Ви дізнаєтесь:
- Про види фіндопомоги.
- Чи мають право підприємці надавати фіндопомогу.
- Про оподаткування наданої та отриманої фіндопомоги.
Визначення та види фінансової допомоги
Фінансова допомога – це допомога, надана на безповоротній або поворотній основі (пп. 14.1.257 ПКУ). Питання фінансової допомоги дуже актуальне, тому що майже кожен суб’єкт господарювання так чи інакше був долучений до цього процесу. Якщо в юридичних осіб це питання більше врегульовано: хто може надавати, як може надавати, які договори підписувати, то для фізичних осіб – підприємців це питання залишається досить актуальним.
Під поняття безповоротна фінансова допомога, може підпадати:
- сума коштів, передана платнику податків згідно з договором дарування або іншими подібними договорами, або без укладення таких договорів;
- сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;
- сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;
- основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах. Так нам говорить пп. 14.1.257 ПКУ.
Поворотна фінансова допомога – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами. Тобто головна умова поворотної фінансової допомоги її безпроцентність. Будьте уважними, ви повинні прописати договір так, що б там не було ніякої плати за використання коштів.
Оподаткування безповоротної фіндопомоги, отриманої ФОПом
Оподаткування безповоротної фінансової допомоги, яка надається фізичним особам – підприємцям. Поговорім про це. У разі, якщо фізична особа – підприємець отримує інші доходи ніж від провадження підприємницької діяльності у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими Податковим кодексом України для платників податків фізичних осіб. Так нам говорить п. 177.6 ПКУ. Безповоротна фінансова допомога не є результатом здійснення господарської діяльності фізичної особи – підприємця. Отже, сума безповоротної фінансової допомоги не є доходом фізичної особи – підприємця платника єдиного податку. Це нам у свої консультації говорить податковий орган. А як же тоді оподатковується така безповоротна фінансова допомога? Як звичайне додаткове благо фізичної особи. Тобто безповоротна фінансова допомога, яка була надана фізичній особі – підприємцю, буде підлягати оподаткуванню як додаткове благо фізичної особи. Тобто ПДФО – 18% і 1.5% військовий збір. Безповоротна фінансова допомога для фізичної особи на загальній системі оподаткування також не є доходом даної фізичної особи – підприємця, а є доходом просто фізичної особи й також буде оподатковуватися як додаткове благо.
Чи може ФОП надавати безповоротну фінансову допомогу? Нас наштовхує податкова на таку думку: відповідно до Національного класифікатора України «Класифікація видів економічної діяльності», фінансова допомога належить до коду 64 «Надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення». І тут виникає висновок: фізичні особи – підприємці 1-3 груп спрощеної системи оподаткування не можуть займатися таким видом економічної діяльності. Відповідно, якщо фінансова допомога, безповоротна, належить до такого виду економічної діяльності, значить фізичні особи, як висновок, спрощеної системи оподаткування, не мають права надавати безповоротну фінансову допомогу. І що стосується загальної системи оподаткування ФОПів, то обмежень згідно з податковим законодавства немає, тому ви можете надавати безповоротну фінансову допомогу, але не забувайте про ліміти.
Оподаткування поворотної фіндопомоги, отриманої ФОПом
Порядок оподаткування поворотної фінансової допомоги, яка надається фізичним особам – підприємцям. Давайте більш детально. Поворотна фінансова допомога не є доходом платника єдиного податку, якщо така сума була повернута протягом 12 календарних місяців з дня її отримання. Але рахувати старт дванадцятимісячного терміну ми починаємо не з дня договору, а з дня, що настає за днем фактичного надходження грошей такому ФОПу. Порядок оподаткування поворотної фінансової допомоги, отриманої, якщо не повернули у дванадцятимісячний строк, то перша і друга група єдиного податку включають таку допомогу у річний дохід, коли мали її повернути. Третя група спрощеної системи оподаткування включає дану допомогу у квартальний дохід, коли ця допомога повинна була повернутися. А от ФОПи на загальній системі оподаткування ці гроші в обліку не відображають, оскільки в переліку доходів загальносистемника їх немає, але якщо вони не повернули таку допомогу, то вона включається до доходів фізичної особи – підприємця на загальних підставах, тобто як фізичної особи й оподатковується 18% та 1.5% відповідно.
Підсумки. Надання фінансової допомоги ФОП спрощеної системи оподаткування в ПКУ не встановлено. Тобто фінансову допомогу надавати фізичним особам – підприємцям як на загальній, так і на спрощеній системі кожен має право. Надання фінансової допомоги на спрощеній системі оподаткування, якщо це надає ФОП, може призвести до того, що ФОП буде знятий зі спрощеної системи оподаткування з того моменту, коли він надав дану допомогу, і переведений на загальну систему оподаткування. Відповідно доходи, які буде отримувати ФОП, всі наступні доходи, які він буде отримувати, він буде оподатковувати як на загальній системі оподаткування.
***