Ви дізнаєтесь:
- Як в Додатку 1 відобразити доходи добровольців тероборони.
- Як відобразити в звітності доходи осіб з інвалідністю - добровольців тероборони.
- Як відобразити середню зарплату мобілізованих.
В Додаток 1 додано код категорії осіб – добровольців тероборони
Новація нової звітності те, що у нас внесено зміни до додатка 1 Порядку №4 в частині доповнення цього додатку кодом категорії застрахованих осіб 75 «громадяни України, що підписали контракт добровольця територіальної оборони», що дозволить роботодавцям відображати суми нарахованої середньої зарплати зазначеним застрахованим особам під час виконання ними державних або громадянських обов’язків. Значить стосується виключно добровольців ТРО, стосується виключно нарахувань за IV квартал. Я вже не лізу ні в ІІІ, ні в ІІ, ні в І, бо в мене там була зовсім своя історія. І при цьому, ну Мінфін же не подумав, що у нас ТРО цивільний можуть бути особи з інвалідністю і він чомусь «75» ЗО тільки поставив застрахована особа 22%. А якщо в мене в ТРО особа з інвалідністю, у мене ж нічого не лишається, як і далі продовжувати використовувати код категорії застрахованої особи «2», я ж не буду «75» використовувати. Не буду, бо «75» це розмір ЄСВ 22%.
Проблема відображення в звітності доходів осіб з інвалідністю - добровольців тероборони
У нас можуть бути дві ситуації. Перша ситуація, коли повний місяць працівник в цивільній теробороні й він щомісяця вам приносить довідки, що він дійсно там залучений всі п’ять днів на тиждень. Чи можлива ситуація, що він там залучений 2-3 дні на тиждень. Так? Ось тут у нас розглядається якась ситуація, що за жовтень у нього була і зарплата за фактично відпрацьовані дні, і він в деяких днях жовтня, за ним зберігався середньоденний заробіток. І за це йому нараховувалось те, що він там виконує громадянські обов’язки. І що ми бачимо? Ми бачимо, що спочатку ми з кодом застрахованої особи «1» заповнюємо зарплату за фактично відпрацьовані дні. Другим рядочком з кодом застрахованої особи «75» заповнюємо середній заробіток в ТРО. Далі ми склали ці дві величини й побачили, що загальний то дохід по застрахованій особі у нас не дотягує до мінімалки. І ми робимо ще донарахування ЄСВ до мінімалки з кодом типу нарахування «13», і по застрахованій особі «1». Тобто в ситуацій, коли у вас така фішка, що і частину місяця в ТРО, частину місяця він працює, звісно середній буде окремо («котлети окремо, мухи окремо») від заробітку за фактично відпрацьовані дні.
Відображення середньої зарплати мобілізованих
Далі. Ми бачимо, що в додатку 1 до Порядку №4, де містяться всі коди застрахованих осіб, у нас є, зокрема, «47» застрахована особа, це виплати в межах середнього заробітку і там суми середнього заробітку за законом, а не те, що ви вирішили зберегти від себе, саме за законом. В більшості з вас це виключно по 18 липня, але якщо у вас мобілізовані або є резервісти, науково-педагогічні або педагогічні працівники, де за Законом про освіту це все продовжує зберігатися, там і далі буде «47». Якщо ви до цього не відноситесь, якщо у вас немає жодних збережень, або якщо ви навіть освіта, але у вас контрактники, а контрактники не є мобілізованими й резервістами, то у вас, звісно, жодних збережень там і середнього заробітку не буде. Тому ЗО «47», це виключно за законом, а не від себе. І це не просто календарні дні, ЗО «47».
Далі, ЗО «76». ЗО «76», відразу кажу, вона ні в кого у вас не буде. Чому? Тому що ось те збочення, що наробило ЗО «76», це по факту по мобілізованих єдинниках, по яких немає грошового забезпечення. Бачите, там не середня зарплата, а якась віртуальна зарплата. І по якій будуть ось то стосунки між Пенсійним фондом і податковою, ось то зберегти йому страховий стаж. Насправді ЗО «76» в практиці, скоріш за все, ні у кого працювати не буде.
Далі. Якщо у вас мобілізований був звичайним і у нього за жовтень нічого не було, в нього за листопад нічого не було, в грудні він демобілізувався. То як ми показуємо жовтень? Увага на слайд, відкриваємо очі. Перше ЗО, не «47», не «76». Перша застрахована особа, показуємо кількість днів перебування у трудових відносинах. Все по «0». Суми по нулях. Звісно він у вас вплине на середньо облікову кількість штатних працівників, він туди входити буде. Листопад те саме, по нулях. По нулях, перша застрахована особа. Ні «76» і не «47». Перша застрахована особа, якщо розмір ЄСВ був 22%. Якщо мобілізований був в розмірі ЄСВ 8,41%, показуємо тоді по другій застрахованій особі, тобто по звичайній ЗО. Далі. Далі він у мене в грудні демобілізувався і за грудень нарахував я йому зарплату по першій ЗО, за фактично відпрацьовані дні і я бачу, що у мене ось та зарплата до мінімалки не дотягнула, і з кодом нарахування «13» я ще нараховую ЄСВ до МЗП. І всі, хто від себе з 19 липня щось нараховують не за законом, а від себе, за вашим колдоговором, а не наказ з голови, за вашим положенням про оплату праці, спочатку локальний рівень, а потім вже наказ на Іваненко, Петренко, Сидоренко. Так? Це все буде перша застрахована особа, не «47». Навіть якщо ви з 19 липня продовжили нараховувати, зберігати середній заробіток, ви не середній заробіток зберігаєте, ви по факту здійснюєте мат допомогу у розмірі середнього заробітку. У когось мат допомога в розмірі окладу, двох, трьох, половини середнього заробітку. Коротше це все мат допомога. А мат допомога від себе, це не ось той середній заробіток, що за законом. Середній заробіток за законом ЗО «47», а перше ЗО, це все, що я роблю від себе, за своєю локалкою. Тому розрізняйте будь ласка три ось ці речі. В такому самому порядку відображають виплату працівникові на військовій службі, яку роботодавець вирішив нараховувати з 19.07.2022 року, вона так само пройде ЗО, тому що «47» це виключно закон, виключно. І «47» порожній бути не може. У нас порожній може бути ну «1», ну «2», але не «47». «47» це виключно нарахований середній за законом.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.