Ви дізнаєтесь:
- Хто та за яких умов оплачує лікарняні суміснику.
- Для чого потрібна довідка про середню зарплату і що робити, якщо її немає.
- За яких умов лікарняний суміснику оплачується ПФУ
Оплата перших п’яти днів непрацездатності
Звичний за багато років порядок призначення лікарняних сумісникам з цього року зазнав істотних змін та і змін таких, які викликали дуже багато запитань у роботодавців. Але якщо ми беремо класичний лікарняний, як і раніше, перші п’ять днів у нас оплачує роботодавець і в цьому питанні Пенсійний фонд все ж таки каже звертатися і прямо читати норму Порядку №440. Так от, колеги, якщо ми відкриємо п. 2 Порядку №440, який ви бачите на екрані, то оплата днів тимчасової непрацездатності здійснюється як за основним місцем роботи й, увага, та за місцем роботи за сумісництвом, у формі матеріального забезпечення, що повністю або частково компенсує втрату заробітної плати. Тобто по факту тут не змінилося нічого. Порядок №440 каже: і основне місце роботи, і місце роботи за сумісництвом. При цьому дні тимчасової непрацездатності, перші п’ять днів, вони не оплачуються з підстав, передбачених ст. 16 Закону України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Отже, якщо ваш сумісник дійсно втратив заробіток за перші п’ять днів хвороби і якщо він не підпадає під причини, передбачені ст. 16 Закону №1105, то звісно ви в такому випадку призначаєте оплату цих перших п’яти днів.
Довідка про середню зарплату з основного місця роботи – підстава для оплати лікарняного суміснику
Після того, як ви зробили рішення про призначення, ваше рішення передається надалі в бухгалтерію. І тут же бухгалтерія стикається з наступною проблемою, що оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності коштом коштів роботодавця здійснюється на підставі довідки про середню зарплату за основним місцем роботи.
До речі, напишіть у коментарях, а чи ваші сумісники приносять вам довідки про середню зарплату за основним місцем роботи. І наголошую, що, як ви бачите на екрані, форма такої довідки, вона має бути виключно та, яка наведена в Порядку №1266.
Що роботи в такому випадку, коли сумісник для оплати перших п’яти днів довідку нам не надав? Так от, як роз’яснював того року Фонд соцстраху, що довідка про середню зарплату за основним місцем роботи не впливає на прийняте рішення за місцем роботи, за сумісництвом щодо призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, а лише використовується для правомірного обчислення суми такого матеріального забезпечення. Отже, не маючи відповідної довідки страхувальник або уповноважені ним особи приймають рішення оплатити. Передають оригінал цього рішення в бухгалтерію. Ну а вже бухгалтерія звертається до сумісника з письмовим проханням надати йому відповідну довідку і якщо немає конкретної довідки від сумісника, то звісно це вже, як то кажуть, проблеми бухгалтерії не проводити відповідні розрахунки.
Дії роботодавця за відсутності довідки про середню зарплату
Ну а що ж робити в ситуації оплати за рахунок Пенсійного фонду? За нормами ч. 1 ст. 22 Закону №1105 страхова виплата у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, тобто все, що відбувається за рахунок Пенсійного фонду, вона призначається та здійснюється за основним місцем роботи. А це лікарняний шостого дня. Це ті самі декретні. При цьому допомога по тимчасовій непрацездатності надається за основним місцем роботи й, увага, або за місцем роботи за сумісництвом. І як роз’яснює цю норму Пенсійний фонд, що допомога по тимчасовій непрацездатності та допомога по вагітності та пологах призначається та надається застрахованим особам страхувальниками за основним місцем роботи й лише у разі не реалізації застрахованою особою права на таку допомогу, вона надається за місцем роботи за сумісництвом. І до речі, тут, знову ж таки, формально, в гру вступає та сама довідка про середню зарплату з основного місця роботи, адже страхові виплати здійснюються на підставі довідки про середню зарплату за основним місцем роботи. Отже, якщо ми роботодавець за сумісництвом, ми однозначно можемо прийняти рішення про оплату перших п’яти днів, при цьому щодо шостого дня ми звісно не робимо жодних відмов, адже це пряма норма, яка передбачає, що за сумісництвом за рахунок Пенсійного фонду, якщо була вже оплата за основним місцем роботи, жодних призначень здійснюватися не буде. При цьому документальним підтвердженням не реалізації права застрахованої особи на страхову виплату у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності буде вмотивоване рішення страхувальника або уповноважених ним осіб про відмову в призначені страхової виплати. Коли страхувальник або уповноважена особа прийме таке рішення, вона не наддасть ні оригінал, ні копію, ні витяг з того рішення застрахованій особі. Застрахованій особі вона наддасть виключно оригінал повідомлення про відмову в призначені допомоги з зазначенням причини відмови та порядку оскарження не пізніше п’яти днів після прийняття відповідного рішення. Отже, з огляду на таку ситуацію, що з шостого дня або повноцінний декретний суміснику ми можемо оплатити виключно коли йому відмовили за основним місцем роботи й на підставі виключно того оригіналу повідомлення, який він нам наддасть за основним місцем роботи, можемо зробити висновок.
Повідомлення про відмову у виплаті допомоги
Особисто я рекомендую всім роботодавцям сумісникам зробити конкретні письмові повідомлення, як тим що і давно працюють, так і новим працівникам, що за основним місцем роботи в них не буде допомоги від Пенсійного фонду. Але за умови надання оригіналу повідомлення про відмову з основного місця роботи, вони можуть цей оригінал повідомлення принести нам безпосередньо за сумісництвом і ми вже будемо окремим рішенням приймати рішення щодо, приміром, оплати тих самих лікарняних, починаючи вже з шостого дня, який буде оплачувати вже безпосередньо Пенсійний фонд.
Підсумки. Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності роботодавцем працівнику суміснику здійснюється так, як і раніше. Якщо працівник сумісник з основного місця роботи принесе оригінал повідомлення в відмові призначення йому лікарняних листків, то тоді роботодавець за сумісництвом може прийняти рішення щодо нарахування лікарняних за рахунок Фонду. Для розрахунку середньої у випадку нарахування лікарняних суміснику з основного місця роботи треба буде взяти довідку про середню зарплату за формою додатка до Порядку №1266.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.