Ви дізнаєтесь:
- За який період вперше звітувати за новою формою.
- Хто та як сплачує мінімальне податкове зобов'язання.
- Як вибрати е-форму для звітування.
Законодавчі зміни щодо форми декларації платників ЄП
Вже не одноразово, так складалося в нашому законодавстві, що напередодні звітної компанії Мінфін намагається змінити форми що існує звітності. Власне так сталося й у звітній компанії за 2022 рік, адже майже в кінці року, у листопаді, Мінфін своїм наказом №394 вирішив просто викласти у новій редакції деякі звітні форми для платників єдиного податку, зокрема для ФОПів. Нагадавши на своєму сайті, що зміни торкаються ФОПів третьої та четвертої групи.
Що відбулося? За змістом декларації залишилися майже в такому вигляді з яким ми їх добре знаємо, але ці декларації були доповнені додатком, який дозволяє відобразити розрахунок мінімальних податкових зобов’язань. Нагадаю, що це є нове податкове зобов’язання, яке у нас з’явилося у 2022 році. А також до тіла декларації додали рядки, які допомагають визначити податкові зобов’язання з урахуванням мінімального податкового зобов’язання. З огляду на Порядок набуття чинності цього Наказу №394, він набув чинності аж наприкінці року, 30.12.2022 року. І здавалося б, ну які можуть бути проблеми, адже в податковому кодексі є пункт, який все встановлює на свої місця, це пункт 46.6 і я хочу трошечки його нагадати. Отже, коли з’являється нова форма декларації, вона починає працювати із наступного звітного періоду після її оприлюднення. Тому, якщо ми з вами рахуємо кінець 2022 року, за алгоритмом пункту 46.6 ПКУ, нові оновлені форми для платників єдиного податку мали б запрацювати починаючи зі звітних періодів 2023 року. І власне все було б добре, якби податкова не почала роз’яснювати цю новацію. На своєму сайті згадавши цей новий наказ дійсно податкова згадала і п. 46.6 ПКУ, але додала до цього згадку про п. 64 Перехідних положень ПКУ, які згадують про те, що перший звітний період для цього нового податкового зобов’язання, нагадаю, мінімального податкового зобов’язання, є саме 2022 рік. І на підставі цього зробила наступні висновки. Отже, для платників єдиного податку третьої групи вперше подавати оновлену звітність треба за результатами 2022 року, а для платників єдиного податку IV групи, звітуватися за новою формою треба вже на 2023 рік. Тут хочу додати, що сам податковий кодекс встановлює обов’язок подавати інформацію про мінімальні податкові зобов’язання також і для платників ФОПів єдиного податку ІІ групи. Але чомусь податкова про це не згадала.
Мінімальне податкове зобов’язання: платники та правила визначення
Я згадала нове податкове навантаження, яке називається мінімальне податкове зобов’язання. Його визначення традиційно наведено у ст. 14 ПКУ і власне йдеться про певний платіж, який пов'язаний із правом власності або правом користування сільськогосподарською землею. Отже, якщо ви ФОП платник єдиного податку й у вашій власності чи користуванні є така земля, і ви власне займаєтеся виробництвом, реалізацією сільгосппродукції, будь ласка, це може бути саме про вас і необхідність сплатити, і звітувати щодо мінімального податкового зобов’язання у вас буде виникати саме у 2022 році. Хочу нагадати, що правила визначення мінімального податкового зобов’язання прописано в окремій статті ПКУ, це є стаття 38-1. А правила врахування цього податкового навантаження саме для платників єдиного податку прописано у ст. 297-1 ПКУ. Про це також власне нагадала податкова.
Мінімальне податкове зобов’язання: «воєнні» пільги
Але є ще один нюанс, про який податкова, ну чомусь забула. Це стосується воєнних пільг і можливості тимчасово, на період 2022 та 2023 років, не сплачувати мінімальні податкові зобов’язання. Йдеться про ті земельні ділянки, які знаходяться на землях, де велися бойові дії, землі, які визначаються обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами або на них наявні фортифікаційні споруди. Хочу нагадати, це пільга п. 69.15 підрозділу 10 Розділу ХХ ПКУ має запрацювати за переліком відповідних територій, де велися або ведуться бойові дії.
Також хочу нагадати, що майже до кінця року ми з вами просто втрачалися у догадках щодо того, а які це саме території. І хочу нагадати, що наприкінці 2022 року ми з вами нарешті отримали інформацію на якій території може розповсюджуватися такі пільги, зокрема пільга щодо мінімального податкового зобов’язання. Йдеться про два нормативні документи. Перше, це є постанова Кабміну, як і визначив ПКУ надавши право Кабміну визначати перелік територій, Кабмін скористався цим правом, але дуже обережно передоручив його Мінреінтеграції. І ось нарешті 22.12.2022 року з’явився відповідний наказ Мінреінтеграції №309. Отже, будь ласка, шановні ФОПи платники єдиного податку, зверніть увагу чи підпали ваші території під пільги й можливо саме звітування за 2022 рік передбачає для вас необхідність складати звітність із відповідними додатками й зі сплатою мінімального податкового зобов’язання. Я не згадала про платників єдиного податку 2%, адже для них проблематика оновлення звітності відсутня через те, що декларація платника єдиного податку 2%, вона з початку свого існування, ще в травні 2022 року, передбачала відповідний додаток.
Що ж стосується форм, електронних, для платників єдиного податку, традиційного ФОПів, будь ласка, зверніть увагу на наступний слайд, де я навела перелік тих електронних форм з оновленими додатками, які ми власне з вами маємо складати. Тому якщо ви склали вже свою звітність, але зрозуміли, що зробили це без відповідного додатку, на жаль, хочу сказати, що вам все ж таки доведеться перездати звітність, тобто подати її з позначкою «оновлена звітна» із відповідною електронною формою. Чому? Тому що може статися так, що 2022 рік саме стане для вас першим звітним, тому що ваша територія, ваш сільгосп земля не потрапила до відповідного переліку. Ну а для всіх інших хочу нагадати, що дуже часто податкова звертає увагу, що платники єдиного податку 1, 2 та 3 групи звітуються за різними формами. Те саме повторилося і в електронному форматі з оновленням форм. Тому, будь ласка, будьте дуже уважні обираючи ту чи іншу форму, попри те, що в паперовому вигляді це є єдина форма, яка немає жодних різниць. А вибираючи електронний формат, вибираємо або кодування 406, або кодування 308, в залежності від того, яку групу ми з вами обіймаємо.
Якщо ви стикалися із цією проблемою, обрання не тієї форми звітності, і ви є ФОП, напишіть, будь ласка, у коментарях як ви розв'язувати цю проблему ну і що ви думаєте щодо оновлення цього року.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.