Ви дізнаєтесь:
- Про обов'язкові реквізити фіскального чека.
- У яких випадках мають бути наявні реквізити 11 – 18 фіскального чеку.
- За яких умов реквізити 11 – 18 фіскального чеку не є обов'язковими.
Приймаєте оплату карткою, а що треба зазначити в чеку ПРРО?
Перелік обов’язкових реквізитів фіскального чеку містить Положення №13 і серед них, зокрема, є ідентифікатори еквайра та торгівця або інші реквізити, що дають змогу їх ідентифікувати, ідентифікатор платіжного пристрою, сума комісійної винагороди, вид операції, реквізити електронного платіжного засобу. Там само є напис «Платіжна система». Крім того, підпис касира, якщо це передбачено правилами платіжної системи, перед яким друкується відповідно напис «Касир». Ну і підпис держателя електронного платіжного засобу. Отже, низка реквізитів з 11 по 18, яка визначена п. 2 Розділу ІІ Положення №13, як ми бачимо, передбачає використання під час розрахункових операцій саме електронних платіжних засобів, зокрема і пластикових карток. Ну можливо це буде картка, яка містить в Google Pay чи Apple Pay. І при цьому, як чітко визначено п. 4 Розділу ІІ Положення №13, що рядки з 11 по 18 фіскального чека заповнюються у разі застосування під час проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу, зокрема платіжної картки, увага, платіжного терміналу, з’єднаного або поєднаного, увага, з реєстратором розрахункових операцій. Тобто формально йдеться виключно про класичний РРО і тут не згадується, безпосередньо, ПРРО. Але податкова, не дивлячись на такі прямі норми, під час своїх перевірок, виявивши, що розрахунок був проведений за допомогою електронного платіжного засобу, але в чеку немає реквізитів з 11 по 18, часто без розбору, застосовує штраф за невидачу чека. І аргументують податківці це тим, що у разі відсутності в документі хоча б одного з обов’язкових реквізитів такий документ не приймається як розрахунковий.
Крім того, податкова намагається просувати і ще один погляд, що реквізити з 11 по 18 можуть не друкуватися в чеку, якщо немає технічної можливості з’єднання або поєднання ПРРО з терміналом. Ну звертаю особливу увагу, що у нормативці немає норми, яка б зобов’язувала з’єднувати ПРРО безпосередньо з POS-терміналом.
Звертаю увагу також на індивідуальну податкову консультацію, що лише у випадку, якщо суб’єкт господарювання використовує РРО, що має зовнішній модем і такий РРО не з’єднаний з POS-терміналом, то у такому випадку рядки з 11 по 18 фіскального чека не заповнюються, та допускається друк сліпу (квитанції) безпосередньо друкуючим пристроєм POS-терміналу, який має в обов’язковому порядку бути вручений споживачу, разом з розрахунковим документом такого РРО. Отже, саме в цій індивідуальній податковій консультації податкова виділяє виключно один випадок, коли не друкуються рядки з 11 по 18 фіскального чеку і виділяє його виключно щодо відношення РРО. Щодо ПРРО вона таких випадків тут, нажаль, не виділяє.
І разом із тим, якщо ми звернемося до ЗІР у категорії 109.18, то, що стосується проведення розрахунковий операцій через ПРРО у разі використання платіжних терміналів (платіжних карток), то на даний час здійснюється інтеграція безкоштовних програмних рішень з банківськими сервісами, які дозволяють без додаткових пристроїв (платіжних терміналів) здійснювати безготівкові платежі за товари/послуги. Отже, з огляду на таку роз’яснювальну базу податківців і на практику їх перевірок, то вони все ж таки будуть намагатися, і у разі використання ПРРО, намагатися саме бачити як обов’язкові реквізити чека з 11 по 18. Хоча за формальними ознаками, це стосується виключно класичних РРО і виключно того випадку, коли класичний РРО поєднаний з POS-терміналом. Щодо ПРРО взагалі реквізити з 11 по 18 не згадуються як обов’язкові.
Щодо судової практики, то, як зазначає суд, формальна відсутність цих рядків (ну раніше це було з 10 по 17, зараз це з 11 по 18) фіскального чека на касовому чеку не змінює встановленого факту придбання товару покупцем у визначеного продавця, а згаданий чек підтверджує виконання розрахункової операції та містить реквізити, які достатньо повно ідентифікують господарську операцію.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.