Ви дізнаєтесь:
- Як правильно вказати період, що уточнюється та звітний період в УД.
- Як внести уточнюючі дані в декларацію ФОПа та додатки з ЄСВ.
- Як нарахувати та задекларувати самоштраф.
Зазначення періодів в уточнюючій декларації
Перше правило: складаємо податкову декларацію відповідно групи ФОП платника податку, в тому податковому періоді, що уточняється. В шапочці ви ставите в рядочку 03 позначку «уточнююча» і далі ваші періоди, податковий (звітний) період та податковий (звітний) період, що уточняється, повинні збігатися. Навіть якщо я зараз, в першому кварталі 2023 року, захочу уточнити декларацію за перший квартал 2022 року, то і в другій, і в третій табличці я відповідно буду ставити один і той самий показник – перший квартал 2022 року. Далі ми починаємо з вами заповнювати другий і третій розділ відповідно до вашої групи платника податків. В другому розділі, якщо це є перша група платника податку спрощеної системи оподаткування, ви проставляєте в щомісячних авансових внесках правильні дані. Далі переходите до заповнення коду рядочка 01 і ставите правильний дохід за звітний (податковий) період. Якщо ви його не змінювали, просто проставляєте ще раз цей дохід. Код рядочка 02 Обсяг доходу, що оподаткований за ставкою 15%, ви проставляєте тільки якщо у вас були на це причини, був факт перевищення, була праця за КВЕДами, які не були внесені в реєстр єдиного платника податків або забороненими КВЕДами.
До прикладу, якщо у нас є ФОП 2 групи й він вказав у свої звітній декларації авансові внески за перший і другий квартал. Потім дізнався, що має право на так звану воєнну пільгу, не сплачувати єдині податки починаючи з квітня 2022 року, і вирішив, що хоче скористатися цією пільгою. Тоді він мусить подати уточнюючу декларацію і в третьому розділі просто показати нарахування щомісячні авансових внесків (3900) тільки за перший квартал. В другому і четвертому кварталі просто поставити прочерки. Код у рядочку 03, він показує свій правильний обсяг доходу. Рядочок 04, він заповнює або не заповнює, відповідно якщо він мав певні причини для оподаткування за ставкою 15%, які я назвала раніше.
Заповнення уточнюючої декларації ФОПами 3 групи (3%, 5%)
ФОП 3 група 3%, 5%. Тут ми в четвертому розділі декларації й в п’ятому розділі декларації показуємо, і заповнюємо правильні дані по даному ФОПу. А от у шостому розділі уточнюючої декларації ми показуємо в рядочку 15 суму зі звітної декларації, яку ми уточнюємо, тобто суму єдиного податку, яка була неправильно визначена, а вже в рядку 16 ми з вами повинні показати правильну суму єдиного податку. І відповідно різниця між цими двома сумами, рядком 16 та 15, якщо вона позитивна, тобто ви занизили податкові зобов’язання і зараз повинні доплатити єдиний податок, цю різницю ви показуєте в рядку 17. Якщо навпаки ситуація – показуєте в рядочку 18.
Заповнення уточнюючої декларації ФОПами 3 групи (2%)
Що стосується ФОПів 3 групи, які перебувають на спрощеній системі 2%, то в декларації ми з вами показуємо в розділі 1 «Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку» в уточнюючій декларації код рядочка 01 і код рядочка 02, ми показуємо «правильний» обсяг доходу і «правильну» суму податкових зобов’язань відповідно. Далі ми переходимо до заповнення третього розділу даної декларації й в рядку 05 третього розділу ми показуємо суму єдиного податку, яку ми зазначили в декларації, яку уточнюємо. А в рядку 06 ми показуємо вже «правильну» суму податкових зобов’язань, яку тільки що, показали в другому коді рядочка. Відповідно різниця між цими сумами, позитивна і негативна, відображається, як в аналогічних прикладах до цього, в рядочках 07 та 08.
Заповнення Додатків з ЄСВ
Стосовно додатків ЄСВ. Для ФОПів 1, 2 та 3 групи 3%, 5%, в нас діє додаток 1 до декларації. А для ФОПів 3 групи 2% це додаток 2.
Як ми будемо з вами уточнювати цей додаток? Якщо відбулася помилка, ми показуємо і звітний, уточнюючий період відповідно до алгоритму, який я навела на початку відео. Далі ми з вами заповнюємо розділ 9 додатку 1, 2, за період, визначений в графі 8 і заповнюємо з «правильними» показниками. І переходимо до заповнення розділу 10 відповідних додатків. В розділі 10 «Визначення зобов’язань зі сплати єдиного внеску у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок» ми показуємо наступні дані. В першому рядочку ми показуємо суму з «помилкової» звітної декларації. Тобто ту суму єдиного внеску, яку ми показали у звітній декларації. А от в рядочку 2 ми показуємо уже «правильну», уточнену суму єдиного внеску, ту, яку ми щойно показали в розділі 9. Відповідно різниця між цими двома сумами відображається в третьому чи в четвертому рядочках відповідно.
І не забуваємо, що якщо ми з вами будемо уточнювати декларацію, то податківці наголошують, що ми вже повинні з вами подумати й нарахувати собі самоштрафи (3% та 5% відповідно). 3% ми повинні нарахувати, сплатити й тільки тоді показати в уточнюючій декларації. Ми їх нараховуємо, якщо подаємо уточнюючу декларацію, із суми перевищення податкового зобов’язання уточнюючої декларації над звітною декларацією. 5% ми показуємо суму самоштрафу тоді, коли ми зображуємо дані уточнення у звітній декларації.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.