Ви дізнаєтесь:
- Про правила оприбуткування та здавання готівки у відокремлених підрозділах.
- Як передається виручка, якщо відокремлений підрозділ в одній будівлі з головним підприємством.
- Як провести передачу виручки через ПРРО/РРО.
Порядок оприбуткування готівки у відокремлених підрозділах
Юридичні особи, які здійснюють продаж товарів (надання послуг), можуть мати, так звані, окремі структурні підрозділи, в яких відбуватиметься продаж тих самих товарів або надання послуг. Приміром якась торгівельна мережа окремих магазинів, якась мережа окремих аптек, а можливо мережа окремих закладів ресторанного господарства. Тобто так звані відокремлені підрозділи з точки зору Положення №148 щодо ведення касових операцій. Так от, такий відокремлений підрозділ, він може бути як з касовою книгою, так і без касової книги. Касова книга відокремленого підрозділу потрібна, якщо підрозділ проводить операції з приймання та/або видачі готівки з оформленням їх прибутковими та видатковими касовими ордерами. Якщо ж підрозділ здійснює розрахунки тільки з покупцями із застосуванням або РРО, або ПРРО, йому, звісно, касова книга не потрібна. Якщо відокремлений підрозділ працює без касової книги, то оприбуткування готівки таким підрозділом залежить від того застосовує він класичний РРО чи програмний РРО. Якщо це класичний РРО, то оприбуткування готівки таким відокремленим підрозділом, це забезпечення зберігання щоденних Z-звітів, увага, в електронній формі протягом строку, визначеного п. 44.3 ПКУ.
До речі, а якщо на нас розповсюджується ця вимога, пишіть, будь ласка, у коментарях як ви забезпечуєте саме зберігання Z-звітів в електронному вигляді.
Ну а якщо використовуєте ПРРО, то оприбуткування буде: забезпечення щоденного створення Z-звітів і подання їх до сервера податкової, а також направлення електронних чеків і повідомлень для їх реєстрації та довгострокового зберігання на сервері. Тобто факт оприбуткування виторгу підрозділом, який не веде касову книгу, прив’язаний до формування Z-звіту.
Порядок здавання готівки відокремленими підрозділами
При цьому, здавання готівки підрозділом може бути безпосередньо в касу юридичної особи, так і надавачам платіжних послуг, комерційним агентам із приймання готівки – для її переказу і зарахування на банківські рахунки підприємства.
Якщо відокремлений підрозділ здає готівку в касу, то касир відокремленого підрозділу проводить на РРО або на ПРРО операцію «службова видача» і виймає виручку або зі скриньки РРО, ну якщо це ПРРО – з місця зберігання коштів. Ну і вже передає виручку в касу головного підприємства. При цьому видатковий касовий ордер на видачу коштів звісно в підрозділі не оформлюють. Але головне підприємство в день отримання виторгу від підрозділу, треба скласти прибутковий касовий ордер і на його підставі внести запис до касової книги. Звісно коли фактично гроші надійдуть, в той самий день і буде формуватися такий прибутковий касовий ордер.
Порядок здавання готівки відокремленими підрозділами
При цьому підприємства, що мають відокремлені підрозділи, які проводять касові операції й режим роботи яких не збігається з порядком функціонування бухгалтерів підприємства – юрособи (у тому числі у вихідні дні), внутрішнім документом визначають порядок взаємодії відокремлених підрозділів із бухгалтерією підприємства – юридичної особи. Тобто може бути такий випадок, коли виторг буде ночувати безпосередньо в скриньці РРО відокремленого підрозділу, ну а вже передається в робочий день каси головного підприємства.
Привертає до себе увагу така ну доволі цікава податкова консультація, в якій чомусь податкова доходить висновку, що якщо торговельний зал знаходиться в одній будівлі з бухгалтерією й адміністрацією підприємства, тобто за адресою фактичного місцезнаходження суб’єкта господарювання, то це не може вважатися відокремленим підрозділом підприємства, а торгівельний виторг, отримана такою господарською одиницею, в обов’язковому порядку має бути оприбуткована в касовій книзі підприємства.
Якщо ж ми звернемося до визначення відокремленого підрозділу, яке використовується в пп. 2 п. 3 Положення №148, зокрема до відокремлених підрозділів відносяться структурні підрозділи, стаціонарні або пересувні, де реалізуються товари (надаються послуги) та здійснюються розрахункові операції. І незалежно від того, знаходиться підрозділ за тією ж адресою, що й адміністрація/бухгалтерія або за іншою адресою. До речі, були дуже позитивні з цього приводу індивідуальні податкові консультації, але ж безпосередньо від цього буде залежати оприбуткування готівки. Чи це буде якийсь сформований Z-звіт, чи це буде безпосередньо запис до касової книги в той самий день, тобто в той день, коли воно було наторговано.
ПРРО/РРО – операції при передачі виручки
При цьому, сума коштів до оприбуткування в основній касі, яка надійшла з відокремленого підрозділу, вона має відповідати сумі коштів, що була вилучена зі скриньки РРО відокремленого підрозділу. Тобто виторг, він може ночувати в скриньці РРО підрозділу і в такому разі звісно не треба робити операцію «службова видача». Якщо ж підрозділ здає безпосередньо виручку до банку, то треба вийняти готівку зі скриньки РРО або з місця зберігання коштів і провести на РРО або на ПРРО операцію «службова видача». Надалі передати кошти до банку або через інкасаторів, або відправити до банку свого працівника для внесення коштів на рахунок через касу банку, ПТКС або платіжний термінал. Звісно в касовій книзі головного підприємства таку виручку не відображають, адже безпосередньо такий виторг в касу головного підприємства потрапляти не буде, вона зарахується на поточний рахунок.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.