Покрокова інструкція як заповнити статистичну звітність за формою №3-Борг
Починаючи зі звіту за січень 2023 року окремі роботодавці подають форму № 3-борг. Цю форму затверджено наказом Держстату від 23 червня 2022 р. N 195 із змінами та доповненнями, внесеними наказом від 10 листопада 2022 року N 279.
Форму № 3-борг подають не всі підприємства. Про необхідність подання цієї форми респондентів повідомляють територіальні органи Держстату. Також інформацію про те, які форми статистичних спостережень має подавати підприємство, можна знайти на офіційному сайті Держстату у розділі «Для респондентів», → «Пошук за кодом ЄДРПОУ»). Зверніть увагу, що ФОП такий звіт не подають, навіть за наявності найманих працівників та заборгованості із зарплати перед ними.
Строк подання звітності - не пізніше сьомого числа кожного місяця. Отже, звіт за формою 3-борг за січень 2023 року потрібно подати не пізніше 7 лютого 2023 року.
З 1 січня 2023 року відповідно до ст. 10 Закону України «Про офіційну статистику» подання статистичної звітності здійснюється виключно в електронній формі. При формуванні звіту в Особистому кабінету респондента на сайті статистики реквізитна частина звіту заповнюється автоматично відповідно до реєстраційних даних підприємства.
Тому далі розглянемо лише особливості відображення розрахункових показників у формі 3-борг.
Форма 3-борг містить два окремих блоки:
«Інформація щодо відсутності даних» та
«Обсяги заборгованості з оплати праці на підприємстві (установі, організації)».
У разі відсутності заборгованості з виплати заробітної плати та виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності блок «Інформація щодо відсутності даних» має містити позначку у пункті «Відсутнє явище, яке спостерігається». В такому випадку другий блок звіту далі не заповнюється.
Якщо позначка «Відсутнє явище, яке спостерігається» не заповнена, то це означає наявність даних щодо заборгованості з оплати праці.
Переходимо до заповнення табличної частини звіту. Показник рядка 2010 містить інформацію щодо суми по розрахунках з оплати праці, строк виплати яких минув до 1 числа місяця, наступного за встановленим місяцем здійснення розрахунків із працівниками. Враховується заборгованість по заробітній платі, але вже без суми утриманих податків, аліментів тощо. Депонована сума зарплати, яка не отримана з вини працівника, до рядка 2010 не вноситься.
Cлід звернути увагу, що у формі № 3-борг відображається інформація щодо заборгованості з виплати заробітної плати станом на останнє число звітного місяця. За роз’ясненням Держстату такою заборгованістю є «невиплачена сума нарахованої заробітної плати працівникам упродовж наступного місяця після встановленої на підприємстві дати її виплати».
При цьому показник рядка 2010 включає заборгованість:
за місяць, що передує даті звіту а також накопичену заборгованість за попередні місяці та роки.
Допомогу від ФСС або ПФУ та лікарняні від роботодавця до рядка 2010 - не включають.
Зверніть увагу! Якщо на підприємстві встановлено виплату заробітної плати за другу половину місяця не пізніше 31-ого числа і станом на 31 січня маємо нараховану, але не виплачену зарплату, то для форми № 3-борг це ще не є заборгованістю. А от якщо зарплата за січень не буде виплачена до 28 лютого, то виникає заборгованість, суму якої слід вказати у звіті за лютий.
Якщо строк виплати заробітної плати за другу половину січня - не пізніше 7 лютого, то лише у разі невиплати заробітної плати до 28 лютого у підприємства виникає заборгованість за січень, яка також вказується у формі № 3-борг за лютий, який подається в березні.
Отже, у рядку 2010 вказуються не виплачені працівникам нарахування із основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, строк виплати яких минув до кінця звітного періоду. Таку суму заборгованості зазначаємо без врахування ПДФО та військового збору, тобто це сума, що належить працівникові до виплати.
Показник рядка 2020 містить інформацію щодо суми заборгованості, яка була утворена у попередні роки. Тобто показник рядка 2020 у звіті за січень заповнюємо, якщо є заборгованість із заробітної плати за грудень та попередні місяці 2022 року, яка не виплачена станом на 31 грудня 2022 року, а також якщо є заборгованість за інші роки.
Зверніть увагу, що у звіті 3-борг станом на 1 лютого 2023 року показник «Сума заборгованості з виплати заробітної плати, утворена у попередні роки» за рядком 2020 дорівнює показнику «Сума заборгованості з виплати заробітної плати» у рядку 2010, адже строк розрахунків із працівниками з оплати праці за січень ще не настав.
Показник рядка 2030 включає дані щодо кількості всіх працівників, яким своєчасно не виплачено заробітну плату, строк виплати якої минув до кінця звітного періоду.
У рядку 2030 вказується кількість штатних працівників як за основним місцем роботи, так і тих, які працюють за сумісництвом, за цивільно-правовими договорами, а також які бути звільнені чи поновлені на посаді за рішенням суду та інших осіб, яким було нараховано заробітну плату.
Показник рядка 2040 містить інформацію про суму заборгованості з виплат працівникам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, строк виплати якої минув до кінця звітного періоду. Цей показник уміщує інформацію щодо заборгованості за рахунок коштів роботодавця з оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві. За наявності заборгованості її відображають без урахування ПДФО та ВЗ. Якщо така заборгованість відсутня , то рядок 2040 не заповнюється.
Показник рядка 2050 містить дані установ та організацій, оплата праці в яких фінансується за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів (код статті бюджетної класифікації «2111 — заробітна плата») та які своєчасно не розрахувалися з працівниками. Тобто підприємства небюджетної сфери цей рядок не заповнюють.
Також форма № 3-борг містить пояснення щодо основної причини відхилення суми заборгованості за розрахунками з оплати праці більше чи менше 25% порівняно з попереднім періодом.
Якщо різниця є, але вона не перевищує 25%, то поле «Пояснення» не заповнюємо.
Цей рядок заповнюють лише щодо суми заборгованості з виплати зарплати, вказаної у рядку 2010. Тож якщо є лише заборгованість із соціальних виплат «Пояснення» заповнювати не потрібно.
Якщо ж наприклад заборгованість станом на 1 лютого 2023 року складає 50 тис. грн, а станом на 1 березня зменшиться до 30 тис. грн, то різниця складає 20 тис. грн, або у відсотках до боргу за попередній місяць заборгованість зменшилася на 40 відсотків.
У такому разі слід вказати причину зменшення заборгованості, наприклад «Зменшення суми заборгованості із виплати зарплати на 40 % відбулося у результаті надходження коштів в оплату за товари (послуги)»
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.