Декларація про майновий стан і доходи – особливості звітування-2023
Триває кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2022 року. Цього року декларацію про майновий стан треба подати до 1 травня.
Фізичні особи, які скористалися правом на тимчасовий захист в інших країнах світу, та отримали допомогу від іноземних держав та їх державних фондів, а також від іноземних компаній та благодійних організацій, мають задекларувати таку допомогу як іноземні доходи, водночас податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із таких сум не визначають та не сплачують (Закон України № 2520-IX від 15.08.2022). Тобто в декларації лише вказується отримання таких коштів.
Якщо фізособи працювали за кордоном або отримували інші доходи, крім благодійної допомоги, то такий іноземний дохід є оподатковуваним. Отже, фізособи зобов’язані подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2022 рік і сплатити податок на доходи за ставкою 18 % (п. 167.1 ПКУ) та військовий збір за ставкою 1,5 % (пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Разом з цим, відповідно до угод про уникнення подвійного оподаткування, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном. Але і в цьому випадку сплачується військовий збір за ставкою 1,5 %.
Для подання декларації ви можете вибрати один зі зручних для себе способів:
- особисто до податкової;
- надіслати поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання декларації;
- онлайн через особистий електронний кабінет платника податку у розділі «ЕК для громадян» ― податкова декларація про майновий стан і доходи, але для цього необхідно мати електронний ключ;
- через застосунок «Дія», але цей спосіб доступний лише ФОПам. Подання декларації для громадян у «Дії» наразі не реалізовано.
Звертаємо вашу увагу, що за несвоєчасне подання Декларації нараховується штраф в розмірі 340 грн. Крім того, фізична особа притягується до адміністративної відповідальності у вигляді попередження або накладення штрафу в розмірі від 51 до 136 грн.
Хочете розібратись у питаннях декларування доходів фізичних осіб, реєструйтеся прямо зараз на безкоштовний вебінар «Зарплата і відпускні & Декларування фізосіб 2023», який проведе Тетяна Мойсеєнко 31 березня.
Податкова запустила передзаповнення податкової декларації
З метою створення зручних та сприятливих умов для громадян, ДПС запровадила новий сервіс в електронному кабінеті – передзаповнення декларації про майновий стан і доходи.
Цей сервіс за допомогою простих кроків дає можливість:
- обравши тільки період звітного року, отримати інформацію про нараховані доходи та сплачені податки – ПДФО та ВЗ;
- пройти анкетування щодо категорії платника та виду доходу;
- перевірити заповнену згідно з даними ДПС декларацію, у разі необхідності додати інформацію і додатки.
Сервіс функціонує для громадян, які декларують доходи, та фізичних осіб-підприємців, які вибрали загальну систему оподаткування, а також осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, та громадян, які заявляють право на податкову знижку.
Як повідомив у своєму телеграм-каналі Данило Гетманцев, за 5 днів цим сервісом скористалися понад 10 тисяч громадян.
З 20 березня діє новий термін проведення перевірок бюджетного відшкодування ПДВ
Закон від 07.02.2023 № 2918-IX вніс зміни до Податкового кодексу. Зокрема, виключено положення абзацу п’ятнадцятого п. 69.2 підрозділу 10 розділу XX ПКУ. Раніше у ньому було передбачено проведення позапланових документальних перевірок заявлених до бюджетного відшкодування сум ПДВ понад 100 тисяч грн протягом 60 календарних днів, що настають після закінчення граничного терміну проведення камеральної перевірки декларації або уточнюючого розрахунку.
Починаючи з 20 березня такі перевірки триватимуть лише 30 календарних днів.
З квітня чекаємо на зміни правил блокування ПН/РК
Вкотре Гетманцев анонсує, що на платників ПДВ чекають чергові зміни до Постанови № 1165 щодо «ретроспективної ризиковості» платників та інших суттєвих норм. Зміни плануються на початок квітня. Бухгалтери втомилися від експериментів з реєстрацією податкових.
Але ми підтримуємо вас і першими повідомимо про прийняті зміни до порядку блокування ПН/РК, а ще дамо роз’яснення з усіх питань на свої щотижневих вебінарах.
Вже зовсім скоро, 27 березня, Сергій Дробоття проведе майстер-клас «Нове в ПДВ: форми ПН/РК і Декларації з 1 квітня, таблиця даних та ризиковий контрагент». Реєстрація безкоштовна, тож не зволікайте і швидше реєструйтесь на вебінар за посиланням.
Оновлено форму декларації з податку на прибуток
Мінфін оновив форму декларації з податку на прибуток. Метою проведених змін є приведення декларації у відповідність до положень ПКУ.
Зокрема, викладено у новій редакції додатки до декларації ТЦ і ВП. Також косметичні зміни торкнулися додатків до декларацій РІ, ПН, ЗП. Крім того, декларацію доповнено новим додатком ОВ, а додаток ПП до декларації з прибутку доповнено новими графами: 7 «Сума податкової пільги, що використана не за цільовим призначенням, гривень» і 8 «Сума податкової пільги, що залишилася невикористаною на кінець звітного періоду, гривень».
На сьогодні відповідні накази Мінфіну від 20.02.2023 № 101 та від 13.03.2023 № 130, якими оновлено форму декларації з податку на прибуток та її додатків, ще офіційно не опубліковані.
А якщо у вас є запитання щодо податку на прибуток, декларування та ведення обліку доходів і витрат, ви можете поставити їх нашому експерту з оподаткування Ірині Губіній до 30 березня. Передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 можуть ставити запитання і переглядати відповіді у відеоформаті.
Первинні документи не завжди доводять реальність фіктивної господарської операції
На своєму сайті податківці попередили, що первинні документи не завжди доводять реальність господарської операції. За висновками судів досліджені документи під час розгляду справи не підтверджують факту реальності господарських операцій.
Важливим аргументом стало те, що постачання товарів здійснювалось практично всіма контрагентами з однієї адреси. Реєстрація контрагентів у контролюючих органах також відбулася в межах тримісячного строку. До того ж жоден з контрагентів не є постійним продавцем цього виду товару.
Щодо контрагентів, які брали участь у господарських операціях, то всі вони віднесені до категорії ризикових платників, і по всім контрагентам подані розрахунки 4-ДФ щодо фізичних осіб, на користь яких було здійснено виплати, надалі були спростовані у зв’язку із неможливістю ідентифікувати вказаних у звіті осіб.
Тож за висновками судів досліджені в ході розгляду справи документи не підтверджують факту реальності господарських операцій.
Для всіх бухгалтерів, які професійно ведуть бухгалтерський облік на підприємстві або в компанії, пропонуємо зареєструватися на Великий квартальний онлайн-семінар, який пройде 29 березня. Найкращі лектори та експерти Сергій Дробоття, Ірина Губіна і Тимур Алієв підготували величезний, потужний, інформаційний вебінар «Зміни в оформленні первинки, лікарняних, підзвітних витрат, облік ОЗ і оренди, новації ПДВ з 1 квітня». Цю подію неможливо пропустити. Реєструйтеся прямо зараз за посиланням.
Податківці мають право вимагати від платника податку проведення інвентаризації
Під час проведення перевірок податківці мають право вимагати від платників податків, проведення інвентаризації ОЗ, ТМЦ, коштів, зняття залишків ТМЦ, готівки з використанням інформації та документів щодо результатів такої інвентаризації за наслідками таких перевірок або під час наступних заходів податкового контролю.
Отже, податкова під час проведення перевірки:
- має право вимагати від платника податків здійснити інвентаризацію;
- для проведення інвентаризації платник податку має отримати належним чином оформлений документ з такою вимогою;
- представники податкової можуть бути присутніми під час інвентаризації;
- при проведенні інвентаризації на вимогу ДПСУ її представники до складу інвентаризаційної комісії не входять.
Якщо у вас є запитання щодо ведення бухгалтерського обліку, оформлення первинних документів і оподаткування, у передплатників Бухгалтерської Відеоплатформи №1 є чудова можливість поставити їх у нашому сервісі «Особистий консультант». Тут можна отримати кваліфіковану відповідь від експертів з бухгалтерського і кадрового обліку. Цілодобово ми приймаємо запитання та відповідаємо на них максимально швидко — від 15 хвилин до 24 годин в робочі дні в залежності від складності запиту. У суботу і неділю запитання приймаються цілодобово, а відповідь надається у понеділок.
ДПСУ і Держпраці здійснюють моніторинг відповідності кількості працівників обсягам діяльності
Податкова і Держпраці об’єднали свої зусилля з метою здійснення постійного та ефективного моніторингу кількості найманих працівників. Перевіряється відповідність кількості найманих працівників обсягам господарської діяльності. Отже, якщо ви виробляєте, наприклад, 10 тонн продукції за день, а у вас оформлений лише один працівник, чекайте на перевірку.
Для того, щоб підготуватись до перевірки Держпраці та дізнатись, як безпечно виправити помилки та швидко скласти зарплатну звітність, реєструйтеся на майстер-клас Тимура Алієва «Об’єднана зарплатна звітність & перевірки Держпраці», який відбудеться 28 березня.
Автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки між банками з іншими країнами
Верховна Рада прийняла законопроєкт № 8131 від 17.10.2022 про внесення змін до Податкового кодексу щодо автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки.
Метою цього законопроєкту є впровадження Україною Загального стандарту звітності CRS та належної перевірки інформації про фінансові рахунки.
Крім того, планується врегулювати питання щодо мінімального строку зберігання документів, які підтверджують виконання фінансовими агентами вимог Загального стандарту звітності CRS. Для цього планується збільшити строк зберігання первинки з 3 до 5 років.
А ще в законопроєкті передбачена диференційована система штрафних санкцій для фінансових агентів, тобто відповідальність за різні види правопорушень буде різною, враховуючи істотність правопорушення.
Отже, вже з 1 липня 2023 року планується, що підзвітні фінансові установи перевірять рахунки, щоб виявити, чи підлягають вони автоматичному обміну, тобто чи є рахунки підзвітними.
В залежності від поділу рахунків на «нові рахунки» та «чинні рахунки» встановлено окремі правила перевірки таких рахунків та строки її завершення.
Також банки будуть зобов’язані подавати до ДПС інформацію про фінансові рахунки їх власників, які є податковими резидентами інших країн.
Перший обмін інформацією з Україною планується почати у 2024 році.
Прийнятий законопроєкт направлено на підпис президенту.
СМКОР планують захистити від ручного втручання
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 9134 від 21.03.2023 щодо забезпечення захисту податкової інформації в системах податкових органів. Для цього пропонується застосувати комплексну систему захисту інформації або системи управління інформаційною безпекою відповідно до міжнародних стандартів.
Необхідність захисту податкової інформації виникла через ручне втручання посадовими особами податкових органів з метою маніпулювання даними у базах ДПС. Це призвело до спотворення процесу обробки інформації, а саме призвело до безпідставно сформованого податкового кредиту з ПДВ в особливо великих розмірах.
Законотворці пропонують визначити податкову інформацію власністю держави та покласти обов’язок забезпечення її захисту в Інформаційних системах податкових органів на ДПС.
Згода на розкриття податкової інформації про себе через е-кабінет
Наказом Мінфіну від 27.02.2023 № 110 «Про внесення змін у додаток 5 до Порядку функціонування Електронного кабінету» розширено перелік податкової інформації, яка за попередньо наданою згодою платника податків у визначеному ним обсязі може бути надана контрагенту.
Надати згоду через електронний кабінет дуже просто. Для цього заходимо в е-кабінет у розділ «Згода». У меню «Налаштування» в приватній частині електронного кабінету потрібно додати «Згоду / припинення згоди на передачу установі інформації про грошові зобов’язання платника податків та його заборгованість з платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС», заповнити необхідні поля, зберегти та підписати заповнену згоду.
Переглянути інформацію про своїх контрагентів, які вже надали таку згоду, можна у меню «Інформація про бізнес-партнера» у приватній частині е-кабінету, вказавши податковий номер платника. Також можна отримати витяг переглянутої інформації, натиснувши кнопку «Сформувати витяг».
Обмеження використання військово-патріотичної тематики
З метою обмеження використання військово-патріотичної тематики при реєстрації торговельних марок та в рекламі підготовлено проєкт закону № 9128. Перелік заборон доволі довгий, зокрема використання чутливих назв, образів та знаків, пов’язаних з опором російській агресії. Отже, створюючи торгову марку або рекламу, слід буде дотримуватися вимог запропонованого законопроєкту у разі його прийняття.
Держстат оновив дванадцять форм статзвітності
Держстат оновив 12 звітів. Зокрема, форми №1-Б – річну, №1-інновація, що подається один раз на два роки, та №1-ціни «Звіт про ціни виробників послуг», що подається квартально. Також оновлено п'ять звітів про обстеження ділової активності підприємства та чотири звіти для аграріїв.
Щорічне оновлення форм державних статистичних спостережень Держстат проводить вже традиційно. Які саме звіти оновлено і з якого періоду звітуємо за новими формами, ви можете побачити на слайдах.
Також повідомляю, що на Бухгалтерській Відеоплатформі №1 вже відкрито доступ до онлайн-школи сучасного бухгалтера «Податки & Оптимізація». Наразі передплатникам платформи вже доступно два модулі онлайн-школи з Сергієм Дроботтею та Тимуром Алієвим. За допомогою наших експертів ви зможете розібратися в усіх видах податків і зборів, зможете скласти будь-яку податкову декларацію з ПДВ, зарплатної звітності, податку на прибуток та інших видів податків.
Важливі дати для бухгалтера
-
28 березня – останній день сплати за лютий ЄСВ гірничими підприємствами з доходу.
-
30 березня – останній день сплати: податку на землю, податку на доходи фізичних осіб, військового збору, ПДВ, акцизного податку, авансового внеску з турзбору та єдиного податку із сум доходів ФОП третьої групи, що оподатковуються за ставкою 2 %.