Ви дізнаєтесь:
- Про обов’язок ФОПів сплачувати ЄСВ.
- За яких умов ФОП має право не сплачувати ЄСВ за себе та найманих працівників.
- Які наслідки для ФОПа у випадку несплати ЄСВ.
Обов’язок нараховувати та сплачувати ЄСВ є у кожного ФОП, в незалежності від системи оподаткування. Так ФОПи на загальній системі оподаткування сплачують ЄСВ авансом за три квартали звітного періоду. За четвертий квартал ФОПи доплачують ЄСВ від отриманого прибутку за звітний рік. Що стосується ФОПів на спрощеній системі оподаткування, то вони мають сплачувати ЄСВ не менше мінімального страхового внеску. Це є мінімальна заробітна плата помножена на 22% і цей мінімальний страховий внесок і буде нараховуватися і сплачуватися ФОП.
Але в нашому чинному законодавстві є певні ситуації, коли ФОП може не сплачувати і не нараховувати ЄСВ. Давайте розглянемо їх більш детально.
Перша ситуація, ФОПи звільняються від сплати ЄСВ, якщо вони отримуються пенсію за віком чи за вислугою років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України про ЄСВ. Тоді ФОПи можуть не сплачувати ЄСВ, але залишається добровільна сплата даного податку.
Наступна ситуація, якщо особи, які провадять незалежну професійну діяльність, перебувають на обліку як ФОП і здійснюють один вид діяльності одночасно як зазначені особи, то вони звільняються від сплати ЄСВ «за себе». Про це говорить ч. 5 ст. 4 Закону про ЄСВ.
Наступна. ФОПи, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентами «Дія Сіті» звільняються від сплати ЄСВ, якщо роботодавець сплачував не менше мінімального страхового внеску за даного ФОПа в конкретному місяці. Якщо такого немає і роботодавець сплатив менше ніж допустимий мінімальний страховий внесок, ФОП зобов’язаний сплатити ЄСВ «за себе».
ФОПи другої та третьої групи звільнені від сплати ЄСВ за свої працівників, які мобілізовані до ЗСУ. В такому випадку суми ЄСВ, нараховані роботодавцем та відображені в звітності, сплачуються за рахунок Державного бюджету, окрім періодів, коли мобілізовані працівники отримували доходи у вигляді грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок в рахунок Державного бюджету.
Та і ще один нюанс. З березня 2022 року було внесено певні правки до Закону України про ЄСВ. А саме: з березня 2022 року всі ФОПи, в незалежності від системи оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, звільняються від сплати ЄСВ добровільно. Але є певний нюанс. Якщо ФОПи не будуть сплачувати ЄСВ, тому що є така норма в законодавстві, ці місяці несплати не зараховуються до страхового стажу, відповідно не збільшують майбутню пенсію.
До якого періоду не сплачувати ЄСВ за даною нормою законодавства? До кінця військового стану та 12 після відміни або скасування військового стану.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.