Відеоблоги

POS-термінали: як ДПС виявляє порушення та за що штрафує

Ви дізнаєтесь:

  • Про правила застосування POS-терміналів в 2022 році.
  • Яка відповідальність за незастосування POS-терміналів та як виявляють порушників.
  • Про зміну правил застосування POS-терміналів в 2023 році.
Оберіть відео для перегляду

5(9)

Оцініть відео:

POS-термінали: як ДПС виявляє порушення та за що штрафує

00:06:48

Ольга Целуйко

5(9)

Оцініть відео:


Обов’язок щодо застосування POS-терміналів в 2022 році

Декілька моментів про застосування POS-терміналів у 2022 році. Тому що були зміни, про це треба сказати. У нас мати платіжний, тобто POS-термінал, повинні суб’єкти господарювання, які провадять діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг. Тобто кафе, ресторани, бари, магазини, все потрібно дати можливість людині розрахуватися карткою. Крім того, Закон про захист прав споживачів також потребує застосування POS-терміналів. І наразі у нас звільнені від застосування таких терміналів, згідно з дуже старою, архаїчною, постановою ще майже 2010 року №878, тільки суб’єкти господарювання, що провадять діяльність у невеличких містах, менше ніж 25 тис. осіб мешкає там. Як це розрахувати це велика загадка, тому що у нас немає перепису населення вже майже 30 років, але ось така. Хто буде це рахувати, ми не знаємо. Заклади громадського харчування закритого типу, які обслуговують певний контингент. І ось тут такі обмеження є. Ці можуть не застосовувати, якщо маленьке місто (менше 25 тис) і якщо застосовують в закритих закладах громадського харчування (це ВУЗи, професійно-технічні якісь заклади і таке інше).

Причому встановлена вимога, мати платіжних терміналів не менше ніж 50% кількості РРО. Ну розуміємо, що на один РРО потрібний один термінал, на два РРО один термінал, на три і так далі. Тобто це наразі працює.


Відповідальність за ненадання можливості розрахуватися ЕПЗ

Що буде якщо ви не надаєте можливість розрахуватися платіжним терміналом? Накладається штрафна санкція на підприємця, як і на посадову особу, якщо це була юридична особа. Штрафи, ви бачите на цьому слайді, дуже не маленькі. І їх, штрафі ці, розглядають органи ДПС, згідно з Кодексом про адміністративні право порушення. Тобто маєте ще таку штрафну санкцію. І адмінштраф може бути накладений не пізніше як через два місяця з дня вчинення такого правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніше чим через два місяці з дня його виявлення. Ну як вони це можуть виявити? Вони прийшли, ви не розрахувалися. Чи можна карткою? У нас термінал не працює, його понесли в банк. Ось це виглядає дуже смішно. Якщо у вас не працює термінал, то банк вам прийде, привезе інший термінал, а цей термінал забере. Тобто ці всі моменти, які ви, буває так на практиці, кажете продавцям, що їм казати, чого у вас не працює Інтернет, не працює термінал. Це виглядає так, що «добре, ми прийдемо завтра, післязавтра, який у вас банк?». І таке інше. Тобто це також можна перевірити. І ви натрапляєте на такі санкції. Хто може поскаржитись? Це може бути людина, яка прийшла до вас з карткою, а ви не даєте змогу провести цю операцію. Вона може поскаржитись, будете мати перевірку. Тому зважайте на це, що ці правила, наразі, працюють у нас. І ось наприкінці липня з’явилася ще Постанова №894 щоб поступово вводилися POS-термінали. Вона повинна прийти на заміну старій Постанові №878. Але оскільки у нас трапився воєнний стан, то вона буде набирати чинності з 01.01.2023 року, якщо її не перенесуть. І ось ця Постанова, яку я коментувала, №878, вона саме і піде з законодавства, не буде застосовуватись, саме з 01.01.2023 року. І на цьому слайді, я не буду його коментувати, тільки покажу вам його, ну так, довідково, показно поступовість введення терміналів в залежності від того, велике чи не велике містечко чи село, в якому застосовується цей термінал. Якщо це більше ніж 25 тис. осіб, знову ж таки, це велике питання, як це порахувати, то вже з 01.01.2023 року ви повинні будете встановити такий термінал. Якщо менше, то ви бачите градацію, це буде поступово, рік, два і три, вводити ці термінали. Ну будемо дивитися на практику, як це буде виглядати.


Але, я хочу сказати, що ось ця нова Постанова, в ній сказано, що вона не поширюється на торгівців, які провадять господарську діяльність на територіях територіальних громад, які розташовані у зонах бойових дій. Ну це зрозуміло, тому що там немає зв’язку, Інтернету, там взагалі все розбомблено. І які перебувають на тимчасово окупованій території, оточені і блоковані. Тому що там не буде ще зв’язку з українськими банками. Тож тут можна чекати коли все буде звільнено.


Ось ми з вами подивилися на POS-термінали. Давайте коротенько підсумуємо про POS-термінали. Отже, ми бачимо, що можливість розрахуватися карткою, вона застосовується до всіх суб’єктів господарювання, які працюють на ринку і працюють з громадянами. Це і ФОПи, юридичні особи. Цього потребує Закон про захист прав споживачів і також Постанова №878. І не маленькі штрафні санкції, які можуть застосувати до вас. Тим більше, що на практиці вони роблять яким чином? Вони приходять, щось обирають, ви кажете, що ви не можете, тільки готівка, а ми не приймаємо картки, тому що щось трапилось з терміналом. І далі вони приходять ще раз і ще раз. І далі пишеться скарга. І проводиться перевірка вже. І ви отримуєте ось ту штрафну санкцію.

Ось така ситуація. І ось ці нові вимоги до встановлення POS-терміналів, вони у нас будуть, якщо не будуть перенесені, застосовуватися з 2023 року.