Ви дізнаєтесь:
- Чим звітування за грудень відрізняється від інших періодів.
- Як задекларувати мінімальне податкове зобов'язання в Додатку 1.
- Як заповнити декларацію за наявності та за відсутності МПЗ.
Уже не перший місяць ми подаємо декларацію на спрощеній системі з особливостями, однак грудень місяць буде винятком, є певні особливості заповнення цієї декларації. Тому у цьому відео про такі особливості та як їх врахувати для того, щоб вірно подати декларацію за грудень 2022 року. Це відео для юридичних осіб, які мають земельні ділянки, тобто будуть нараховувати мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ іншими словами) або не мають, тобто подають лише саму декларацію без додатків. Отже, у М Е Doc ми будемо формувати документ двох категорій.
Переходимо до програмного забезпечення М Е Doc. Для того, щоб сформувати відповідний звіт звернемося до розділу «Реєстр звітів» і обов’язково обираємо період: грудень 2022 року. Нагадаю, що декларація спрощеної системи з особливостями 2% не носить наростаючого характеру, вона фіксує звітні дані лише одного місяця. В такому випадку грудня 2022 року. Однак за грудень особливість пов’язана з тим, що можуть подаватися додаток 1 та додаток 2. Додаток 2 має відношення до ФОПів, тому у цьому відео ми його не торкаємося. Тоді як додаток 1 буде стосуватися певної категорії юридичних компаній, особливо тих, які мають земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Нагадаю, що законодавець зазначив, що у декларації за грудень обов’язково потрібно заповнити рядок 04 розділу ІІ, про що говорить виноска 3 у декларації. Це ми детально розглянемо.
Крім того, мінімальне податкове зобов’язання має зацікавити тих ФОПів, юридичних компаній та фізичних осіб, які мають у власності земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь.
Отже, для того, щоб створити звіт натискаємо відповідну позначку «Створити звіт». Обов’язково перевіряємо, грудень 2022 року. Та за допомогою фільтрації можемо ввести певні літери, які є у назві декларації, а саме: «Податкова декларація платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні». Ідентифікатор форми: J0103203. Ось ви бачите. Двічі натискаємо для того, щоб відкрити новий документ. Шапка документу, тобто дані з 1 по 7 пункти залишаються незмінними. Тобто ідентично попереднім місяцям, якщо ви у попередніх місяцях були на цій спрощеній системі. Розрахунок податкового зобов’язання єдиного податку: тут теж без суттєвих змін. Заповнюємо в першому рядку суму єдиного податку, суму доходу, яку отримали за грудень 2022 року. В рядку 02 фіксується сума єдиного податку у розмірі 2%. В М Е Doc визначається автоматично, якщо стоїть галочка у «Правка» - «Автоматичний розрахунок». Якщо вам його потрібно зняти, тобто зафіксувати якість дані вручну, то відповідно теж його там знімаєте. І те, що я говорила, рядок 04 заповнюється обов’язково. Перейдемо до виноски 3 і передивимося, що ж нам написали у декларації. Підлягає обов’язковому заповненню у декларації платника єдиного податку третьої групи за грудень відповідного поточного року. Тобто незалежно від того чи фіксуєте ви мінімальне податкове зобов’язання, чи не фіксуєте, тобто маєте до нього відношення або не маєте, рядок 04 обов’язковий до заповнення. Яку сюди необхідно внести інформацію? Все просто, зазначаємо ті дані, які у нас фіксуються в рядку 02, тобто суму єдиного податку (240 грн). Тобто якщо ви не є власником земельних угідь сільськогосподарського призначення, для вас заповнення декларації на цьому завершується. Додаються лише дані у рядок 02. На цьому ніби перший блок цього відео резюмувався.
Далі ми переходимо до тих юридичних компаній, які мають відношення до мінімального податкового зобов’язання (МПЗ). Тобто за 2022 рік повинні задекларувати такі суми. Перейду назад у «Реєстр звітів». Зверніть увагу, сірим відтінком є можливість додати розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання, тобто сам додаток 1. Тут немає назви, що це додаток 1, але ми розуміємо, що це він є. Відкриваємо й ось ви бачите у назві «Додаток 1». Залежно від того який тип документа фіксуєте це. У мене це звітний документ. Далі переходимо до заповнення розділу І, а саме відповідного розрахунку загального мінімального податкового зобов’язання. В розділі І зазначається в основному інформація, яка стосується земельної ділянки. В графі 02 вказується кадастровий номер земельної ділянки, зазначено «За наявності». Тобто якщо його немає, опускаєте ці дані. Далі площа земельної ділянки в гектарах. Власна або орендована, відповідно в 3 або в 4 графі. Не може зазначатися інформація одночасно у двох цих графах. Якщо земельна ділянка власна, відповідно ось сюди зазначаєте, припустимо 2,2 гектари. Якщо маєте орендовані, відповідно це нові рядки. В цьому розділі зазначаються усі земельні ділянки, які є у власності юридичної компанії або є орендованими. Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки: якщо проведене – у графі 5; якщо не проведена – у графі 6. Припустимо 25 000 грн. Коефіцієнт: стандартний коефіцієнт це 5%, однак на 2022 рік – 2023 рік у нас є інший варіант, це 4%. Про це чітко зазначено, ось є виноска 3. Якщо ми перейдемо, зазначено: коефіцієнт становить 0,05, однак на 2022 – 2023 податкові (звітні) роки коефіцієнт застосовуються зі значенням 0,04. Тобто 4%. Зазначаємо сюди коефіцієнт. Далі кількість календарних місяців використання такої земельної ділянки. Припустимо 12 місяців. Далі сума мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) розрахувалася автоматично. Відповідно якщо заповнена графа 6, то тоді інформація про МПЗ потрапить в графу 10 (в колонку 10). Загальне мінімальне податкове зобов’язання, сума усіх колонок. Тобто якщо були б інші рядки, сюди фіксується загальна сума. Якщо є витрати на сплату орендної плати за земельні ділянки державного або комунального призначення, сюди 20% від цієї суми можна зафіксувати й вони підуть у витрати, тобто змінусується з МПЗ. Але лише державного або комунального значення. Орендна плата фізичним особам сюди не відноситься. Про це чітко зазначено у виносці №5.
Далі найцікавіший розділ цього додатку, це розділ ІІ. Про нього можна довго поговорити. Я скажу лише декілька моментів, щоб не перевантажувати це відео. Сюди ви фіксуєте ті витрати, які будуть зменшувати мінімальне податкове зобов’язання. Шукаєте ті графи, які мають до вас відношення. Крім того, щоб коректно заповнити інформацію розділу ІІ, обов’язково потрібно визначити критерій 75% чи перевищує ваша сільськогосподарська частка або тваринництво цих 75% у загальному сукупному доході, або не перевищує. Тому що це безпосередньо впливає на ті суми податків, які ви зафіксуєте у розділі ІІ. Про таку частку дуже добре знають платники єдиного податку IV групи, тому що вони обов’язково щорічно її підтверджують. Тоді як для інших категорій, особливо для спрощенців, це буде новий реквізит і чітко не зрозуміло саме де його буде зафіксувати, і як податковій буде підтвердити. Але розуміємо, що певні якісь консультації податківців на початку цього 2023 року ми обов’язково отримаємо. Ви, враховуючи цю інформацію, дивлячись на ті виноски, які є під кожним з цих рядків, фіксуєте суми, які ви маєте право включити для зменшення мінімального податкового зобов’язання. Припустимо, сума єдиного податку, яку юридична компанія сплатила, зазначу 250 грн. Далі зазначається податок на прибуток, якщо до моменту переходу на спрощену систему ви були на сплаті такого виду податку. Ми розуміємо, що спрощена система не могла бути у вас цілий рік, тому інші податки будуть перетинатися і тут вже особливостей заповнення цього розділу ІІ буде велика кількість, і велика кількість буде індивідуальних таких розділів. Далі у нас ідуть податок на доходи фізичних осіб, військовий збір. І все це з особливостями. Читаємо виноски, для того, щоб розуміти чи маємо ми право повні суми зазначити сюди або лише частки, враховуючи ось цю частку 75%, про яку я згадала вище. Земельний податок, рентна плата за спеціальне використання води (у разі її сплати), 20% витрат на сплату орендної плати переноситься автоматично із розділу І. Таким чином ви повинні отримати різницю між сумою загального МПЗ та сумою сплачених податків. Якщо вона позитивна, таке значення перенесеться до рядка 03 декларації. Якщо мінусове, то зрозуміло, ми залишаємо таке мінусове значення лише у розділі ІІ. І це мінусове значення нашу суму єдиного податку за грудень ніяким чином не зменшує. Тобто лише плюсовий показник переноситься.
Так, натискаю «Зберегти» та «Перевірити» додаток 1. Помилки відсутні. Переходжу безпосередньо до декларації. Вручну можна перенести сюди інформацію, а можна скористатися піктограмою «Перерахувати документ» (або F6). Сума, 750 грн, перенеслася у рядок 03. І в рядку 04 у нас зафіксувалося 240 грн + 750 грн (990 грн). І обов’язково ми повинні знизу зазначити, що до декларації додається додаток 1, позначити позначкою. Тиснемо «Перевірити документ». Помилки відсутні. Закриваємо декларацію та додаток. І для того, щоб відправити в податкову інспекцію на праву кнопку миші або на відповідну піктограму (вона в мене зараз не активна) «Відправити». Відповідно здійснюється підписання та надсилання документа до податкової служби. Чекаємо отримання квитанції №1 та №2, які сигналізуватимуть про успішне надсилання та отримання, опрацювання документа податковою службою.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.