Ви дізнаєтесь:
- З чого складається податковий борг та коли він виникає.
- Яка заборгованість не входить до складу податкового боргу ФОПа.
- Про кваліфікацію заборгованості при неможливості виконання податкового обов'язку.
З чого складається податковий борг і коли він може виникнути у ФОПа на єдиному податку?
***
Він складається з узгодженого податкового зобов’язання. Тобто це нарахований єдиний податок, штраф і нарахована пеня.
А що ж таке узгоджене податкове зобов’язання? Це те, що ви подали у вашій декларації. В такому разі воно є узгодженим. Тобто якщо ви не подаєте декларацію, то вони не мають нічого узгоджувати. Якщо подаєте пізніше, вони пізніше побачать, що ви там саме узгодили.
А що стосується штрафу. Штраф за прострочення сплати податку, він стає узгодженим тільки після отримання ППР із сумою цього штрафу.
І несплачена пеня, вона стає податковим боргом після її нарахування. Тобто вона взагалі не узгоджується.
При чому, хочу сказати, коли ми говоримо про податковий борг саме ФОПа з податків, то податковий борг з податків з яких визначено податкові зобов’язання такій фізичній особі як не суб’єкту господарювання (наприклад, ПДФО, податок на нерухомість). Це окремий податковий борг з таких податків. Вони не входять до податкового боргу ФОПа, тому що це не його господарська діяльність. Таким чином вони не впливають на той момент, коли вас можуть скинути з єдиного податку. Крім того, якщо ви не сплатили ЄСВ, то оскільки це збір, а не податок, то він не потрапляє під визначення податкового боргу в розумінні ПКУ і він вважається недоїмкою, і він не збільшує суму податкового боргу. І не приводить до втрати статусу платника єдиного податку.
Тепер за сумами, які ми маємо контролювати, податковий борг. Це податковий борг 3060 грн. При чому він рахується на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів в останній день другого з двох послідовних кварталів. Ну, наприклад, у вас є податковий борг станом на 1 квітня, 1 травня, 1 червня, а також липня, серпня і вересня (у межах другого кварталу). Перехід на загальну систему, якщо буде сума більше ніж така, буде з 1 жовтня. Ну або вам треба буде погасити такий податковий борг з 1 жовтня. Розумієте яка ситуація по податковому боргові? Його слід контролювати. Контролювати його в кабінеті. Податкова, причому наслідками може бути що? Вона може за власною ініціативою анулювати реєстрацію платником єдиного податку з першого числа кварталу, наступного за кварталом в якому допущено порушення. Єдине що це не відбувається просто так. Це буде на підставі акту перевірки. Тобто ви не побачите раптово у кабінеті, що ви уже не платник єдиного податку. Спочатку буде перевірка. І якщо, ми пам’ятаємо цю норму Кодексу, що якщо вас податкова перевела на загальну систему, то повернутися на спрощену систему ви можете тільки після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом. І тут я хотіла б сказати, коли ми говоримо про єдиний податок і ми маємо ці звільнення від сплати єдиного податку єдинниками 1 і 2 групи, то дуже часто наразі виникають питання: податкова каже що у нас є якісь борги, а ми ж маємо право не сплачувати, так що, якщо є діяльність нам треба платити авансові внески? Ні. Дивіться, в перехідних положеннях ПКУ, це підрозділ 8 пункт 9, в ньому зазначено, що єдиники 1 та 2 групи можуть не сплачувати авансові внески з єдиного податку з 1 квітня. Ніяких умов чи є діяльність, чи немає діяльності там не встановлено. Але податковий борг же може сформувати у вас з несплачених авансових внесків за ось цей період. Я розумію, що частина їх приходиться, наприклад, період сплати на період воєнного стану. В такому разі, якщо ви не подали документи про те, що ви не мали можливості виконати свої податкові зобов’язання, а ми мали це зробити до 30 вересня, ви можете отримати податкові борги саме за той період, який був до початку воєнного стану, якщо ви таке повідомлення не подали. Тож врахуйте, що треба відокремлювати ось ці три місяці для 1 і 2 групи, і те, що відбувалося пізніше. А що стосується єдиників 3 групи (чи 2%, чи 3%, чи 5%), то для них є єдина індульгенція. Якщо у них не було можливості виконати свої податкові обов’язки й вони вчасно, тобто до 30 вересня, подали повідомлення-заяву про це в податкову. В такому разі у них не буде податкового боргу. Якщо ж не подали, то він може бути.
Тобто щоб не злетіти з єдиного податку треба тримати руку на пульсі, дивитися, щоб не було більше ніж 3060 грн. Тому що це буде відбуватися, заднім числом. А всі результати, жахливі, цього, це ПДФО, військовий збір, це ПДВ, якщо більше мільйона оподаткованих операцій. Все таке інше. Тому тримайте ще цей момент на контролі. І з’ясуйте, якщо ви не розумієте й у вас є якась сума податкового боргу, то з’ясуйте будь ласка з чого вона у вас склалася. А ми з вами тільки що розглядали, що це сума узгодженого податкового зобов’язання. Тобто перерахуйте все, що ви узгодили, тобто подали в податкову, і що ви сплатили до того як почалась війна. Тобто ось цей весь період, я так хочу сказати, це січень, фактично, 2021 рік і лютий, березень для 1 та 2 групи, у тому разі, коли вони не сплатили пізніше і заяву до податкової не подали.
***
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗