З 1 квітня діють нові правила звітування на відрядження та під звіт
1 квітня набув чинності Закон № 2888 від 12 січня 2023 року. Відповідно до закону у новій редакції викладено п. 170.9 Податкового кодексу, що визначає порядок оподаткування сум надміру витрачених та не повернутих у встановлений строк коштів, які отримані платником податку на відрядження або під звіт.
Змінилася назва форми «авансового звіту» на «Звіт про використання коштів або електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт». І хоч наразі нова форма не затверджена, але передбачено, що звіт може бути поданий або у паперовій або електронній формі.
Збільшено строки звітування підзвітними особами, незалежно від способу авансування. Працівник має відзвітувати до закінчення місяця, наступного за місяцем, у якому платник податку або завершує таке відрядження, або завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням і за рахунок особи, яка видала кошти або електронні гроші під звіт.
Термін звітування за витраченими коштами може бути продовжено ще на місяць, якщо є необхідність отримання підтвердних документів від надавача платіжних послуг.
Звіт щодо підзвітних сум подається у разі наявності оподатковуваного доходу з метою розрахунку суми ПДФО і ВЗ та у випадку використання готівки понад суму добових витрат, включно з отриманою із застосуванням таких платіжних інструментів як корпоративна картка та особистий платіжний інструмент.
Але, якщо працівник використав кошти в межах суми добових витрат і оподатковуваний дохід відсутній, звіт не складається і не подається.
Також змінами уточнено визначення фактичної кількості днів перебування у відрядженні. Відтепер крім наказу про відрядження, необхідна наявність одного або декількох документальних доказів, що підтверджують фактичне перебування працівника у відрядженні, зокрема відміток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документів, рахунків на проживання та інших документів, що засвідчують вартість витрат.
Якщо під час відрядження або виконання цивільно-правових дій платник податку для проведення розрахунків застосував банківську картку, корпоративну або особисту, тоді вартість витрат засвідчується документом (випискою або відомостями з рахунка) в електронній або паперовій формі, в якому зазначена інформація про виконані платіжні операції за рахунком, до якого емітований такий платіжний інструмент.
На відеокурсі Тетяни Мойсеєнко «Підзвіт & відрядження: нові правила з 1 квітня» ви дізнаєтесь все про нові правила звітування на відрядження та під звіт.
Е-гроші та е-гаманець – легалізація з 1 квітня
Положеннями Закону № 2888, який набув чинності з 1 квітня, узгоджується термінологія, що використовується у Податковому кодексі, з термінологією Закону Про платіжні послуги. Також проводиться уточнення ряду норм Податкового кодексу, а саме передбачено можливості сплати податків і зборів та комунальних послуг е-грошима. Крім того, надана можливість здійснення розрахунків за відвантажені товари, виконані роботи або надані послуги з використанням е-грошей платниками єдиного податку першої – третьої групи.
В законі прирівнюється статус е-гаманців до банківських рахунків та поширюються вимоги для можливості відкриття і ведення рахунків клієнтам за умови взяття таких клієнтів на облік у податковій.
Крім того, передбачена відповідальність за порушення строку та порядку подання інформації про відкриття або закриття рахунків на небанківських надавачів платіжних послуг, тобто тих фінансових установ, які не є банками, але мають право на надання платіжних послуг.
Отже, з 1 квітня е-гроші можна буде використовувати в платіжній системі як і звичайні гроші.
Зверніть увагу, що з 1 квітня при відкритті та активації е-гаманців, спочатку їх має взяти на облік податкова.
Банки або інші небанківські установи мають повідомляти податкову про відкриття е-гаманців для фізичних осіб – підприємців або юридичних осіб. За неподання такого повідомлення можна отримати штраф в розмірі 680 грн.
З 1 квітня реєструємо ПН/РК за новою формою
З 1 квітня 2023 року набрав чинності наказ Мінфіну від 28.12.2022 № 463 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України».
Мінфін затвердив у новій редакції такі форми:
- податкову накладну;
- податкову декларацію з податку на додану вартість;
- уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість.
Отже, всі податкові накладні та розрахунки коригування кількісних та вартісних показників до податкових накладних складаються і подаються на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних за новою формою. Зокрема й податкові накладні та розрахунки коригування, які складені до 1 квітня 2023 року та не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З 1 травня 2023 року подаємо за новою формою:
- податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2023 року;
- уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.
Нові формати ПН/РК та нової декларації з ПДВ вже можна знайти на сайті податкової.
Розібратись в ПДВ змінах ви зможете на майстер-класі «ПДВ-зміни: оновлені форми ПН та звітності з 1 квітня, реєстрація/розблокування, скорочені строки перевірки відшкодування» з Сергієм Дробоття.
У квітні триває кампанія декларування доходів за 2022 рік
Цього року декларацію про майновий стан та доходи необхідно подати до 1 травня, а до 1 серпня включно треба сплатити податкові зобов’язання.
Отже, є ще цілий місяць, щоб встигнути задекларувати отримані протягом 2022 року доходи. Нагадаю, що декларацію зобов’язані подати громадяни, фізичні особи – підприємці, зокрема і самозайняті особи.
У Податковому кодексі зазначено, які саме доходи треба обов’язково декларувати:
- доходи, з яких під час нарахування не утримувався податок на доходи фізичних осіб;
- доходи від особи, яка не є податковим агентом. Наприклад, доходи від здавання в оренду майна, продажу майна, продажу власної сільгосппродукції фізичним особам;
- спадок або подарунок від людини, яка не є найближчим родичем;
- доходи від продажу інвестиційних активів;
- іноземні доходи;
- додаткове благо, зокрема анульований борг або кредит, якщо його сума не перевищує 25 % від мінімальної річної зарплати на початок звітного року (зараз – 20 100 грн).
Фізичні особи, які скористалися правом на тимчасовий захист в інших країнах світу, та отримали допомогу від іноземних держав та їх державних фондів, а також від іноземних компаній та благодійних організацій, мають задекларувати таку допомогу як іноземні доходи. З таких сум податок на доходи фізичних осіб та військовий збір не визначають та не сплачують, а в декларації лише вказується отримання таких коштів.
Якщо фізособи працювали за кордоном або отримували інші доходи, крім благодійної допомоги, то такий іноземний дохід підлягає оподаткуванню. Отже, фізособи зобов’язані подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2022 рік і сплатити податок на доходи за ставкою 18 % та військовий збір за ставкою 1,5 %.
Разом з цим, відповідно до угод про уникнення подвійного оподаткування, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном. У цьому випадку сплачується тільки військовий збір за ставкою 1,5 %.
Для подання декларації можна вибрати один зі зручних для себе способів: особисто подати до податкової або надіслати поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання декларації.
Ще можна подати онлайн через особистий електронний кабінет платника податку. У розділі «Електронний кабінет для громадян» формується податкова декларація про майновий стан і доходи, але це вимагає наявності електронного ключа. Ще є спосіб подання декларації через застосунок Дія, однак такий варіант доступний тільки фізичним особам – підприємцям. Для громадян подання декларації через Дію наразі не реалізовано.
Звертаю вашу увагу, що за несвоєчасне подання декларації нараховується штраф – 340 грн. Крім того, фізична особа притягується до адміністративної відповідальності у вигляді попередження або накладення штрафу в розмірі від 51 до 136 грн.
Нагадуємо, що форми податкової декларації та інструкції щодо її заповнення змінились з 1 січня 2023. Щоб розібратись у питаннях декларування доходів фізичних осіб, дивіться вебінар «Зарплата та відпускні & Декларування фізосіб за 2022» з Тетяною Мойсеєнко.
З 1 квітня застосовується нова форма декларації з туристичного збору
ДПС нагадує, що з 1 квітня 2023 року застосовується нова форма податкової декларації з туристичного збору, яка затверджена наказом Мінфіну від 30.11.2022 року № 403 «Про внесення змін до форми Податкової декларації з туристичного збору».
Нова форма декларації передбачає можливість вказати код Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад замість коду за КОАТУУ. Це рядок 2 додатки до декларації.
Також передбачено надання декларації за звітний період, на який припадає дата ліквідації або реорганізації, який не збігається з квартальними термінами подання податкової звітності. Отже, у декларації тепер є відмітка про ліквідацію або реорганізацію податкового агента з туристичного збору.
Невіддільною частиною податкової декларації з туристичного збору є додатки.
Нову форму декларації податкова вже підготувала.
Особи-нерезиденти платники ПДВ спрощену декларацію за новою формою подають з 1 липня 2023
З 1 квітня набрав чинності наказ Мінфіну від 28.12.2022 № 463, яким внесено зміни до:
- Порядку заповнення і подання спрощеної податкової звітності з податку на додану вартість;
- форми спрощеної податкової декларації з податку на додану вартість;
- форми уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість до спрощеної податкової декларації у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.
Метою цих змін є виділення у звітності операцій, що звільнені від оподаткування ПДВ.
За оновленою формою звітуємо за II квартал 2023 року, починаючи з 1 липня 2023 року.
Також з 1 липня 2023 року за новою формою подається уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість до спрощеної податкової декларації у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.
З 1 квітня іноземці можуть отримувати статус е-резидентства України
З 1 квітня 2023 року набрав чинності закон №2654-ІХ від 6 жовтня 2022 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів», щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів.
Хто ж такий електронний резидент? Це іноземець, який досяг 18-річного віку і не є податковим резидентом України, але отримав відповідні кваліфіковані електронні довірчі послуги, та інформація про якого внесена до інформаційної системи «Е-резидент».
Податковою адресою такого платника буде електронна адреса, зазначена такою особою у заяві про набуття статусу е-резидента.
Подання іноземцем заяви на набуття статусу е-резидента прирівнюється до особистого подання до податкової облікової картки фізичної особи – платника податків та заяви для реєстрації в Державному реєстрі.
Щоб отримати статус е-резидента, іноземець подає через інформаційну систему «Е-резидент» заяву про набуття статусу е-резидента.
Зверніть увагу, е-резидент є платником третьої групи спрощеної системи оподаткування без ПДВ та зобов'язаний сплачувати податок за ставкою в 5 % від доходів у рамках ліміту, а саме 1167 МЗп. У разі перевищення встановленого ліміту ставка податку збільшується до 15 %.
Е-резидент не має права отримувати доходи з джерелом походження з України, крім пасивних.
Податковим агентом е-резидента виступає банк, у якому відкритий поточний рахунок платника єдиного податку третьої групи. Вибрати банк і відкрити поточний рахунок е-резидент має виключно через інформаційну систему «Е-резидент» з переліку доступних банків у цій системі.
Якщо у вас є запитання щодо ведення бухгалтерського обліку, оформлення первинних документів і оподаткування, у передплатників Бухгалтерської Відеоплатформи №1 є чудова можливість поставити їх у нашому сервісі «Особистий консультант». Тут можна отримати кваліфіковану відповідь від експертів з бухгалтерського і кадрового обліку. Цілодобово ми приймаємо запитання та відповідаємо на них дуже швидко – від 15 хвилин до 24 годин в робочі дні в залежності від складності запиту. У суботу і неділю запитання приймаються цілодобово, а відповідь надається у понеділок.
Важливі дати для бухгалтера
З квітня розпочинається звітний податковий період за I квартал. Розповім про основні дати для подання місячної та квартальної звітності.
-
7 квітня – останній день подання статистичної звітності, а саме звіту про витрати на утримання робочої сили – форми № 1-РС, що подається один раз на чотири роки, звіту з праці за березень та звіту з праці за I квартал 2023 року.
-
10 квітня – останній день подання звітів обстеження ділової активності сільськогосподарських, будівельних підприємств за 1 квартал 2023 року, а також звіту про експорт-імпорт послуг за формою 9-ЗЕЗ квартальна.
-
14 квітня – останній день подання звіту про використання книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок і довідки про використані розрахункові книжки за березень.
-
19 квітня – останній день сплати ЄСВ з доходу ФОПа за 1 квартал 2023 року.
-
20 квітня – останній день:
-
-
сплати авансового внеску з єдиного податку за квітень платниками, що належать до 1-ої та 2-ої груп, та ЄСВ з доходу за березень.
-
подання податкової декларації з ПДВ, декларації акцизного податку та декларації з рентної плати. Також платники плати за землю, які вирішили подавати податкову декларацію за землю щомісячно, звітують до 20 квітня за березень.
- звітування ФОПами 3 групи – платниками єдиного податку на 2 % за березень. Вони подають декларацію для платника єдиного податку третьої групи на спрощеній системі оподаткування з особливостями.
-