Ви дізнаєтесь:
- З якої дати можна виправляти помилки без самоштрафів.
- Як уточнити занижені податкові зобов'язання.
- Чи можна «анулювати» нараховані самоштрафи.
Законодавчі норми щодо порядку виправлення помилок у звітності
Не помиляється той, хто не працює. Ну а звісно бухгалтери працюють дуже багато, тобто помилки є неодмінним (умова) атрибутом діяльності, пов’язаної із нарахуванням і сплатою податків, із заповненням декларацій. Податковий кодекс встановлює свої правила, які стосуються виправлення помилок, так зване самовиправлення. Нагадаю, що йдеться ст. 50 ПКУ, яка передбачає виправлення помилок через уточнюючий розрахунок або через подання поточної декларації із певними особливостями, а також передбачає нарахування штрафу, у разі, якщо при виправленні помилок ми з вами знизили податкові зобов’язання. Тобто в результаті виправлення ми маємо недоплату податку або збору, ми маємо нарахувати самоштраф, який складає 3%, якщо виправлення йдеться через уточнюючий розрахунок, або 5%, якщо йдеться про виправлення через поточну декларацію. Дуже довгий час бухгалтери забули про ці штрафи. Чому? Тому що почався карантин, потім почався воєнний час і власне норми, які були у податковому законодавстві, дозволяли трошечки розслабитись і при виправленні помилок, навіть коли таке виправлення приводило до збільшення податкових зобов’язань, самоштрафи не нараховувати.
Але все змінилося у 2022 році, коли наш законодавець почав активно виправляти п. 69.1, який регламентував податкову відповідальність на період воєнного стану. І ось маємо наступну цікавинку. Закон №2836, який прийняли наприкінці 2022 року і який запрацював з 03.01.2023 року.
Трошечки передісторії. До набуття чинності цим законом ми мали зміни, які були внесені в воєнний пункт 69.1, зокрема щодо самовиправлення, Законом №2260. Ці правила працювали починаючи із травня місяця і встановлювали дедлайн, фактично 25 липня 2022 року, після якого ми з вами стикнулися із донарахуванням самоштрафів у поданні уточнюючих декларацій, чи поточних декларацій із виправленням податкових зобов’язань у сторону виправлення. Після цього з’явився Закон №2836, який, увага, запрацював з 03.01.2022, тобто юридично набув чинності, а мав застосовуватися із 27.05.2022 року. Отже, застосовуватися заднім числом. Як ми бачимо, в порівнянні норм вже немає того дедлайну, після якого треба донараховувати самоштрафи. І зараз, якщо я виправляю свої податкові зобов’язання через уточнюючий розрахунок, або через декларацію, але у звітних періодах, які припадають на період дії воєнного стану, я можу не нараховувати штрафні санкції, тобто самоштрафи 3 чи 5%, які передбачені ст. 50, а також не нараховувати пеню.
Позиція ДПС щодо нарахування штрафів на час воєнного стану
Що ж відбувається на практиці? Податківці, зважаючи на попередню редакцію і дію, фактично, норми в редакції Закону №2260, після 25 липня 2022 року почали активно рекомендувати бухгалтерам і донараховувати штрафи за заниження податкових зобов’язань. Тут хочу зазначити, що штрафи за воєнні коригування, у разі якщо вони зроблені податківцями, вже ж таки вимагають нарахування штрафів, адже регулюються іншою нормою, п. 69.2 Податкового кодексу, перехідних положень, і, як ми бачимо, кажуть, згадують про те, що у випадку податкових перевірок донарахування тягне за собою штрафні санкції й не діють жодні карантинні або воєнні обмеження і мораторії щодо не нарахування штрафів за заниження податкових зобов’язань. Але ми з вами зараз все ж таки кажемо про самоштрафи. Із самоштрафами ситуація трошечки інша.
Приклад уточнення податкових зобов’язань з нарахованим самоштрафом
Отже, ситуація із самоштрафами наступна. Я бухгалтер, виправила декларацію, після 25 липня зробила збільшення податкових зобов’язань і відповідно подала цю декларацію у грудні. Припустимо період прийшовся на воєнний стан, я виправляла податкові зобов’язання за травень і, повторюся, виправлення подала у грудні. Оскільки подала у грудні, працювала перша редакція Закону №2260, де податківці порадили мені нарахувати самоштрафи. Зараз, після набуття чинності Законом №2836, виявляється, що цей самоштраф, він є недоречним, тому що його можна не нараховувати. Підкреслюю, Закон №2836 працює з 27 травня, отже моє грудневе уточнення мало йти без самоштрафу. Що я зроблю? Ну напевне звернуся знову до уточнення. Але, на жаль, тут мені на заваді стане роз’яснення із ЗІР. І як ми бачимо, в цьому роз’ясненні, відповідаючи на запитання чи можна якимось чином прибрати той самоштраф, який я самостійно, своїми руками, вже нарахувала, на жаль, податківці дають однозначну відповідь ні. Тому що такий самоштраф є узгодженим податковим зобов’язанням. Тому дуже цікаво як будуть розвиватися події щодо тих поданих декларацій, які передбачали нарахування самоштрафу у період до набуття чинності Законом №2836, адже спеціальних роз’яснень в Податковому кодексі з цього приводу в нас, на жаль, немає.
Поради платнику податку щодо уточнення звітності внаслідок заниження податкових зобов'язань
Що хочу порадити зараз бухгалтерам? По-перше, подаючи декларації з уточненням із заниженням податкових зобов’язань, в жодному разі не до нараховувати самоштрафи, але лише у випадку, якщо ваші виправлення стосуються періоду воєнного стану. Хочу нагадати, що всі помилки, які ми виправляємо за періоди до 1 березня 2020 року, мають супроводжуватися самоштрафами у разі заниження податкових зобов’язань. Тому що в цей період в нас не працювали карантинні норми. Після 1 березня 2022 року до 24 лютого 2022 року ми також не нараховуємо самоштрафи, тому що це карантинний період і не нарахування самоштрафів передбачено окремою нормою, п. 52-1 підрозділу 10 Розділу ХХ ПКУ. Ну а ситуації із виправленням помилок, які в нас виникли після 24 лютого і до закінчення воєнного стану, вже має новітню інтерпретацію, самоштрафи не застосовуються згідно з новою редакцією п. 69.1, про який я вже сказала. Також зважте, будь ласка, що паралельно із цими нормами ми можемо з вами все ж таки натрапити на штрафи, які нараховуються при перевірках.
Самоштрафи та податкові різниці
І на останок зазначу, що виправлення помилок і самоштрафи, особливо самоштрафи, не тягнуть за собою коригування податкових різниць, як передбачено для платників податку на прибуток. Тому що штрафні коригування стосуються виключно тих штрафів, які нараховує податкова при перевірках. Самоштрафи в додаток Різниця відображатися не будуть. Зверніть, будь ласка, на це увагу.
Підсумки. Закон №2836 дозволив виправляти податкові зобов’язання без самоштрафів, але це стосується періодів помилок, які припадають на період воєнного стану, тобто починаючи з 24 лютого. Є проблема щодо нарахованих самоштрафів, які були подані із деклараціями в період після 25 липня до 3 січня 2022 року. Фактично зараз немає механізму щодо їх скасування, хоча по законодавству вони мають бути скасовані. Ті декларації із виправленнями, які подаються зараз, до кінця дії воєнного стану, не передбачають нарахування самоштрафів, якщо ми занизили податкові зобов’язання. Цей момент треба ретельно контролювати, щоб раптом не натрапити на автоматичне нарахування, яке в нас може виникнути при заповненні декларації в автоматичному режимі.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.