Ви дізнаєтесь:
- Коли планують скасувати ЄП 2%.
- Хто з самозайнятих осіб матиме право не сплачувати ЄСВ.
- Як зміниться порядок застосування РРО-штрафів та проведення перевірок.
Внесення змін до ПКУ, Законів про ЄСВ та РРО
Нарешті новина про скасування єдиного податку 2% набула певних обрисів і ми дуже поспішаємо поділитися цією новиною з нашими шановними передплатниками, і нашими слухачами. Йдеться про законопроект, який був проголосований 27 січня на черговому засіданні Кабміну. Як ми бачимо, йдеться про внесення змін до Податкового кодексу і в принципі можна було б про це не казати, адже у нас є безліч законопроектів, які залишаються тільки на стадії проекту, якби не одне але. А йдеться про те, що обіцянка про скасування єдиного податку 2%, вона була зроблена для отримання допомоги від МВФ. Отже, шанси у проголосованого на засіданні Кабміну законопроекту набути образу законопроекту Верховної ради й згодом закону достатньо високі.
Обмеження періоду дії деяких «воєнних» норм і піль
А ми з вами розглянемо головні моменти, які пропонується змінити у ПКУ. Власне йдеться не тільки про ПКУ, а і про Закон про ЄСВ, а також про Закон про РРО. В чому полягає новина? Здавалось би, одна невеличка деталь, обмежується період застосування пільг, які надавалися зазначеним законами на період дії воєнного стану. І до згадування кінця воєнного стану додається таке невеличке уточнення: «але не довше ніж до 1 липня 2023 року». Ну погодьтеся, навряд чи воєнний стан буде скасований до 1 липня, отже ми з вами розуміємо, що пільги діятимуть до 1 липня 2023 року, звісно у разі прийняття закону в тому вигляді, в якому зараз він перебуває на стадії законопроекту.
Що відбувається, коли цю невеличку фразу додають до норм Податкового кодексу, Закону про ЄСВ і Закону про РРО? Давайте з вами дивитися. Перший пункт, який постраждав від цього уточнення, це п. 9 підрозділу 8 Розділу ХХ ПКУ. І пікантність ситуації полягає в тому, що в цьому пункті ми маємо два підпункти. Адже це норма п. 9.1, яка надавала безумовне право ФОПам 1 та 2 групи не сплачувати єдиний податок. Ну а п. 9.2, як ми бачимо, це впровадження того славнозвісного єдиного податку 2% щодо скасування якого почався цей весь «сир-бор». І як наслідок, після внесення таких змін, як уточнення, маємо наступне. З 1 липня 2023 року припиняє існування єдиний податок 2%. І хочу зазначити, що правила повернення на ту систему оподаткування, на якій перебували платники податків, які перейшли на 2%, вони власне були вже прописані в підрозділі 8, пункт 9. Отже, якщо ви зараз перебуваєте у статусі платника єдиного податку 2%, вам варто краще придивитися до таких перехідних норм, що відбувається коли ви втрачаєте статус платника єдиного податку 2% автоматично. Ну а що стосується ФОПів 1 та 2 групи, зрозуміло, що починаючи з ІІІ кварталу, тобто з 1 липня 2023 року, доведеться таким ФОПам все ж таки на загальних підставах сплачувати свій єдиний податок. Єдина думка, якою хочу також з вами поділитися, що не зачепили потенційні зміни п. 69.1 підрозділу 10 Розділу ХХ ПКУ. Адже нагадаю, що в цьому пункті в нас є алгоритм щодо можливості не сплачувати податки за відсутності можливості. Тому, будь ласка, якщо ви є ФОПом 1-2 групи й просто так, без підставно, без підтвердження не сплачували єдиний податок, будь ласка, уважно придивляйтеся вже до правил, які підставно дають змогу не платити цей податок через відсутність можливості.
Обмеження строку дії пільг, передбачених законом про ЄСВ
Ну а ми з вами розглядаємо наступні зміни. Отже, 1 липня 2023 року з’являється у воєнних пільгових нормах Закону про ЄСВ. Йдеться про три норми розділу VIII, а саме п. 9-21, 9-22 і 9-23. Як ми бачимо, тут йдеться про штрафні санкції, про пеню, яка нараховувалася на період воєнного стану, ну і власне про мораторій на документальні перевірки. Відповідно всі ці пільгові норми обмежуються періодом не довше ніж 1 липня 2023 року. І в мене є для вас дуже гарна новина. Такий улюблений усіма самозайнятими особами п. 9-19 розділу VIII Закону про ЄСВ, який давав змогу не сплачувати ЄСВ починаючи з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану, як ми бачимо, він залишився без потенційних змін. Отже, законопроект не планує його підкориговувати. Отже, ті ж самі підприємці, яким доведеться сплачувати єдиний податок, можуть насолоджуватися бонусом у вигляді, все ж таки, не сплати ЄСВ. Сподіваємося, що саме так і буде після прийняття законопроекту.
Ну і нарешті згадування про Закон про РРО. Тут, без зайвих слів, ми бачимо як буде виглядати норма воєнної пільги, яка буде після того, коли цей законопроект набуде обриси закону. Тобто до припинення або скасування воєнного стану, але не довше ніж до 1 липня 2023 року, не будуть застосовуватися штрафні санкції щодо Закону про РРО. До речі, хочу сказати, що цей пункт багато хто сприймає зараз як можливість не використовувати РРО взагалі, через те, що відсутні штрафні санкції. Тому, будь ласка, увага, якщо ви є особа, яка проводить розрахункові операції й все ж таки зобов’язана використовувати РРО, подбайте про те, що саме з 1 липня 2023 року вам все ж таки доведеться все це вже робити, проводити розрахункові операції, а у разі не проведення нас можуть наздогнати фінансові й штрафні санкції.
Норми законопроєкту щодо порядку проведення перевірок
Ну і ще кілька слів про перевірки, адже потенційний законопроект, про який ми зараз говоримо, він вносить зміни ще до двох пунктів ПКУ. Зокрема до п. 69.2 і п. 69.9. Ці пункти, зокрема стосуються термінів позивної давності, яка застосовується у ПКУ, і власне стосується перевірок, які проводяться на період воєнного стану. Знову ж таки, ці пункти будуть працювати не довше ніж до 1 липня 2023 року.
Окрім цього планується ввести новий пункт до ПКУ, пункт 69.33, в якому буде встановлюватися зовсім інший, окремий механізм проведення перевірок після 1 липня. Ці перевірки будуть враховувати можливість чи неможливість достатися до майна, до документів, провести відповідну інвентаризацію і будуть встановлювати особливий порядок сплати штрафних санкцій для перевірок, і штрафних санкцій, які були накладені в результаті таких перевірок.
Отже, якщо цей законопроект буде прийнятий, будемо з вами працювати із такими новаціями.
Підсумки. 27 січня на своєму засіданні Кабмін погодив текст законопроекту, який буде виноситися на розгляд Верховної ради. Цей законопроект є обіцянкою прийняти певні зміни Міжнародному валютному фонду. І передбачає він наступні важливі моменти. По-перше, скасування з 1 липня 2023 року можливості працювати за єдиним податком 2%. По-друге, можливості не сплачувати єдиний податок ФОПами 1 та 2 групи. Але дуже приємна новина: можливість не сплачувати єдиний соціальний внесок для самозайнятих осіб все ж таки залишається.
Ну а більш докладно ми будемо говорити про це, коли вже буде прийнятий відповідний закон.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.