Ви дізнаєтесь:
- Про способи контролю обсягу доходу.
- Як оформити повернення товарів та коштів.
- Як правильно змінити призначення платежу.
Що вам робити, щоб не перевищити річний обсяг доходу?
***
Способи контролю обсягу доходу
Ну, по-перше, нехай це виглядає може і смішно, але декларація платника єдиного податку, вона заповнюється в гривнях з копійками. І облік доходів також ведеться в гривнях з копійками. Тому, навіть якщо ви розумієте, що там 7,5 млн, ну це приблизна така сума для третьої групи, наприклад, єдиного податку, то навіть якщо ви перевищите на декілька копійок цей обсяг, який ви розраховуєте як 1167 мінімальних зарплат, який встановлений на початок року. І перевищити на копійки, це також буде вважатися порушенням і ось ті всі наслідки. Тому врахуйте, що і копійки треба рахувати.
Що робити, якщо ви вже підійшли до цієї межі й далі вам працювати ризиковано? Ви можете тимчасово призупинити діяльність, до кінця поточного року. Тобто не реалізувати через цього ФОПа, який наближається до граничної межі товари (роботи, послуги). Крім того, ви не можете безоплатно отримувати товари (роботи, послуги). Тому що це також вважається доходом.
Далі. А ми розглядаємо наразі це питання, тому що закінчується рік і тут треба підбивати вже підсумки року, як ви попрацювали. Тому, якщо це можна, то ви можете вимагати відстрочення платежу від покупців. Нехай платять вам пізніше, наприклад. Або це буде якесь перерахування, яке не буде вважатися доходом. Розумієте? Не авансом за товари (роботи, послуги). Крім того, ви можете і це дуже зручно для спрощеної системи оподаткування, використовувати посередницькі договори замість прямих договорів постачання. Тому що згідно з ПКУ доходом ФОП є тільки сума отриманої винагороди. Але при цьому пам’ятайте, що краще отримувати таку винагороду, як окремий платіж, щоб у вас не було ніяких натяків, ризиків негрошових способів розрахунку. І до того ж треба укладати такі договори. І якщо ви десь підбираєтесь під таку межу, то можна подивитися, що може номер договору залишається таким самим, а домовитись, що це буде у вас договір комісії. І в такому разі ви можете щось подивитися, і якимось чином зменшити обсяг того доходу, щоб по ньому була врахована тільки винагорода. Тобто тут треба підійти креативно.
Повернення коштів покупцям
Як на пряму зменшити суму доходу? Можна взагалі, якщо якусь зайву суму ви маєте отримувати, то повернути кошти покупцям. Тому що суми коштів, які повернуті покупцеві товарів при поверненні товарів, розірванні договору або за листом-заявою про повернення коштів, не включається до доходу єдинника. І тут є такі варіанти. Взагалі розірвати договір, повернути дохід, отриманий за договором. Єдине, що в тому договорі має бути безпосередньо застереження, що покупець має при таких-то підставах повернути вам товар після його постачання. І що це повернення товару, воно товару належної якості. Тому що як правило товар належної якості, він не повертається. Тобто тут ще бажано укласти додаткову угоду до договору про його розірвання і там прописати цей порядок повернення поставлених товарів або отриманих грошей. Після цього ФОП вже перераховує покупцю назад ці кошти, отримані. У нього є таким чином документ (договір), додаткова угода про це повернення і підтвердження повернення (це банківська виписка). Це такий аварійний спосіб як можна зменшити суму доходу, якщо ви підбираєтесь під ту межу.
Повернення ФОПу частини товару за претензією
Крім того, є ще і другий варіант. Коли покупець повертає ФОПу частину товару за претензією йому, а ФОП йому – частину грошей. Наприклад, якусь «зайву» виторг, яка у нього сформувалась, тільки частину. Причому, знову ж таки, умови повернення і порядок його оформлення ви прописуєте в окремому розділі договору. І підстава, на яку треба посилатися, це ст. 688 ЦКУ. Така претензія, вона складається в довільній формі. Після чого покупець повертає ФОПу частину товару, а ФОП – кошти за товар. І не забувайте про транспортні документи. Що якщо потрібне було якесь перевезення, його не буде, то це може виглядати як така штучна угода і податківці можуть звернути на це увагу. Тобто воно має виглядати як по-справжньому повністю. Крім того, покупець може попросити ФОПа повернути йому раніше перерахований аванс. Тому що ми ж рахуємо з вами доходи по касі. А яка буде причина повернення? Наприклад, погіршення попиту на цей товар. Вони взяли його. Планували його взяти. Сплатили аванс. А далі дивляться по ринку, що він немає попиту з якоїсь причини, пишуть вам листа і ви його повертаєте.
Повернення помилково перерахованих коштів
І ще один варіант, це отримані ФОП гроші повертаються як перераховані йому помилково. Причому тут за правилами, які прописала податкова своїх роз’ясненнях, саме ЗІР категорія 107.01.03, якщо зарахування і повернення коштів, які помилково надійшли ФОПу на рахунок відбулося в одному звітному періоді, причому у вас є пояснення або банку, що це помилковий переказ, або суб’єкта господарювання, що він помилково з вами працював, то кошти не включаються до доходу платника єдиного податку. Причому тут податкова дивиться яким чином? Якщо у вас взагалі немає відносин, то це виглядає природно. Тобто взагалі якийсь там контрагент, з яким ви не працювали. Але на мою думку, ви можете обґрунтувати навіть якщо ви працювали раніше з ним, але цей аванс був помилковий. Це така точно ситуація, коли ви випадково натискаєте у кишені на телефон, на останній ваш дзвінок. Тобто ось так випадково вибрали не ті реквізити й заплатили комусь. Так ваш покупець і зробив. Тобто я вважаю, що можна обґрунтувати, що цей помилковий переказ, навіть якщо ви працювали з контрагентом. Бо всі люди помиляються.
Зміна призначення платежу
Тепер наступне питання. А якщо повернення помилково зарахованих коштів відбувається в наступний звітний період (наступний звітний квартал)? Чому я кажу про період? Тому що якщо ми кажемо про ФОПів, то це буде квартал. Так? Наприклад, третя група. А третя група 2%, це буде місяць. Розумієте? Так ось, в такому випадку ви враховуєте їх в складі доходу, а в тому періоді коли ви повертаєте ці гроші, ви зможете зменшити свій дохід, якщо ж маєте такі самі документальні підтвердження. Крім того, що можна сказати? Ви можете в принципі, якщо ви отримуєте небажаний аванс, змінити призначення платежу без повернення грошей. Наприклад, у вас було перерахування як аванс за товар, а ви змінюєте призначення платежу на договір про надання поворотної фін допомоги. Тут у нас дуже давнє це питання. Воно в принципі повністю врегульоване. Є лист НБУ від 2011 року, що уточнення інформації, яка прописана в реквізиті «Призначення платежу», вона не контролюється банком. Це тільки справа між контрагентами, без участі банку. Це головне. Таким чином ви отримаєте листа від того, хто їх вам перерахував, що це було не правильне призначення платежу і вказує в цьому листі, що замість неправильного призначення платежу треба вважати правильним наступне призначення платежу. Все. Таким чином ви отриманий лист прикріплюєте до виписки банку і в такому випадку так само і буде це підтвердження. Але тут дивіться. Я кажу про зміну призначення платежу. Я не кажу, що лист може бути такий «залік авансу в рахунок наданої фін допомоги». Ні, так ви не робіть. Тому що це будуть негрошові форми розрахунку. Вам краще зробити листа саме на зміну призначення платежу і позбавитися зайвих грошей, щоб не перевищити ліміти.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.