Ви дізнаєтесь:
- Чи має право ФОП надавати благодійну допомогу.
- За яких обставин благодійність ФОПа матиме негативні наслідки.
- Про податкові наслідки отримання ФОПом благодійної допомоги.
Благодійник та благодійна діяльність
Благодійність, донати, ці два слова у нас постійно на слуху. Давайте розбиратися чи може фізична особа – підприємець надавати або отримувати благодійну допомогу. Відповідно до цього давайте визначимось, що таке благодійна діяльність. Згідно ст. 1 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» цей термін визначений як: добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку. Хто ж такий благодійник? Відповідно до цього Закону, благодійник – дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності. В ПКУ ми не знаходимо заборони щодо такого виду діяльності як благодійність у платників єдиного податку 1 та 3 групи. Але в роз’ясненнях податкової служби України ми знаходимо таку логіку: так, як благодійник це дієздатна фізична особа, то ФОП не може здійснювати зазначену діяльність в межах своєї підприємницької діяльності. Вони наголошують на тому, що ФОП єдиносистемник, спрощенець, він має право надавати благодійну допомогу тільки як фізична дієздатна особа.
У разі здійснення видів діяльності, не зазначених у свідоцтві платника єдиного податку, а це є як вид діяльності, благодійна допомога, ФОП спрощеної системи оподаткування переходить на сплату інших податків та зборів. Тобто це є діяльність, яка без КВЕДів. Відповідно переходимо на загальну систему оподаткування. Таке роз’яснення дається в ЗІР, 107.01.03.
Умови надання благодійної допомоги ФОПами - загальносистемниками
Що стосується ФОПів загальносистемників. Ми теж не знаходимо ніяких обмежень, але в нас є непряме визначення, що така допомога може надаватися ФОПами загальносистемниками. А саме, в п. 177.4 ПКУ ми знаходимо таке відсилання, що не відноситься до витрат такого підприємства надання благодійної спонсорської допомоги фізичної особи – підприємця. Тобто надавати благодійну допомогу фізична особа – підприємець загальносистемник має право, але він не відносить її до своїх витрат. Теж саме, погоджується з цим і податкова в ЗІР, 104.05, дає таке пояснення. Але в нас є виключення. Згідно п. 22 підрозділу 1 розділу ХХ ПКУ фізична особа – підприємець загальносистемник все ж таки може включити до своїх витрат перерахування грошових коштів або надання майна добровільно Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України і т.д. Ви можете ознайомитися з повним переліком відповідно кому може надавати благодійну допомогу ФОП у п. 22, який я озвучила раніше. А також, якщо він переказує кошти на спеціальні рахунки, відкриті Національним банком України для збору коштів. Саме в таких випадках дана благодійна допомога буде визнаватися як витрати у фізичної особи – підприємця загальносистемника.
Наслідки отримання ФОПами благодійної допомоги
Якщо ми будемо відповідати на питання: чи можуть ФОПи приймати благодійну допомогу, коли вони провадять свою незалежну діяльність? ФОПи можуть приймати благодійну допомогу у вигляді безоплатно наданих товарів, робіт, послуг. І ці товари, роботи, послуги, вони можуть включатися до суми доходу платника єдиного податку якщо такі дарування були задекларовані договорами дарування та іншими письмовими договорами, то згідно п. 292.3 ПКУ, це включається до доходу спрощенців. Вартість безоплатно отриманих за усною домовленістю товарів, робіт, послуг, згідно з нормами п. 292.3 ПКУ, не включається до сум доходу ФОПа – платника єдиного податку. Також фізична особа підприємець включає до складу загального оподаткованого доходу вартість безоплатно отриманих товарів по даті їх реалізації за ціною визначеною на рівні не нижче звичайної ціни.
ФОПи, які отримують гуманітарну допомогу. Якщо ФОП отримує гуманітарну допомогу, це не оподатковується та не включається до загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку. Благодійна, у тому числі гуманітарна допомога, яка надходить на його користь у вигляді коштів або майна (безоплатно виконаної роботи, наданої послуги) та відповідає вимогам, визначеним цим пунктом, а саме пп. 170.7.1 ПКУ.
Якщо ФОПи отримують бюджетний грант. Бюджетний грант, його визначення ми знаходимо в пп. 14.1.277-1 ПКУ. Відповідно до пп. 177.3.2 ПКУ не включаються до доходу фізичної особи підприємця суми доходу у вигляді бюджетного гранту.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.