаті компенсації слід дотримуватися певних правил. Ну по-перше, нараховують її у разі затримки виплати зарплати на один і більше календарних місяців.
Наприклад, якщо зарплата нарахована у березні, виплачена була з порушенням строків виплати, але у квітні, право на компенсацію зарплат через затримку немає.
Інша річ якщо зарплата нарахована за лютий, виплачується в квітні, тут затримка виплати зарплати більше одного місяця, тож працівнику нараховують компенсацію. Але не завжди, оскільки маємо друге правило. Якщо в місяці виплати заборгованості індекс споживчих цін наростаючим підсумком перевищив 100%, роботодавець повинен нарахувати компенсацію. Якщо індекс споживчих цін менше 100%, компенсацію не нараховують, а виплачують лише заборгованість. Тобто все залежить від рівня інфляції.
Приклад нарахування компенсації за затримку виплати зарплати
Коефіцієнт компенсації визначають шляхом множення місячних індексів інфляції за період невиплати доходу. При цьому до розрахунку не включаються індекс інфляції місяця за який виплачується дохід та індекс інфляції місяця в якому виплачується заборгованість.
Наведу приклад. Зарплата була нарахована в листопаді, але виплатили її в березні, тож для розрахунку коефіцієнта компенсації беремо індекси споживчих цін за грудень, січень та лютий. Індекс споживчих цін за листопад та березень до розрахунку не включаємо.
Суму компенсації треба обчислювати із суми чистого доходу, який виплачується на руки працівнику. Тобто це сума зарплати до виплати без податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Тобто ту суму зарплати, яка фактично виплачується працівнику. Її ми можемо на коефіцієнт компенсації та отримуємо суму компенсації. І не забуваємо, що нарахування і виплата суми компенсації здійснюється в тому ж місяці, в якому виплачується заборгованість по зарплаті.
Роботодавець виплачував зарплату своєчасно, але працівник сам не мав можливості її отримати, тоді компенсацію не нараховуємо.
Підсумки. Зарплату слід виплачувати не менше двох разів в місяць, у строки, встановлені в колдоговорі. За несвоєчасну виплату зарплати більше ніж за один місяць штраф складає три мінімальні зарплати. А якщо виплату зарплати затримали до місяця, то штраф може бути в розмірі однієї мінімальної зарплати. У разі затримки виплати зарплати на один і більше календарних місяців працівникам нараховують компенсацію за затримку зарплати.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.