Ви дізнаєтесь:
- В якому розмірі та як планують стягувати новий податок «на ЗСУ».
- Як зміниться розмір податків та для кого планують скасувати ЄСВ.
- Коли планують відмінити спрощену систему.
Новий податок на ЗСУ, скасування єдиного податку 2%, мораторію на перевірки та інші зміни на 2023 рік. Що думаєте з цього приводу напишіть у коментарях.
***
В України може з’явитися податок, надходження від якого направлять на фінансування Збройних сил України. Про це в ефірі телемарафону повідомив заступник керівника офісу Президента, Ростислав Шурма. Він нагадав, що оборона України фінансується коштом платників податків і з початком повномасштабної війни сума надходжень становить близько половини коштів Державного бюджету. Тому необхідність нового податку пояснюється тим, що зараз Україна перебуває у стані війни, яку потрібно фінансувати лише нам, розповів Ростислав Шурма. Нагадаємо, ще влітку 2012 року в Україні було запроваджено, тимчасово, військовий збір на фінансування Збройних сил України у розмірі 1,5% від зарплати та від інших видів доходів на території України. А 9 липня 2022 року набув чинності Закон №2308, який звільняє від сплати військового збору військовослужбовців ЗСУ, нацгвардії, СБУ, служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, працівників МВС, управління Держохорони, Держспецзв’язку та інших законних військових формувань.
Методи та цілі податкової реформи «10-10-10»
Колеги, наразі новий податок на Збройні сили України, це не єдиний новий податок, який розглядають в офісі Президента. Оновлена концепція податкової реформи «10-10-10», яку курує заступник керівника офісу Президента, Ростислав Шурма, передбачає новий податок, який допоможе боротися зі схемами в тіньовій економіці. Принаймні зробити їх більш збитковими. Ну а саме, введення суттєвого обмеження готівкових операцій, зокрема за допомогою запровадження додаткового податку на зняття готівки. Оподаткування готівки, на думку авторів такої реформи, має підвищити вартість скруток з ПДВ, виплати зарплат у конвертах, тіньового працевлаштування та більшості інших схем. За задумом авторів реформи, працюватиме податок на готівку так: при знятті, наприклад, 100 грн у банкоматі або з каси банку, з рахунку людини списуватиметься 100 грн та податок. Але ці та інші ідеї ще дискутуються. Тому остаточний розмір ставки невідомий. Нагадаємо, реформа «10-10-10» передбачає зниження: до 10% податку на додану вартість (який нині становить 20%); до 10% податку на доходи фізичних осіб (який зараз 18%); і до 10% податку на прибуток підприємств (який зараз 18%). Однак, під час війни передбачається підвищити вдвічі ставку військового збору до 3%. Крім того, пропонується скасувати сплату ЄСВ, а зараз це 22% від Фонду оплати праці працівника, але залишити її для ФОП, які перебувають на єдиному податку. Проте такі наміри не підтримуються головою парламентського комітету з питань фінансової, податкової та митної політики, Данилом Гетманцевим. Та і МВФ вбачає це нереалістичним, адже в меморандумі з МВФ Україна зобов’язалася працювати над поверненням податкової системи до рівня довоєнного стану. Наразі бізнес вважає, що ідея податкової реформи «10-10-10» досить цікава, проте очікує законодавців на конкретний законопроєкт, щоб математично оцінити її ефект для кожної сфери економіки.
Перспектива відміни спрощеної системи 2%
Спрощену податкову систему 2%, запроваджену на початку війни, буде скасовано до середини 2023 року. Через її дію Держбюджет недоотримав до 10 мільярдів грн. Про це повідомив Данило Гетманцев. Кабінет Міністрів України до кінця січня 2023 року внесе у парламент проект змін до податкової політики для якнайшвидшого відновлення до воєнного стану податкового адміністрування. Один із пунктів, скасування 2% ставки єдиного податку для ФОП. Про це йдеться в меморандумі про економічну та фінансову політику між Україною та МВФ, який Уряд, Нацбанк підписали 8 грудня в рамках нової моніторингової програми для України. МВФ схвалило програму 26 грудня 2022 року. Уряд обіцяє визначити додаткові джерела надходження з поміж пунктів інтегрованої дорожньої карти. Він планує до кінця січня 2023 року подати до парламенту три законопроекти: про скасування мораторію на проведення податкових перевірок (з липня 2023 року); про скасування спеціальних положень, що дають змогу платникам податків використовувати ставку єдиного податку 2% і відновлення довоєнного режиму для цих платників податків (також з 1 липня 2023 року); і забезпечення ефективного та повноцінного застосування реєстраторів розрахункових операцій у торгівлі з відновленням відповідальності за порушення (також з 1 липня 2023 року).
Мінфін пообіцяв запровадити так званий автоматичний обмін інформацією для цілей оподаткування. Тобто загальний стандарт звітності. Додатково Мінфін пообіцяв обмежити можливість ухилення від сплати ПДФО через використання спрощеного режиму оподаткування платниками податків третьої групи.
Як бачимо, 2023 рік обіцяє бути насиченим на податкові зміни, адже законодавець робить все можливе для того, щоб бухгалтери України з натхненням працювали. Команда 7eminar.com допоможе з легкістю пережити 2023 році усі податкові новації та, як завжди, першими, професійно та доступною мовою будуть повідомляти податкові зміни в щоденних марафонах на нашому каналі.
Підсумки. У 2023 році може з’явитися новий податок на ЗСУ. Податкова реформа «10-10-10» допоможе боротися зі схемами в тіньовій економіці. Єдиний податок 2%, запроваджений на початку війни, буде скасовано до середини 2023 року.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.