Ви дізнаєтесь:
- За якою формою, хто та коли має подати Декларацію про майновий стан і доходи.
- Хто може не подавати Декларацію.
- Чи треба декларувати отриману допомогу.
Термін звітування для фізичних осіб та ФОПів
Ну що ж, можна сказати, що компанія із декларування доходів за 2022 рік для фізичних осіб вже вийшла на свою фінішну пряму. Чому? Тому що вже зовсім скоро, до 1 травня, термін останньої здачі декларації за 2022 рік. І зверніть, будь ласка, увагу, що цей термін, до 1 травня 2023 року, стосовно декларації за 2022 рік, буде стосуватися в цьому році вперше не тільки звичайних фізичних осіб, а і самозайнятих осіб, в тому числі й ФОПів. Отже, маємо наступні терміни обов’язкового декларування, це є 1 травня і цей термін буде стосуватися і ФОПів, і самозайнятих осіб, а також тих фізичних осіб, на яких розповсюджується обов’язок щодо річного декларування. Але ще є один важливий термін – 31 грудня, включно до цієї дати можуть відзвітуватися ті фізичні особи, які звітуються добровільно, для того, щоб отримати податкову знижку. Це те, що стосувалося термінів.
Оновлена форма Декларації за 2022 рік
Далі йдемо щодо порядку заповнення декларації, ну і власне розуміння того, а хто ж таки зобов’язаний подавати цю декларацію. Щодо форми, зверніть, будь ласка, увагу, що вона діє в оновленій редакції. Наказ Мінфіну від 17.05.2022 р. №143 виклав її повністю в новій редакції із додатками. Тому коли ви будете брати десь цю форму, роздивлятися її, будь ласка, звертайте увагу на це зауваження. Це має бути Наказ №859 саме у редакції Наказу №143. Що відрізняє оновлену форму декларації? Звертаю увагу на наступне, два нових додатки, але ці додатки будуть стосуватися досить обмеженого кола платників, які власне і будуть заповнювати декларацію. Перш за все йдеться про додаток, який присвячений мінімальним податковим зобов’язанням. І зверніть, будь ласка, увагу, із назви випливає, що цей розрахунок мінімального податкового зобов’язання, він має бути заповнений фізичними особами – підприємцями. А стосується він власників, орендарів і користувачів земельних ділянок, які є сільськогосподарськими угіддями. Отже, якщо ви займаєтесь сільським господарством, є ФОПом і у вас є відповідні земельні ділянки, то власне 2022 рік, це є перший рік, коли ви маєте відзвітуватися щодо сплати мінімального податкового зобов’язання. Навіть якщо у вас по підрахунку не буде збільшена сума ПДФО на суму мінімального податкового зобов’язання, подати цей додаток вам доведеться обов’язково. Крім цього, зверніть, будь ласка, увагу, що з’явився додаток Ф4. Цей додаток стосується розрахунку податкових зобов’язань, але вже фізичних осіб і розрахунок ПДФО та військового збору стосовно оподаткування доходів від продажу об’єктів нерухомого або рухомого майна. Доволі змістовний додаток і якщо вам довелося протягом 2022 року щось продавати, вам також обов’язково доведеться заповнювати цей додаток.
Умови, за яких Декларація може не подаватися
Ну і власне давайте тепер розглянемо, а хто ж може не подавати декларацію, а для кого її подання буде обов’язковим. Перелік вичерпний, майже, тих хто має бонусом не подавати декларацію приведений у ПКУ. Перш за все не подають декларацію, отже обов’язок щодо подання вважається виконаним, якщо ми з вами отримуємо доходи виключно від податкових агентів. І ці доходи, вони не включаються до загального місячного оподатковуваного доходу. Так само як і доходи, які отримані від податкових агентів і щодо таких доходів був нарахований і сплачений податок Але зверніть увагу, що з цього правила у нас все ж таки є певні виключення. Крім того, якщо відбувалися операції із продажу, обміну, дарування майна, дохід від яких не оподатковується або оподатковується за нульовою ставкою, так само, ці особи можуть не подавати відповідно декларацію. Ну і також не подавати декларацію можуть ті фізичні особи, які отримують доходи у вигляді об’єктів спадщини і якщо ці об’єкти оподатковуються за нульовою ставкою, або щодо яких сплачено податок за особливими правилами. Як ми бачимо, ці всі зауваження прописані у ПКУ, отже є прямими нормами й не треба шукати роз’яснень у податківців щодо того чи треба, чи не треба в конкретному випадку, який зазначений в ПКУ, здавати безпосередньо декларацію.
Види доходів, які підлягають декларуванню
Подивимося на зворотну сторону цієї медалі. Хто ж саме зобов’язаний декларувати дохід? А таких у 2022 році буде чимало. І до речі, хочу зазначити, що факт несплати податку, це не завжди є ознакою, яка дозволяє мені не декларувати дохід. Отже, алгоритм: декларація – сплата податку, може виглядати по іншому: декларація і несплата податків. Хто зобов’язаний декларуватися? Про це згадують податківці. Зокрема йдеться про отримання доходів, які підлягають оподаткуванню, але отримані не від податкових агентів. Тому що нагадаю, що податковий агент виплачуючи дохід фізичній особі зобов’язаний утримувати податок. Якщо ж я отримую дохід від інших фізичних осіб, а за нормами ПКУ податок має бути сплачений, я роблю це самостійно. Згадує податкова зокрема суми заборгованості, за якими ми маємо в термін позивної давності й нецільову благодійну допомогу понад пільгову суму, яка зазначена в ПКУ. Також, якщо йдеться про отримання іноземних доходів, отримання доходів від податкових агентів, які не звільнені від оподаткування, але обов’язок щодо сплати податку з таких доходів перенесений саме на звичайну фізичну особу.
Правила оподаткування та декларування нецільової благодійної допомоги
І давайте більш докладно подивимось на певні норми, які стосуються саме обов’язку декларування. Отже, коли йдеться про нецільову благодійну допомогу, доволі дуже популярна виплата, навіть коли підприємство сплачує таку виплату своїм працівникам, надаючи нецільову благодійну допомогу, також може постати питання щодо необхідності декларування. І зверніть, будь ласка, увагу, якщо ви є фізична особа, яка отримала від різних благодійників, в тому числі і юридичних осіб, суму нецільової благодійної допомоги, яка перевищує граничну, максимальну неоподатковувану суму в розмірі 3470 грн у 2022 році, вам доведеться подати декларацію. Лише отримана сума в межах зазначених цифр (3470) від одного благодійника, наприклад, від свого роботодавця, дозволить вам не подавати таку декларацію.
Ну і власне, напевно, найбільш таке вагоме питання, чи треба декларуватися якщо я отримала статус прихистку, тимчасового прихистку, від іноземної держави й отримую відповідно допомогу від неї. Тут в мене є гарна новина. Гарна новина полягає в тому, що до ПКУ були внесені влітку зміни, де чітко, ми бачимо, прописали звільнення на два роки (2022-2023). Отже, перший рік звітування – 2022, дозволяє нам не сплачувати податок з доходів фізичних осіб із таких іноземних допомог, якщо я маю статус біженця. Але, звертайте, будь ласка увагу, що ми зобов’язані, отримуючи такий дохід, все ж таки подати відповідно декларацію. І як раз це є той самий випадок стосовно іноземних доходів, коли в нас немає об’єкта оподаткування, але обов’язок подачі декларації існує. Це те, що стосується фізичних осіб.
Правила декларування для ФОПів
Давайте трошечки поговоримо щодо ФОПів. Якщо ви є ФОПом на загальній системі оподаткування і протягом звітного періоду отримували доходи, так, ви обов’язково маєте відзвітуватися за рік. Власне те саме стосується і самозайнятих осіб. Також обов’язок подавати декларацію про майновий стан та доходи може стосуватися і ФОПів, які змінювали протягом року систему оподаткування, тобто ставали платниками єдиного податку або навпаки відмовлялися від спрощеної системи. Також радить ПКУ подати декларацію річну тим ФОПам, які протягом року пройшли реєстрацію в установленому порядку, тобто для новостворених ФОПів.
Ну а як щодо пустих звітів? Це доволі популярне запитання, особливо зважаючи на те, що багато хто з ФОПів просто не мав фізичної можливості працювати у 2022 році. Давайте з вами подивимось, що з цього приводу каже податкова служба. Отже, вона розрізняє два випадки. Якщо фізична особа – підприємець від підприємницької діяльності не отримувала дохід і не вела діяльність, але має все ж таки якісь інші доходи, наприклад, іноземні доходи, як особа, яка отримала прихисток в іноземних державах і отримувала якусь допомогу або інші види доходів, які підлягають обов’язковому декларуванню, і щодо яких, наприклад, треба сплачувати податок, в такому випадку ми маємо подати декларацію про майновий стан та доходи й заповнити відповідно всі необхідні графи. Причому додаток Ф2, ФОПовський додаток, він буде поданий у вигляді прокреслених граф, тому що немає саме доходу від підприємницької діяльності. І тільки у випадку, коли в мене немає ані підприємницьких доходів, тому що не велася діяльність, ані інших доходів, я можу дозволити собі декларацію не подавати ані у вигляді додатка Ф2, ані щодо інших частин декларації й додатків до неї.
Правила заповнення та подання Декларації
Отже, розібравшись з тим хто має подавати декларацію, давайте кілька слів, кілька зауважень я зроблю стосовно того як власне заповнити й подати декларацію. Зрозуміло, що будь-яка річна декларація вимагає зосередження, тому що за рік ми забуваємо як саме її заповнювати. І тут нам на допомогу прийдуть приклади від податкової служби. До речі, щороку податкова служба робить дуже гарні приклади по заповненню річної декларації й посилання на ці приклади ви знайдете в описі до цього відео. Ну а як випливає з ПКУ, податкова служба зобов’язана надавати безоплатні послуги за зверненням фізичних осіб у допомозі з заповненням декларації.
Коли декларація заповнена, наступає етап її подання. А заповнювати та подавати її можна як в паперовій, так і в електронній формі. Власне ніхто не скасовував класичний варіант, коли ви десь берете бланк, заповнюєте, несете у податкову, але погодьтеся це вже все минулі часи. І я дуже раджу звернути свою увагу саме на спосіб подачі через електронний кабінет платника податку, тому що як зазначає податкова служба, нещодавно вони запровадили новий сервіс, який стосується перед заповнення декларації про майновий стан і доходи, який працює саме через електронний кабінет. Цей сервіс, такий собі електронний помічник щодо заповнення цієї декларації й працює він як для фізичних осіб, так і для ФОПів, так і для самозайнятих осіб. Ну а у підприємців зокрема є бонус – можливість подати декларацію також через «Дія».
Відповідальність за неподання Декларації
А що буде мені, якщо я не подам декларацію? Будь ласка, штрафи невеличкі, але вони все ж таки є. За несвоєчасне подання декларації маємо штраф у розмірі 340 грн, ну і згадує податкова служба також про досить невеличкий, але все ж таки присутній штраф, який стосується адміністративної відповідальності.
Завершуючи цей випуск я хочу сказати: «Давайте не будемо пропускати декларування, адже це є наш обов’язок як громадян, які крокують до європейської держави!».
Підсумки. Граничний термін подання декларації для ФОПів і для звичайних фізосіб, які зобов’язані декларуватися – 1 травня. Фізичні особи, які отримували іноземні доходи у статусі біженців або осіб, які отримували тимчасовий прихисток, зобов’язані задекларуватися, але податок не сплачують. ФОПи, які не мали підприємницьких доходів і будь-яких інших, мають право декларацію не подавати.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.