Відеоблоги

Коли (не)діють готівкові обмеження

Ви дізнаєтесь:

  • Про граничні суми готівкових розрахунків.
  • Про наслідки операцій з фізособою з приймання та видачі готівки протягом одного дня.
  • Яка відповідальність за порушення норм щодо обмеження готівкових розрахунків.
Оберіть відео для перегляду

5(19)

Оцініть відео:

Коли (не)діють готівкові обмеження

00:08:09

Тимур Алієв

5(19)

Оцініть відео:


Законодавчі норми щодо обмеження готівкових розрахунків

Пункт 6 Положення №148, проведення касових операцій в національній валюті в Україні містить готівкові обмеження, а саме: суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або декількома платіжними документами, між собою у розмірі до 10 000 грн включно, з фізичними особами – у розмірі до 50 000 гривень включно. При цьому кількість суб’єктів господарювання та фізичних осіб, з якими здійснюються готівкові розрахунки, протягом одного дня звісно не обмежуються.

Ну а що робити в такому випадку, якщо готівкові розрахунки здійснюються з незалежним професіоналом? Як при цьому роз’яснювала податкова в ЗІР категорія 109.13: якщо особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, не зареєстрована як фізична особа – підприємець, то на готівкові розрахунки з такою особою не поширюються обмеження у розмірі 10 000 грн. Водночас на розрахунки з такою особою поширюються обмеження у розмірі 50 000 грн.


Операції з фізособою з приймання та видачі готівки протягом одного дня

А тепер уявіть собі ситуацію, що вранці ви за готівку продали товар, приміром, це якась каблучка вартістю 50 000 грн, а наприкінці дня покупець прийшов повертати цей товар і ви так само йому повертаєте готівку у розмірі 50 000 грн. І якщо вранці у фіскальному касовому чеку не пройшов конкретний покупець, то під час повернення товару й оформлення акту видачі коштів через РРО, обов’язково буде фігурувати чек, по якому був здійснений продаж. Так само буде фігурувати й конкретний покупець цього товару, який повертається. Отже, вранці за фіскальним касовим чеком був проданий товар за готівку на 50 000 грн і протягом дня, приміром увечері, так само відбувається готівковий розрахунок з тією самою особою на 50 000 грн. Тобто 50 000 плюс 50 000, ми вже маємо в результаті 100 000 грн. І що з цього приводу сказала податкова, бачите на екрані, ЗІР категорія 109.13: приймання суб’єктом господарювання протягом одного дня від фізичної особи та видача такій особі готівки в сукупному розмірі, який перевищує 50 000 грн (а в наші ситуації це вже буде 100 000 грн), вважається порушенням граничної суми розрахунків. Звісно, якщо розрахунки будуть здійснюватися з використанням платіжних карток, то жодних обмежень тут не буде і це у нас підтверджувала податкова в ЗІР категорія 109.13, адже обмеження щодо граничної суми розрахунків не поширюється на розрахунки, які здійснюються застосуванням електронних платіжних засобів, тобто платіжних карток. Адже платіжні картки, розрахунки платіжними картками є безготівковими розрахунками, а у нас обмеження виключно щодо готівкових розрахунків.



Відповідальність за порушення норм щодо обмеження готівкових розрахунків

Постає питання, що ж буде суб’єкту господарювання, який порушить готівкові обмеження? З цього приводу ст. 163-15 КУпАП містить певну відповідальність. Так от, перевищення граних сум розрахунків готівкою загрожує ФОПу або посадовим особам юросіб штрафом від 1700 до 3400 грн.

Ну а вже дія, передбачена рядком 1, вчинена особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке порушення, штраф вже складе від 8500 до 17 000 грн. При цьому штрафувати буде податкова. Звісно податкова побачить ваші всі готівкові розрахунки по тих фіскальних чеках, які потраплять безпосередньо їй з ваших реєстраторів розрахункових операцій, адже там обов’язково буде проходити форма оплати. Звісно постає питання, а протягом якого строку може бути накладене таке адміністративне стягнення. Так от, за ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладене не пізніше як через 2 місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні – пізніше як через 2 місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення підпорядковані суду. Але в нашому випадку справа про адміністративне правопорушення підпорядковане безпосередньо податковій, тому ми оперуємо строком безпосередньо у 2 місяці. І чи буде при цьому таке порушення разовим або воно буде триваючим. Так от, свого часу, як було в роз’ясненні, безпосередньо, судом, ми бачимо витяг з постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду, то порушення, безпосередньо, граничної суми розрахунків готівкою, воно є разовим правопорушенням, оскільки таке правопорушення не має триваючого характеру і завершується у момент його здійснення. Отже, якщо дійсно ви десь порушили ось це обмеження у 50 000 грн розрахунків готівкою з вашими покупцями, то вже після того, як мине 2 місяці, вас реально не можна притягнути до адміністративної відповідальності за таке порушення. Ну і до речі, як показує реальна судова практика, такі справи відбуваються в суді «на раз-два».