Відеоблоги

Нові коди УКТ ЗЕД: що відображати в РРО-чеку

Ви дізнаєтесь:

  • Як користуватися оновленою класифікацією товарів.
  • Як запрограмувати РРО для реалізації товарів зі старими та новими кодами УКТ ЗЕД.
  • Як обліковувати товари зі старими та новими кодами УКТ ЗЕД.
Оберіть відео для перегляду

5(7)

Оцініть відео:

Нові коди УКТ ЗЕД: що відображати в РРО-чеку

00:08:08

Тимур Алієв

5(7)

Оцініть відео:


Підакцизні товари

Податковий кодекс відносить до підакцизних товарів: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; рідини, що використовуються в електронних сигаретах; пальне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; ну й електричну енергію.

І до речі, напишіть у коментарях чи торгуєте ви чимось з перерахованого переліку. Тобто чи торгуєте ви взагалі підакцизними товарами.


Відображення коду УКТ ЗЕД в чеку РРО

При цьому Закон про РРО визначає, що якщо суб’єкт господарювання проводить розрахункові операції, то він має проводити такі операції зокрема через РРО і для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін обліку товарів та обліку їх кількості. Тобто, безпосередньо, код УКТ ЗЕД, він стосується виключно тих випадків і відображаються в чеку РРО виключно в тих випадках, коли ви здійснюєте продаж підакцизних товарів. Якщо ви не здійснюєте продаж підакцизних товарів, то в чеку РРО ви код УКТ ЗЕД не зазначаєте.

Для підакцизного товару необхідно забезпечити зазначення у фіскальному касовому чеку коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, який складається з 10 цифр. При цьому, звертаю увагу, що з 1 січня поточного року набрав чинності новий Закон про Митний тариф України від 19.10.2022 р. №2697-IX. Тобто який визначає безпосередньо нові коди УКТ ЗЕД. І як роз’яснювала Державна митна служба, для полегшення використання оновленої Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, Держмитслужба наказом від 23 листопада минулого року №513 затвердила перехідні таблиці від УКТ ЗЕД версії 2017 року до УКТ ЗЕД версії 2022 року. І якщо ви звернетеся до цих таблиць, то між кожною парою кодів міститься позначка: або просто прочерк, або «ех», або прочерк, де безпосередньо означає коди, які застосовувалися в УКТ ЗЕД 2017 року і повторно застосовуються в УКТ ЗЕД 2022 року без змін обсягів товарів, що класифікуються за цими кодами. Ну якщо ж ви там між старими й новими кодами, приміром, стоять якісь інші позначки, приміром «ех» і тощо, то це означає, що певні зміни все ж таки відбулися.

І до речі, напишіть у коментарях чи відбулися зміни в тих кодах УКТ ЗЕД, якими ви безпосередньо торгуєте, як підакцизними товарами.


Програмування РРО за наявності старих та нових кодів УКТ ЗЕД

Звісно при цьому постає питання, а який код УКТ ЗЕД потрібно зазначати в чеку РРО, старий чи новий? З цього приводу було роз’яснення податкової 3 січня поточного року за посиланням, яке ви бачите на слайді, що суб’єктам господарювання при програмуванні найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної категорії згідно УКТ ЗЕД слід враховувати інформацію, яка вказана у супровідному документі (податковій накладній) постачальника при придбанні такого товару. Тобто суб’єкт господарювання, він має запрограмувати в РРО два види коду УКТ ЗЕД згідно зі старою і новою версіями, якщо дійсно у вас відбулися якісь зміни. При цьому касир, пробиваючи чек, обиратиме той код, який відповідає товару, що продається, тобто виходячи з того, з яким кодом такий товар був відображений у вхідній податковій накладній. І якщо товар потрапив до суб’єкта господарювання зі старим кодом УКТ ЗЕД, то саме його слід наводити в касовому чеку. Якщо ж з новим, то вказувати необхідно вже новий код УКТ ЗЕД.


Облік товарів зі старими та новими кодами УКТ ЗЕД

Звісно як при цьому касир все це може проконтролювати? Привертає до себе увагу індивідуальна податкова консультація 2020 року, за якою суб’єкт господарювання веде облік товарних запасів за місцем їх реалізації згідно з накладними, транспортними накладними тощо у матеріальному вигляді, а через РРО ведеться облік реалізованих товарів. Тобто РРО, він не є інструментом для кількісного обліку товарів. І товар, що надійшов на торгову точку, з прив’язкою до прибуткових накладних (а тим більше до вхідних податкових накладних) в РРО не вносять. Тобто по факту у касира не буде інформації, коли: саме вичерпаються запаси товару, що надійшов зі старим кодом УКТ ЗЕД; і коли пробивати реалізацію такого товару вже з новим кодом. Ну можливо у вас система обліку якимось чином пов’язана з РРО. Але це можуть дозволити собі далеко не всі, але у будь-якому разі вам необхідно забезпечити окреме відображення в бухобліку і в обліку за місцем торгівлі підакцизних товарів однієї назви з різними кодами.