Відеоблоги

Підсумки тижня 27-31.03.2023

Оберіть тему для перегляду

4.8(9)

Оцініть відео:

Зміни до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН

00:01:45

Олена Афоніна

4.8(9)

Оцініть відео:

5(4)

Оцініть відео:

З 1 липня планується повернути податкові перевірки та штрафи

00:01:59

Олена Афоніна

5(4)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Інструкція про порядок нарахування і сплати ЄСВ зазнала змін

00:01:46

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(4)

Оцініть відео:

Мінфін затвердив критерії підприємств для бронювання працівників

00:01:14

Олена Афоніна

5(4)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Подання списків військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання

00:01:20

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

Інформація з реєстру застрахованих осіб Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю

00:02:15

Олена Афоніна

5(3)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

Надаєте право підпису податкової звітності іншим особам — повідомте про це ДПСУ

00:01:28

Олена Афоніна

5(3)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

Найчастіші помилки при поданні податкової звітності

00:02:18

Олена Афоніна

5(3)

Оцініть відео:

4.8(5)

Оцініть відео:

Важливі дати для бухгалтера

00:01:03

Олена Афоніна

4.8(5)

Оцініть відео:

Зміни до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН

На сайті податкової розміщено проєкт постанови КМУ «Про внесення змін до порядків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165», яким планується внести зміни до автоматизованого моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків. За словами голови комітету ВР Гетманцева, зміни мають пом’якшити процес блокування і зробити процес реєстрації ПН/РК сервісом.

Згідно з пояснювальною запискою, проєкт Постанови розроблено, щоб удосконалити механізм зупинення реєстрації ПН та РК в ЄРПН. Механізм, який визначається Порядком № 1165, має на меті оперативне реагування на податкові ризики, щоб запобігти формуванню несумлінними платниками ПДВ податкового кредиту шляхом відображення у податкових документах неправдивої інформації.

Також проєктом постанови планується запровадити механізм досудового врегулювання спорів щодо окремих рішень комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Для цього можна буде подати скаргу до комісії ДПС.

Платник податку зможе оскаржити в адміністративному порядку:

  • рішення про неврахування таблиці даних платника ПДВ;
  • рішення про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку.

У нас є місяць на детальне вивчення запропонованих змін і внесення пропозицій та зауважень.

Щоб розібратися в питаннях щодо ПДВ, 5 квітня дивіться майстер-клас з Ольгою Самофаловою «ПДВ квест з блокування/розблокування & Виправлення типових помилок у ПН/РК». Реєстрація безкоштовна, тож не зволікайте і швидше реєструйтесь на майстер-клас за посиланням.

З 1 липня планується повернути податкові перевірки та штрафи

Законопроєкт № 8401 з пропозицією щодо повернення податкових перевірок та штрафів було зареєстровано ще 31 січня цього року. Також у ньому пропонується скасування 2 % податку з доходу, який є альтернативою загальній системі оподаткування і відновлення довоєнного режиму для цих платників податків.

Планується не пізніше 1 липня 2023 року скасувати наступні норми:

  • зупинення проведення документальних перевірок;
  • можливість для ФОПів та юридичних осіб бути платниками єдиного податку III групи із застосуванням ставки єдиного податку у розмірі 2 % від суми доходу;
  • можливість для ФОПів – платників ЄП І та II груп не сплачувати єдиний податок;
  • зупинення перебігу строків, які визначені податковим законодавством, зокрема строків подання податкової звітності, проведення перевірок, отримання податкової інформації контролюючими органами, проведення процедури адміністративного оскарження, надання індивідуальних податкових консультацій;
  • незастосування штрафів за порушення вимог податкового законодавства, за порушення правильності нарахування, обчислення і сплати ЄСВ та порядку використання РРО та ПРРО.

Інструкція про порядок нарахування і сплати ЄСВ зазнала змін

Мінфін наказом від 08.02.2023 № 71 вніс зміни до Інструкції про порядок нарахування і сплати ЄСВ.

Інструкцію узгоджено з нормами чинного законодавства, а її текст зазнав корекційних і редакційних правок.

Слід звернути увагу на такі зміни:

  1. У новій редакції викладені форми, які дозволяють подавати у паперовому та електронному вигляді:

    • заяву, за якою звільняють від виконання обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464; 
    • типовий договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування;
    • типовий договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску).

  2. Доповнено перелік підстав, зазначених у пп. 6 п. 2 розділу III Інструкції, за якими не застосовується вимога щодо нарахування ЄСВ на заробітну плату, що не перевищує розміру МЗП, встановленої законом на місяць, – заробітною платою працівників, які працюють за трудовим договором з нефіксованим робочим часом;

  3. Врегульовано порядок обчислення ЄСВ самозайнятими особами, якщо вони не є роботодавцями, у разі встановлення факту позбавлення їх особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

На сьогодні наказ Мінфіну від 08.02.2023 № 71 офіційно не опублікований.

Щоб без помилок проводити нарахування та сплату єдиного соціального внеску, приєднуйтесь 7 квітня до майстер-класу Тетяни Мойсеєнко «Об’єднаний звіт за квартал – приклади заповнення та виправлення помилок». Реєстрація безкоштовна за посиланням.

Мінфін затвердив критерії підприємств для бронювання працівників

Мінфін наказом від 16 березня 2023 року № 137 затвердив Критерії, за якими визначатимуться підприємства, установи й організації, які мають важливе значення для національної економіки.

Підприємство визнається критично важливим, якщо відповідає хоча б одному з критеріїв, зокрема здійснює реалізацію державної політики, за формування якої відповідає Мінфін, або здійснює діяльності у сфері бухгалтерського обліку та аудиту. Ще одним з критеріїв є виконання робіт та надання послуг для Мінфіну на підставі договорів, укладених на строк не менше ніж шість місяців, а також надання послуг, які забезпечують потреби підприємств, які перебувають у сфері управління Мінфіну. Крім того, перебування підприємства у сфері управління Мінфіну або здійснення Мінфіном функцій з управління корпоративними правами підприємства, також є одним із критеріїв, відповідно до яких підприємство визначається критично важливим для національної економіки.

Якщо підприємство підпадає під статус «критично важливе», то воно подає список заброньованих співробітників до Київської міської держадміністрації (КМДА) або Київської міської військової/військово-цивільної адміністрації (Військова адміністрація Києва).

Наказ № 137 набере чинності з дня опублікування.

Подання списків військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання

Ще на початку березня Мінекономіки визначилося з електронним форматом файлів, у яких мають подаватись списки військовозобов’язаних, що пропонуються до бронювання на період мобілізації та на час воєнного стану.

Мінекономіки рекомендувало подавати списки в паперовій або електронній формі, зокрема у форматах XLS і PDF.

З огляду на практику опрацювання списків, наприкінці березня Мінекономіки листом від 22.03.2023 № 2704-20/12365-03 ще раз наполегливо рекомендувало подавати списки саме в електронному форматі. Головним аргументом таких рекомендацій є швидкість опрацювання списків, поданих в електронному форматі.

Також Мінекономіки нагадало, що розглядатиме списки виключно після їх погодження Генеральним штабом ЗСУ, СБУ або Службою зовнішньої розвідки.

Зверніть увагу, що у випадку подання списків в електронній формі (через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади або засобами електронної пошти) повторно рекомендується також подавати Мінекономіки списки у форматах XLS і PDF.

Для вашої зручності на Бухгалтерській Відеоплатформі №1 в сервісі «Документи» розміщено зразок надання списків військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час. Зразок можна завантажити за посиланням

Інформація з реєстру застрахованих осіб Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю

Пенсійний фонд постановою від 10.03.2023 № 14-2 затвердив надання Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю:

  • Порядок надання інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування;
  • форму надання інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Метою прийняття цього Порядку є визначення процедури надання інформації з Держреєстру застрахованих осіб, яка необхідна для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до затвердженого нормативу.

Потім до затвердженої постанови № 14-2 Пенсійний фонд вніс незначні зміни постановою № 16-1.

Відтепер, щоквартально до 25 числа другого місяця, наступного за звітним кварталом, наростаючим підсумком в розрізі місяців за затвердженою формою в електронному форматі Пенсійний фонд надаватиме з реєстру застрахованих осіб інформацію про створення підприємствами і фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю. А також інформацію необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами і фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого Законом «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».

Отримана від ПФУ інформація, в якій будуть зафіксовані ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, буде підставою для проведення перевірки підприємств, які використовують найману працю.

На запит Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю податкова та Пенсійний фонд будуть надавати інформацію про порушників нормативу працевлаштування. Інформація, яка буде отримана, стане підставою для проведення перевірки Держпраці.

Запрошую вас найближчими днями, а саме 4 квітня, приєднатися до майстер-класу, який проведе Тимур Алієв за темою «Відпустки та лікарняні: правила надання та нарахування».

Надаєте право підпису податкової звітності іншим особам – повідомте про це ДПСУ

У разі прийняття рішення про делегування права підпису відповідно до п. 3 розділу III Порядку обміну електронними документами з ДПС, затвердженого наказом Мінфіну від 06.06.2017 № 557, платник має повідомити про таке рішення податкову, подавши Повідомлення про надання інформації щодо КЕП.

Для цього можна скористатися безкоштовним податковим сервісом «Електронний кабінет».

Заповнити та відправити Повідомлення можна у приватній частині «Електронного кабінету». Для цього у розділі «Ведення звітності» необхідно створити документ за формою J 1391103 – для юридичних осіб або F 1391103 – для фізичних осіб. При заповненні повідомлення слід зазначити всю необхідну інформацію. За відсутності помилок при заповненні активується кнопка «Підписати».

Зверніть увагу, що на сформоване повідомлення накладаються електронні підписи усіх осіб, включених до Повідомлення, у порядку черговості їх внесення до Повідомлення, після них накладається електронний підпис керівника і останньою – печатка, за її наявності.

До речі, питання щодо організації та можливостей електронного документообігу Ірина Губіна та Мирослава Куйдан розберуть 3 квітня на оnline-конференції «Електронний документообіг – організація, недоліки, виправлення помилок в е-документах та робота в M.E.Doc». Реєструйтеся безкоштовно за посиланням.

Найчастіші помилки при поданні податкової звітності

Податківці, аналізуючи податкову звітність платників податків, навели найчастіші помилки при поданні звітності. Перелічимо їх.

Помилка, яка найчастіше зустрічається, – це неправильне зазначення дати подання звіту.

Під час складання звіту треба вказати ініціали, прізвище посадових осіб платника податків. Отже, ще одна помилка, яка часто зустрічається, – це зазначення ПІБ посадових осіб повністю.

Також помилкою є неправильне зазначення найменування контролюючого органу, до якого подається звітність та зазначення скороченого найменування платника податків, а відповідно до норм законодавства треба вказувати повне найменування.

Ще одна помилка, на яку звертають уваги податківці, – це невідображення інформації про додатки, що додаються до декларації та які є її невіддільною частиною.

Вичерпний перелік обов’язкових реквізитів, які має містити податкова декларація, визначено п. 48.3 Податкового кодексу, але, на жаль, деякі платники не враховують цієї норми.

Зверніть увагу, якщо платник податку у податковій декларації не заповнив хоча б один з обов’язкових реквізитів, то така декларація не вважається податковою, крім випадків, встановлених п. 46.4 ПКУ. Зокрема, у випадку, якщо платник податків вважає, що форма податкової декларації збільшує або зменшує його податкові зобов'язання всупереч нормам ПКУ.

На жаль, податкові декларації дуже часто не приймають через формальні ознаки. І система не налаштована на те, щоб допомогти платнику податків, зокрема відсутня функція передзаповнення, завдяки якій можна було б уникнути формальних помилок, а також немає автоматичного виправлення механічних помилок.

На всі запитання щодо ведення бухгалтерського обліку, складання звітності й оподаткування передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 отримують відповіді у нашому унікальному сервісі «Особистий консультант». Кваліфіковані експерти з бухгалтерського і кадрового обліку цілодобово приймають запитання та відповідають на них дуже швидко – від 15 хвилин до 24 годин в робочі дні в залежності від складності запиту. У суботу і неділю запитання приймаються цілодобово, а відповідь надається у понеділок.

Важливі дати для бухгалтера

Наостанок нагадаю про звіти, які необхідно подати найближчими днями.

  • 6 квітня – останній день подання звіту про використання та запаси палива за березень.

  • 7 квітня закінчується строк подання звіту про витрати на утримання робочої сили 1-РС, який підприємства подають один раз на чотири роки та звіту з праці – 1- ПВ за березень і I квартал 2023 року, а також звіту про заборгованість з оплати праці 3-борг за березень, який подають щомісячно.