Ви дізнаєтесь:
- Про причини неспівпадіння суми в декларації ФОПа з Z-звітами.
- Які наслідки, якщо сума в декларації більше або менше, ніж в Z-звітах.
- Як обчислюється дохід платника ЄП та як підтвердити показники звітності.
Дохід в декларації не збігається з Z-звітом, що робити?
***
Воєнний стан спричинив ситуацію, коли багато хто із торгівців не міг своєчасно проводити через РРО свої розрахункові операції. Але звітування почалося, також в нас була відстрочка щодо подання декларації й коли почалося звітування, особливо це актуальна проблема для платників єдиного податку, виявилося, що суми у декларації не збігається із сумами Z-звітів, які безпосередньо у нас були передані до податкової служби. І постає відповідно питання, наскільки ризикованою може бути така ситуація, коли в мене є не збігається між тією інформацією, яку отримала податкова через мій РРО і тією інформацією, яку вона буде отримувати тримаючи в руках мою декларацію. Давайте з вами розберемося.
Дохід та документальне підтвердження показників податкової звітності єдиноподатника
По-перше, хочу звернути увагу, що суто для платників єдиного податку є доволі вузьке й однозначне визначення, що може належати до доходу, за великим рахунком. Дохід складається з грошей, фактично, отриманих в готівковій та безготівковій формі.
Далі варто звернути увагу на загальний пункт ПКУ, який стосується документального підтвердження показників, які у нас безпосередньо представлені в податковій звітності. Це пункт 44.1 ПКУ. Отже, згідно із другим абзацом цього пункту, ми бачимо, що існує навіть заборона формування показників податкової декларації якщо ці показники не підтверджені відповідними документами. Ну а серед відповідних документів згадуються і документи первинні, і бухгалтерський облік, і фінансова звітність. Але питання, інформація яка проходить безпосередньо через готівкову або безготівкову форму доволі однозначно натякає на те, чим саме мають бути підтверджені такі отриманні доходи.
Документальне підтвердження доходу, отриманого в готівковій та безготівковій формі
Отже, якщо дохід платника єдиного податку отримується в готівковій формі, то здебільшого, в більшості випадків, у нас обов’язковою є фіскалізація таких операцій. Фіскалізується, нагадаю, дохід як в готівковій формі, ну власне можна згадати про фіскалізацію і безготівкову форму, але коли йдеться про платіжні інструменти. Нагадаю, що виключно ФОПи, які знаходяться на першій групі, позбавлені такої вимоги щодо фіскалізації своїх готівкових розрахунків. Ну і власне ті, хто потрапляє під пільги Закону про РРО. Це зокрема ст. 9, 10, там де можна отримувати готівкові кошти не використовуючи РРО. Отже, бачимо, що коло тих, хто має готівку і не проводить її через РРО, доволі обмежено. Коли ж йдеться про безготівкові операції, ми з вами однозначно, розуміємо, що всі безготівкові надходження через банк мають бути підтверджені банківськими документами, отже банківською випискою. Тому п. 44.1 ПКУ, зокрема для платника єдиного податку, реалізується доволі просто. Тому фактично ми можемо казати про те, що дохід декларації має являти собою в ідеалі суму, суми, яка пройшла по Z-звіту для готівки й суми, яка пройшла по банківській виписці. Якщо дохід декларації дорівнює цим двом показникам, то власне ми можемо казати про те, що у платника єдиного податку не буде жодних проблем. Але якщо дійсно є розбіжності, що очікувати, які ризики нас чекають? Відразу хочу сказати, що в законодавстві немає прямих норм, які натякають на те, що така розбіжність, вона є штраф небезпечною. Отже, однозначно за наявності розбіжності може бути якийсь штраф.
Сума в декларації більше, ніж в Z-звіті: причини та наслідки
Якщо ми стикаємося з ситуацією, що сума в декларації більша ніж сума у Z-звіті, про що це може свідчити? Це може свідчити про те, що у нас присутні безготівкові операції й власне попередньою формою Z-звіту плюс банківські виписки ми доводимо, що у нас дійсно є такі операції. Також у нас можуть бути в наявності негрошові доходи, які також передбачені для платників єдиного податку, зокрема тут можна згадати, наприклад, безоплатно отримані якість товари (роботи, послуги), можна згадати списану кредиторську заборгованість за певних умов. Отже, негрошові розрахунки також у нас мають місце. Ну також на таку різницю може вплинути не проведення частини розрахункових операцій через РРО. І саме якщо у результаті перевірки податківці з’ясують, що були проведені якісь операції, які мають статус розрахункових, але вони не були фіскалізовані через певні порушення, в такому випадку дійсно виникає ризик щодо застосування санкцій і передбачені ст. 17 Законом про РРО через не проведення таких операцій. Але наголошую, що автоматично співставити Z-звіт і декларацію, і виписати тільки на цій підставі якісь штрафи для підприємства неможливо.
Сума в декларації менше, ніж в Z-звіті: причини та наслідки
Інша ситуація, коли сума в декларації виявляється меншою ніж відображена у Z-звітах. Відразу хочу сказати, що це більш небезпечна ситуація і коментуючи такі події податківці неодноразово висловлювались про те, що коли вони таке побачать, для них це є «червоне світло», що треба йти й перевіряти такого суб’єкта господарювання. Тому що це може свідчити про те, що частина реалізації, вона не включена у декларацію, тобто відбувається заниження показників декларації. Але така ситуація може свідчити й про те, що в нас є певні помилки у зв’язку із фіскалізацією, тому що у нас невірно проведена готівка/безготівка, тобто йде подвійні обороти. Це може свідчити зокрема про те, що в нас, наприклад, є операції, які здійснюються посередниками й сума в декларації відображає виключно винагороду, а фіскалізується повна сума. Може бути також повернення коштів, які також не фіскалізовані. Ну і певні технічні збої. Отже, також є причини, як об’єктивні, так і суб’єктивні. Але я знаю, що дуже багато посередників якраз і стикаються з ситуаціями запитів від податкової, яка починає порівнювати ваші показники декларації й безпосередньо Z-звіти. Тому хочу сказати, що в цій ситуації також є ризик донарахування доходів, але виключно у разі коли ми не можемо об’єктивно пояснити ситуацію чому така картинка у нас відбувається. Ну а якщо я є посередником і дійсно маю право як платник єдиного податку не відображати повний обсяг доходів, а моїми доходами є виключно винагорода, яку я отримую, тут пояснення доволі очевидне і прозоре. Тому в такому випадку боятися немає чого.
На завершення хочу сказати, що ретельно стежте будь ласка за показниками декларації, показниками Z-звітів, тому що ми з вами бачили, що відхилення в одну сторону так і в іншу сторону може зацікавити податківців. Так само зазначу, що є доволі багато ситуацій, коли через Z-звіти податківці спостерігають за сплатою і за звітуванням щодо інших податків, зокрема щодо акцизного податку. Тому окрім просто контролю за доходами платників акцизного податку також звертаю увагу на те, щоб вони контролювали ті суми, які йдуть через Z-звіти по акцизу і ті суми, які потрапляють до акцизної декларації.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.