Ви дізнаєтесь:
- Які ознаки визначають договір цивільно-правовим.
- Які податки та в які строки сплачуються при виплаті винагороди за ЦПД.
- Як відобразити в звітності виплату винагороди по ЦПД.
Ознаки ЦПД
Відмінність трудового договору від ЦПД: предметом договору є певний результат роботи, а не процес праці чи певні функції виконавця; ніяких авансів, відпусток чи регулярної оплати; не підпорядковується трудовому розпорядку та взагалі не підпорядковується трудовому законодавству. Договір підряду (ЦПД) укладається з: фізичними особами-підприємцями та з фізичними особами, може також бути укладений цей договір з фізичною особою, яка перебуває у трудових відносинах з суб’єктом господарювання.
Далі ми розглянемо договір саме з фізичними особами. За цим договором виплачується винагорода. І за цією винагородою є податки. Суб’єкти господарювання є податковим агентом, тобто він буде нараховувати та перераховувати до бюджету податки. Які це податки? ПДФО, військовий збір та ЄСВ. Так, винагорода за ЦПД договором є базою для оподаткування ЄСВ. Яким чином ЄСВ буде виплачуватися до бюджету? Якщо ви отримали акт виконаних робіт і виплачуєте за ним винагороду, разом з цією винагородою ви будете виплачувати і ЄСВ. А от якщо ви отримали акт виконаних робіт і чомусь не виплачуєте за цим актом винагороду, то ЄСВ ви зобов’язані виплатити, перерахувати до бюджету не пізніше ніж 20 календарних днів наступного місяця, в якому нам надійшов акт виконаних робіт.
Що стосується мінімальної бази ЄСВ, мінімального страхового внеску. Якщо ми уклали договір ЦПХ з фізичною особою, то немає ніякої прив’язки до мінімального страхового внеску. Тобто отримали, нарахували винагороду в 3000, заплатили з неї 22%. А от якщо ми уклали договір ЦПХ з фізичною особою, яка перебуває з нами в трудових відносинах, то тоді ми будемо прив’язуватися до мінімального страхового внеску. Береться весь дохід цієї особи, це і його заробітна плата та інші винагороди, і винагорода за ЦПХ договором, і якщо вони є менші ніж мінімальний страховий внесок, то тоді суб’єкт господарювання повинен провадити доплату до мінімального страхового внеску.
Сплата ПДФО та ВЗ
Що стосується ПДФО та військового збору. Коли ми їх будемо сплачувати? Перша ситуація. Винагорода виплачується через банк. Тобто ми виплачуємо винагороду за актом виконаних робіт. Разом з цією винагородою ми будемо робити платіжки, виплачувати й ПДФО, і військовий збір. Друга ситуація стосовно виплати винагороди. Виплачуємо через касу. Тоді ПДФО і військовий збір ми зобов’язані заплатити протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати). Це згідно з пп. 168.1.4 ПКУ. Третя ситуація. Винагорода за цивільноправовим договором була нарахована, але не виплачена. Як бути з ПДФО та військовим збором? Відповідно до пп. 168.1.5 ПКУ, сплачується у строки, встановлені для місячного податкового періоду, тобто не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування.
Відображення у звітності виплати винагороди за ЦПД
Тепер давайте до прикладів. Фізична особа, яка не є працівником підприємства, виконувала роботи за ЦПД з 1 січня по 20 березня 2023 року. Підприємство наприкінці березня нарахувало і виплатило їй (йому) винагороду за виконану роботу в сумі 60 000 грн. Як ми будемо це відображати в об’єднаному звіті? В додатку 1 Об’єднаної звітності, в березні ми вводимо 3 рядки по даному договору. У графі 08 вказуємо код «26» (тобто особа, якій виплачується винагорода за ЦПД). У графі 09 «Код типу нарахувань» зазначаємо «1». Цей код зазначається для осіб, які отримують дохід за виконану роботу, строк виконання яких перевищує календарний місяць. Якщо строк дії договору припадає на один місяць – цей рядок ми залишаємо не заповненим. У графі 10 слід вказувати місяць, за який проведено нарахування. У цьому випадку це січень, лютий і березень. У графі 14 вказуємо по кожному рядку кількість календарних днів перебування у цивільноправових січні - 31, в лютому – 28, у березні – 20 календарних днів. Далі заповнюємо графи 16, 17 та 20. Для цього слід врахувати, що оскільки винагороду нараховано відразу за три місяці (за січень, лютий та березень), то базу нарахування ЄСВ по кожному із цих місяців визначаємо, розділивши загальну суму на три.
Заповнюємо додаток 4ДФ за березень, адже саме у цьому місяці було нараховано і виплачено винагороду за договором ЦПД. При заповненні реквізитної частини 4ДФ слід вказувати кількість фізосіб, які перебували у звітному періоді, працювали по договору ЦПХ. У табличній частині 4ДФ, у графі 3а – сума нарахованого доходу відповідно до акту виконаних робіт / наданих послуг ми вказуємо суму саме винагороди. Графа 3а є обов’язковою, незалежно від виплаченої винагороди чи ні. У графі 3 відображаємо суму вже фактично виплаченої винагороди за ЦПХ-договором. 4а відображаємо суму ПДФО з нарахованої винагороди за договором ЦПХ у звітному періоді. Суму нарахованого військового збору вказуємо у графі 5а. Суму збору, сплачену до бюджету у графі 5 відповідно. У графі 6 слід вказати ознаку доходу 102, саме ця ознака є ознакою винагороди за договором ЦПХ. Дата прийняття/звільнення у графах 7 та 8 додатку 4ДФ для фізосіб, які працюють за ЦПХ-договором, не заповнюється. Якщо протягом звітного періоду з фізичною особою було укладено або розірвано ЦПХ договір, то необхідно заповнити ще додаток Д5 об’єднаної звітності. У графі 05 вказуємо «1» (громадянин України). У графі 6 – «0», але якщо ЦПХ договір укладено з працівником тоді проставляємо в даній графі «1». У графі 7 проставляємо категорію 3 «Особи, які виконують роботи за договором ЦПХ». У графі 08 та 09 зазначаємо податковий номер фізособи, її прізвище, ім’я та по батькові. У графі 10 зазначається період відносин за договором цивільноправового характеру. Графи з 11 по 15 не заповнюємо.
Підсумки. Отже, якщо фізична особа є працівником підприємства, то є прив’язка до мінімального страхового внеску. Якщо договір ЦПХ є більше ніж місяць, то є особливості заповнення Додатка 1 і розбиття на місяці, в яких був цей договір. Додаток 4ДФ заповнюється відповідно в місяці, в якому нараховано винагороду за ЦПХ і в якому ця винагорода виплачена.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.