Ви дізнаєтесь:
- Хто та яких умов може здійснювати розрахункові операції.
- Чи може кілька касирів використовувати один ПРРО і що робити при звільненні касира.
- Що робити при закінченні дії електронного ключа та зміні підпису касира.
Умови здійснення особою розрахункових операцій
Особа може здійснювати розрахункові операції на ПРРО з використанням електронного підпису такої особи або електронної печатки суб’єкта господарювання, на якого зареєстровано ПРРО, лише після внесення даних про сертифікати до Реєстру ПРРО згідно з Порядком №317 і за умови дійсності відповідного сертифіката відкритого ключа. При цьому дані сертифікатів електронних підписів та/або печаток, що використовуються таким ПРРО, вони вносяться до реєстру ПРРО на підставі тієї інформації, яку подадуть суб’єкти господарювання, подать вони її в електронній формі, це будуть конкретні повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованих/удосконалених сертифікатів відкритих ключів, які будуть застосовуватися безпосередньо в цьому ПРРО. Тобто треба подати повідомлення за формою №5-ПРРО, форма якого наведена в додатку 5 до Порядку №317. Тобто без подання цього повідомлення не має можливості конкретним особам працювати на ПРРО.
Повідомлення за формою №5-ПРРО: зміст на нюанси заповнення
Якщо ми звернемося до форми повідомлення і безпосередньо до другого розділу, то ми побачимо там дані про осіб, яким делеговано право підпису електронних документів. Безпосередньо прізвище, ім’я, по батькові такої особи, податковий номер, а можливо, якщо в особи немає податкового номера, серія і номер паспорта, за яким вона буде обліковуватися в податковій, ідентифікатор ключа суб’єкта господарювання, ну і тип підпису. І от щодо типу підпису, зверніть увагу, ми можемо тут зазначити або касир, або старший касир, або припинення роботи. Якщо ми зазначили виключно касир, то слід зважати на такий момент, що програмне забезпечення може бути одночасно встановлено на будь-яку кількість пристроїв, але використовувати один програмний РРО можна тільки на одному пристрої, тільки одним касиром. Тобто якщо на одному ПРРО працює декілька касирів, то щоб другий касир міг використовувати цей ПРРО, попередній касир має закрити свою зміну. Адже у разі відкриття зміни на ПРРО одним касиром, інший касир не може здійснити вхід на такий ПРРО. І безпосередньо функція старшого касира полягає в тому, щоб у разі не закриття зміни одним касиром та/або неможливістю виконати закриття зміни на такому ПРРО, зайти у вже відкриту зміну іншим касиром та здійснити її закриття.
Функції старшого касира
Отже, основна принципова відмінність касира і старшого касира, що старший касир може зайти у вже відкриту зміну, яку відкрив вже просто касир.
До речі, може бути така ситуація, що відбулася зміна електронного підпису і при зміні такого підпису для роботи з ПРРО суб’єкту господарювання звісно необхідно подати повідомлення за формою додатка 5 до Порядку №317 із зазначенням даних про ідентифікатор ключа вже з нового сертифіката касира. І може бути так, що якщо користувач не закрив робочу зміну, але вже згенерував новий кваліфікований електронний підпис, то для роботи з ПРРО з новим ідентифікатором ключа, він повинен подати повідомлення з інформацією про новий ідентифікатор ключа сертифіката, який використовується для підпису. І при цьому в графі тип підпису повідомлення необхідно вказати «старший касир». Чому це відбувається? Тому що зміна вже відкрита звичайним касиром, при цьому згенерувався новий електронний підпис, і зміну, відкриту звичайним касиром, безпосередньо може закрити виключно старший касир.
Якщо на момент формування нового кваліфікованого електронного підпису зміну на ПРРО було закрито, то в графі «Тип підпису» звісно можна вказати просто «Касир». Ну і податкова рекомендує скасування електронних ключів касирів або їх сертифікатів, використовувати звісно після закриття зміни таким касиром.
Звільнення касира
У разі звільнення касира суб’єкт господарювання подає в податкову те саме повідомлення за формою №5-ПРРО, але вже з типом «припинення роботи» для такого касира.
І виникає ще одне закономірне питання: а чи треба подавати повідомлення з типом «припинення роботи» якщо закінчується термін дії того самого електронного ключа? Так от, як зазначала податкова в роз’ясненні ЗІР категорії 109.20, яке ви бачите на слайді: суб’єкту господарювання не потрібно подавати повідомлення за формою №5-ПРРО з типом підпису «припинення роботи» на кваліфікований електронний підпис касира, якщо термін дії електронного ключа закінчився та/або його скасували.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.